Idee acvaterariu

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Idee acvaterariu

de Sheppard » 17 Sep 2022, 15:02

Idee de amenajare pentru un habitat de testoase acvatice juvenile sau adulte, din speciile care cresc mai mici.
Costul l-as aproxima pe la 600ron (am avut multe lucruri dinainte, deci e putin dificil sa ofer o suma exacta).

- Cutie de plastic de la Ikea 78x56x18cm in care am bagat vreo 70L de apa

- Bordura de lemn de la Dedeman 220x30x2.8cm

- Plasa de gard zincata plastifiata de la Hornbach cu ochiuri de 1cm, curbata spre interior; e prinsa cu soricei de cutie pe margine, in gauri date cu o bormasina si un burghiu cu cap ascutit pentru lemn

- Veioza cu bec incandescent de 42W de pe eMag

- Neon Exo Terra UVB100 (se poate lua Arcadia Euro range de la The Exotic Spot - https://www.facebook.com/crestedgeckobreeder/ , mi se par mai de calitate)

- Filtru hang-on Eheim Liberty 75 de la Nevertebrate.ro (au si filtre hang-on de la Seachem, care mi se pare cele mai ok construite si cele mai de calitate - sunt foarte versatile si se pot modifica cu o gramada de medii de filtrare; se pot lua si saculeti pentru medii separat). Am pus si o bucata de lemn intre baza filtrului si cutie pentru a-l stabiliza in pozitie drepta, spatiul fiind prea mare altfel, pentru a se sprijini corespunzator de margine.

- Incalzitor Eheim Thermocontrol-e de 75W cu protectie

- Feriga + ghiveci ceramic + soricei negri de plastic pentru cabluri de la Hornbach

- 2 poduri de lemn pentru rozatoare, legate intre ele cu soricei, de la Animax

- Zambile de apa, Cabomba si restul plantelor plutitoare si filamentoase la care nu mai retin denumirea, din productie proprie

- Bolovani dintr-un rau de munte

- Aleze absorbante Senio 90x60cm pentru a proteja parchetul, de pe eMag (se merita pachetul de 30 buc.)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron