Testoasele mananca broastele din iaz?

Anunturi administrative si tehnice, forum, galerie, membrii.

Moderatori: Monoceros, diego

Testoasele mananca broastele din iaz?

de vali » 26 Apr 2016, 22:01

buna ziua. va rog sa ma ajutati intr-o problema. Va rog sa i-mi spuneti daca testoasele sunt consumatoare de broaste de iaz. eu am un iaz si trebuie sa scap de broaste pt ca nu se mai poate trai langa ele.... m-am gandit sa bag testoase pt ca am auzit ca mananca broaste...
puteti sa ma consiliati?...

si daca este adevarat, de unde pot sa cumpar....?

multumesc

puteti sa imi scrieti si pe mail-ul meu : valichefani@gmail.com

multumesc
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Apr 2016, 21:54

Re: Testoasele mananca broastele din iaz?

de Sheppard » 26 Apr 2016, 22:22

Se pot pune niste poze cu iazul si ce fel de broaste sunt pe acolo? Unde e iazul? Ce mediu e in jur? Ajuta detaliile astea la solutionarea problemei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasele mananca broastele din iaz?

de tibor.sos » 26 Apr 2016, 22:25

Doar accidental. Dar broaștele mănâncă insectele din zonă, ce ziceți de acest aspect?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

Re: Testoasele mananca broastele din iaz?

de Sheppard » 02 Mai 2016, 18:31

Inainte de a lua o decizie necugetata, sa aveti in vedere ca amfibieni sunt protejati de lege. Uciderea lor nu e o solutie (si asa vor veni altii din lacul din apropiere) si e ilegala. Plus ca sunt benefici si tin sub control insectele daunatoare.

Ar trebui impiedicat accesul spre iazul dumneavoastra.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasele mananca broastele din iaz?

de vali » 03 Mai 2016, 11:42

tibor.sos scrie:Doar accidental. Dar broaștele mănâncă insectele din zonă, ce ziceți de acest aspect?

acest aspect este foarte bun. dar cand este infestatie pt ca nu au dusman natural atunci se inmultesc fara masura . nu vreau sa le extermin , ci doar sa le diminuez numarul...
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Apr 2016, 21:54

Re: Testoasele mananca broastele din iaz?

de vali » 03 Mai 2016, 11:54

iaz.jpg
Sheppard scrie:Se pot pune niste poze cu iazul si ce fel de broaste sunt pe acolo? Unde e iazul? Ce mediu e in jur? Ajuta detaliile astea la solutionarea problemei.

este iaz normal in zona de deal, curtea de arges
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Apr 2016, 21:54

Re: Testoasele mananca broastele din iaz?

de Sheppard » 03 Mai 2016, 14:16

Testoase nu se vor putea pune aici. In ceea ce priveste testoasele noastre autohtone, Emys orbicularis, e ilegal sa fie capturate si relocate aici si oricum nu au in meniu broastele. Testoasele exotice Trachemys mananca rar broaste, dar nu se pot introduce aici pentru ca devin specie invaziva si pot scapa in salbaticie unde fac dezastru pentru alte specii de testoase, plante, pesti etc., o alta chestie ilegala.

Solutia care se preteaza cel mai bine aici e un sarpe de casa - Natrix natrix - sau sarpe de apa - Natrix tesselata; ambii sunt neveninosi si nu reprezinta nici un fel de pericol pentru om. Astia ar trebui oricum sa apara singuri in zona. Plus ca sunt extrem de benifici pe langa casa pentru ca mananca si rozatoare, precum soareci si sobolani, mult mai eficient decat o pisica. E deschis locul, deci s-ar putea si deplasa si reveni oricand doresc, dar daca nu sunt deranjati si au suficienta hrana acolo, vor ramane langa iaz.

Daca isi mai face o barza cuib prin apropiere va prada si ea broastele. Puteti in acest sens sa montati un suport metalic special pentru cuiburile lor pe un stalp sau pe acoperis in apropiere (cum sunt prezente in majoritatea satelor).

Poate vine Tibor Sos cu niste sugestii mai pertinente.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron