Emys orbicularis și Trachemys

Despre amfibienii si reptilele din Romania.

Moderator: tibor.sos

Emys orbicularis și Trachemys

de Bambus » 23 Aug 2015, 00:11

Am înțeles ca Trachemys si Emys sunt in conflict la partea de hranire si habitat.. Dar ar putea conviețui intr-un iaz? Nu ar deveni agresive una cu cealaltă?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Sheppard » 23 Aug 2015, 00:37

In primul rand nu au voie sa tii Emys salbatic ca animal de casa (doar daca il cumperi cu certificat de provenienta de la crescatorii; singura de care stiu eu ca are Emys e in Germania). E protejat de lege peste tot, fiind pe cale de disparitie.

Apoi Trachemys poate fi foarte agresiv cu Emys si nu de putine ori ii musca coada, o raneste la cap, membre etc. Si mai e si problema cu anumiti paraziti care pot trece de la Trachemys la Emys si sa o omoare.

Deci nu e prea ok.

Trachemys cu specia sa sau alte specii de Trachemys, Chrysemys sau Graptemys spre exemplu se descurca bine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Bambus » 23 Aug 2015, 08:40

Emysul nu e al meu, îl găzduiesc o perioadă până se-ntorc stăpânii. Și mă gândeam sa-l țin în ceva mai mult decât un acvariu doar ca ar fi avut vecini Trachemys. Oricum va fi eliberat în octombrie, din care am înțeles...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Sheppard » 23 Aug 2015, 11:03

Octombrie e tarziu. Risca sa moara peste iarna. Trebuie acum.

E un grup care se ocupa de eliberari, printre care ma numar si eu. Te-as ruga sa vorbesti cu persoanele respective si sa ii convingi ca cel mai bine e sa il elibereze acum. Are nevoie sa se pregateasca pt hibernat, sa se ingrase si sa treaca treptat la temperaturi reci, altfel moare.

In functie de zona in care locuiesti, va prelua o persoana testoasa si o vom elibera. Daca stii si de unde provine ar fi super, ca sa se poata elibera in acelasi loc. Ii va fi evaluata starea de sanatate, cantarita, masurata, fotografiata si eliberata undeva mai retras, unde sunt si alte testoase.

Astept vesti si sper sa fie intelegatori, de dragul testoasei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Bambus » 23 Aug 2015, 12:36

Cu stăpânii e mai greu... Ei se-ntorc abia la sfârșitul lui septembrie, sunt plecați cu un proiect în afară tarii. Și ar vrea să o elibereze personal ,de aceea nu cred ca or să fie de acord. Nu se poate face mișcarea asta în primăvara? Eu nu pot să o eliberez, nu-s proprietar și nu pot alege în locul lor.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Sheppard » 23 Aug 2015, 14:05

In aprilie se poate. Dar testoasa e bine sa hiberneze. Poate muri si peste iarna daca nu se asigura conditii bune. Emys e muuuuuult mai sensibil decat Trachemys. Nu stiu ce conditii au si cum o tin, dar daca nu sunt bune, mai bine o dau acum spre eliberat si le trimitem filmarea.

In octombrie s-ar putea elibera chiar la inceput, dar doar daca e cel putin la fel de calda luna ca anul trecut.

Plus ca trebuie eliberata cu cap, in zona din care provine, in loc retras, fara activitate umana.

Deocamdata nu stiu ce sa zic cu tinutul impreuna cu Trachemys. Ar trebui sa stai cu ochii pe ele sa nu o atace. Daca ai posibilitatea, tine-i separati.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Bambus » 24 Aug 2015, 15:21

Pana la urma i-am amenajat casa intr-o cada. I-am dat sprot si a mancat cu pofta. Cam cat costa un Emys pe cale legala?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Sheppard » 24 Aug 2015, 17:30

Cam 40-50 de euro. Gasesti destule anunturi prin Germania si Austria, nu trebuie sa fie neaparat de la crescatorie. Merge si de la mana a doua, ca sa zic asa, de la stapani care vor sa se descotoroseasca de ele. Important e sa vina cu actele de provenienta CITES.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Bambus » 07 Oct 2015, 19:29

Bună!
E vorbă tot de acel emys... Stăpânii s_au întors, dar cred ca e prea târziu să o elibereze. Ei nu au condiții pe iarna pentru ea și nici cunoștințe în domeniu(nu ca eu m-as pricepe mai bine la această specie). Cu toate acestea am vorbit cu ei și o voi ține eu în timpul iernii. Până în acesta seara am tinut-o afară, în cadă ei, dar în noaptea asta va fi rece și mi-e frică să nu o pierd pt ca oricum vremea se răcește și vor fi temperaturi negative. Am luat-o în casă, am pus-o intr-o ladă, intr-o parte i-am pus o tava cu apă cam 3-4cm ,iar în cealaltă niște cârpe, ceva fân și fâșii de hârtie. Temp este de 20-23 grade, evident, prea mult pt hibernare.
Am citit topicul despre hibernare, dar îmi trebuie și mai mult, ceva exclusiv pt specia ei. Așa ca ,va rog, să ma ajutați cu ceva informații. Poate are nevoie de un alt spațiu în care sa stea ,sa-mi spuneți dacă e bine sau trebuie refăcut. Cam ce temp îi trebuie pt hibernare sau măcar o stare de repaus, nu total (sub 8-10 grade)? Va rog să mă mai ajutați sincu alte informații despre ea, nu vreau să o pierd.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Sheppard » 07 Oct 2015, 20:58

Daca vrei sa fie in siguranta si oricum se doreste eliberarea (pentru care va felicit), de ce sa risti cu lipsa de experienta?

O pot prelua eu pana la primavara cand se va elibera si o hibernez in siguranta.

Trebuie conditii complete pentru hibernat. Orice stare intermediara va duce la epuizarea resurselor si moartea animalului.

Intr-adevar e prea tarziu acum pentru eliberat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Bambus » 07 Oct 2015, 21:23

Ar fi cea mai bună soluție. Dar cu stăpânii e foarte, foarte greu. S-a mai oferit cineva s-o ia ,rudă chiar cu stăpânii, dar au refuzat total. Nu au încredere și au impresia ca toți care vor să o preia îi vor critica ca de ce au luat-o (au gasit-o pe marginea șoselei) ,ca nu o vor îngriji etc. Se comporta foarte ciudat și copilăresc, cred așa ca obsa fie foarte dificil. Sunt oameni foarte dificili si destul de incapatanati. Am încercat să-i conving prima oară cand am postat aici, fără niciun efect și mi-au ținut niște predici.... În fine, îi mai sec la cap ,poate, poate... Știu ca le e greu și țin la ea, na, eu pot decat s le mai explic a nu știu câtă oară. Nu-i a mea și nu pot să mă bag mai mult de-atat.
În fine, până reușesc ceva, totuși mai spuneți-mi de condiții, temperatură să nu-i fac viață mai grea de-atat. E ok locul pe care i l-am făcut? O mai hranesc sau încet,încet reduc porția și în final sistez hrană? Oricum nu prea mai are poftă, simte ca tre să între în repaus. Cu temp cum fac?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Sheppard » 07 Oct 2015, 22:06

Daca vor o testoasa ca animal de companie, pot adopta una exotica, legala: https://www.facebook.com/groups/tarc08/

Revenind la Emys. Treaba e urmatoarea: daca nu exista conditiile necesare hibernarii, daca ramane la tine si fiind de relativ putina vreme in captivitate, eu personal as recomanda sa se sara peste hibernat anul acesta. Dar pentru asta trebuie, din nou, conditii speciale, dar care sunt mai usor de asigurat.

In principiu trebuie echipament: un recipient suficient de mare, de minim 100x50x15cm as zice (deci vreo 80L de apa cu suprafata de apa decenta), incalzitor de 300W setat pe 27 de grade, bec obisnuit sau special pentru incalzit + bec/neon Reptile UVB100/Reptiglo 5.0 de la Exo terra, lasate aprinse minim 12 ore/zi pentru a simula conditii de vara. Adaugata insula pentru " bronzat" si incalzit la bec. Filtru decent care sa curete apa de mizerie si toxine si care sa o mentina curata minim 1-2 saptamani. Astfel testoasa ramane activa, sanatoasa si are temperaturi suficient de mari pentru a se hrani si a digera hrana eficient, astfel incat sa nu piarda in greutate.

Dar daca nu ai echipamentul acesta, asta presupune o investitie de cateva sute de lei. Si fara el nici nu se pune problema sa nu hiberneze peste iarna, de unde ajungem din nou la necesitatea conditiilor adecvate hibernarii si experienta.

Chiar daca prin absurd, fara sa se asigure conditii bune, testoasa supravietuieste peste iarna, se saboteaza eliberarea in primavara. testoasa va fi prea slabita si poate chiar bolnava. Astfel va necesita carantina, tratamente pe la medici veterinari specializati, ingrasat in captivitate luni de zile si asa mai departe. Ar trebui vazuta putin partea pragmatica si last egoismul deoparte. Pana la urma atasamentul asta nu e dragoste, pentru ca dauneaza animalului si il chinuie.

La cineva experimentat nu va pati nimic testoasa. Iar pentru a compensa atasarea de testoasa, se poate opta pentru adoptie de la linkul de mai sus.

Si nu ii judeca nimeni pentru ca au luat testoasa de langa sosea, ba foarte bine, ca altfel era moarta acum. Si ii felicit ca vor sa o elibereze.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Colban Mihai-Codrin » 08 Oct 2015, 09:48

Bambus, parerea mea este ca mai bine ii predai testoasa lui Sheppard pentru ca are multa experienta cu testoasele, a eliberat zeci de testoase pana acum, lucru care se poate proba prin imagini, videoclipuri etc.
Tine cont ca un Emys este mult mai sensibil decat un Trachemys, se imbolnaveste mai repede.

Ce rost are sa cheltui sute de lei, timp si spatiu ca sa tii animalul pana in primavara? sa zicem ca faci asta pentru ca iti permiti dar cum stabilesti in primavara daca testoasa e de ajuns de sanatoasa sa fie eliberata? cum stabilesti unde o eliberezi? (nu orice iaz cu stuf e o alegere buna, s-ar putea sa sfarseasca cu gatul taiat ca vreun debil de pescar vrea sa isi recupereze carligul). Sunt multe aspecte crede-ma, mult mai multe decat par la prima vedere.

Hai sa luam o decizie inteleapta si in favoarea animalului.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Bambus » 08 Oct 2015, 14:51

Și eu sunt de aceași parere, dar,după cum am mai zis, nu e testoasa mea și de aceea nu pot lua decizia în locul lor. Dacă era, o predam cu cea mai mare placere de multă vreme.
Ei o au de 1-2 ani (nu știu exact) și anul trecut nu a hibernat, i s-a redus frecvența la mancare și a stat intr-un fel de repaus... Așa ca nu știu dacă-i bine să fie și anul asta la fel.
Nu vreau să fiu piază rea și nici să credeți ca sunt contra ideilor și soluților voastre, reprezint doar un intermediar. Tot ce încerc să fac este să iernez țestoasă asta și să o fac cât mai bine cu putință ca la urma urmei, o fac doar de dragul ei. Sunt în totalitate de acord cu voi, dar mai mult decât să încerc s-o trec de iarna și să continui să-i bat la cap pe stapani ,nu poate face altceava, din păcate.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Sheppard » 08 Oct 2015, 22:40

Ok, dar pana la urma sunt conditii pt hibernat (incapere de 4-10 grade constant) sau echipament pentru a impiedica hibernarea si a mentine testoasa activa peste iarna?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori