Emys orbicularis și Trachemys

Despre amfibienii si reptilele din Romania.

Moderator: tibor.sos

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Bambus » 09 Oct 2015, 14:43

Azi am cantarit-o și masurat-o ,are 15 cm și doar 300 g! Nu e foarte puțin? Parcă are și ceva carențe...
Așa ca nu o hibernez, urmează să-i amenajez un terariu cu tot ce-i trebuie. E musai să fie bec special pt reptile sau îi pot pune o lampă obișnuită + reptiglo?
I-am dat un șprot, la sfâșiat , a mâncat ceva, ceva.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de yonzy » 09 Oct 2015, 16:11

nu stiam ca emys mananca asa putin
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Colban Mihai-Codrin » 09 Oct 2015, 17:11

Daca vrei sa o pui pe picioare ai nevoie atat de UV cat si de bec care sa incalzeasca, acesta din urma nu trebuie sa fie special pentru reptile ci doar sa emita caldura, din cate stiu doar becurile spot sunt potrivite (nu incandescente, nu economice) . Cel mai ieftin si practic este sa le pui in veioze cu clema, prinse de cantul sticlei acvariului. Becurile trebuie plasate la 30 - 35 cm deasupra insulei. Repti Glo sa fie cel putin 10.0, din cate stiu nu este indicat sa pui mai slab (8.0, de restu nici nu mai zic), daca gresesc rog colegii sa ma corecteze.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Bambus » 09 Oct 2015, 19:30

Deci becurile incandescente nu-s bune? Dăunează cu ceva? Am multe și n-as mai lua altele, dar dacă nu e ok cumpăr și spot. Dacă o dau cu vitamina A (picături din alea) pe carapace și pe plastron mai rezolv ceva, ajuta?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Sheppard » 09 Oct 2015, 19:57

Reptiglo trebuie 5.0 la testoase sau Reptile UVB 100 (denumirea noua, neoanele o au tot pe cea veche). Asta amplasat la sub 30cm distanta de locul unde sta pe uscat, altfel e ineficient.

Becurile merg si incandescente. Ideea e sa emita suficienta caldura, dar sa nu sara de 30 de grade locul unde bate becul. Grija la umezeala cu ele sa nu bubuie (mie mi-au plesnit asa cateva).

Fara capac la ce amenajezi ca se creeaza umezeala excesiva care poate favoriza infectii respiratorii si de piele si poate afecta instalatia electrica (becurile).

Vitamina A e nasoala daca nu are carenta testoasa si e hepatotoxica in cantitate mare, deci fara asa ceva. Doar cand are anumite boli o dai (ex. Conjunctivite). Vitamina A isi ia singura destula din alimentatie (sprot spre exemplu).

E slaba testoasa la 300g si 15cm. A fost neglijata...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Bambus » 09 Oct 2015, 21:33

Cică o hrăneau bine...se pare ca nu a fost deloc așa... În fine, fac ce ați zis, pun la lampă un bec incandescent și iau un reptiglo și vedem ce iese. Sper să mai pună ceva pe ea și mie mi s-a părut prea puțin 300g. Niște suplimente ceva, nu? Sau e destul o dietă variată? Și dacă crapa becul poate răni țestoasa? Cam stupidă întrebarea asta, dar am patit-o cu o prostie de încălzitor acum ceva timp și a fost groaznic.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Emys orbicularis și Trachemys

de Sheppard » 09 Oct 2015, 22:02

Pentru incalzitor obligatoriu asta - te scapa de multe necazuri: http://www.zoomania.ro/index.php/protec ... 300-w.html

Cioburile de la bec da, pot rani testoasa. Ai grija sa il amplasezi deasupra insulei, unde nu e umezeala asa mare.

Sprotul e aliment complet, deci merge bine ca fel principal. Apoi poti da carne de vita si pui, restul chestiilor din pet-shop (au valoare biologica mai proasta decat hrana proaspata sau vie si costa mai mult), consrve de la exo terra cu hrana (e un topic despr elimentatie pe aici unde am pus si poza, daca mai sunt bune linkurile), rame, larve de tot felul, mai ales de tantari, dar e mai greu iarna cu astea.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator