Un guster prahovean!

Despre amfibienii si reptilele din Romania.

Moderator: tibor.sos

Un guster prahovean!

de takawachinchila » 23 Aug 2009, 08:33

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Fotografii de Andrei Cimpeanu.
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de tibor.sos » 23 Aug 2009, 08:53

da, si dupa cum vad e o femela guster... stiai ca in Romania sunt doua subspecii? Lacerta viridis viridis si Lacerta viridis meridionalis (in Dobrogea si sudul tarii, poze gasesti aici: http://tiborsos.webs.com/tripstargetareasspecies.htm.)


o poveste interesanta este ca forma nominala, Lacerta viridis viridis a fost subiectul unor cercetari genetice, si au descoperit ca e vorba de doua specii, cu distributie diferita, vezi aici:

Imagine

cu toate ca morfologic aceste forme nu difera (sau foarte putin), in incercarile de reproducere ouale din incrucisarea a celor doua forme au ramas infertile, sau embrionii au murit in timpul dezvoltarii. astfel s-au ajuns si la cercetarile genetice mai aprofundate. si astfel sa ajuns la separarea lui Lacerta bilineata - forma vestica, de Lacerta viridis - forma estica.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

Rf

de takawachinchila » 23 Aug 2009, 11:13

Da, am vazut ca exista doua subspecii de guster. Nestiind exact din ce categorie face parte, l-am numit "guster prahovean" :D . M-am uitat pe site-ul tau in urma cu cateva zile, incercand sa identific specia serpilor intalniti pe litoral in urma cu cateva zile. Ce sa spun, foarte interesant materialul, frumos prezentat. Daca mai surprind exemplare taratoare pe unde ma plimb, iti trimit fotografiile :)
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator