Mi-a stricat ziua...

Despre amfibienii si reptilele din Romania.

Moderator: tibor.sos

Mi-a stricat ziua...

de OvidiuRogalski » 22 Aug 2009, 10:42

Am fost ieri in Complecul comercial Baneasa Shopping City, in cautarea unor accesorii pentru avcaterariul lui Lopatica.Am vazut intr-unul dintre cele doua petshopuri din Baneasa 3 broaste testoase cel putin mature,5 poate 6 ani fiacare tinute in conditii mizerabile,broscute testoastoase autohtone.Va rog frumos sa imi confirmati daca ce am vazut erau broaste testoase autohtone.Aveau carapacea de un negru stralucitor,cu niste buline mici galbene.Aceleasi buline galbene erau si pe toata piele,care era de asemenea un maro inchis-negru :cry:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 86
Membru din: 19 Iul 2009, 18:12
Localitate: Prafuitul Bucuresti

de takawachinchila » 22 Aug 2009, 10:56

Carapace neagra cu puncte galbene? Emys...
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de diego » 22 Aug 2009, 10:59

^^ European pond turtle (Emys orbicularis)
Imagine
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de OvidiuRogalski » 22 Aug 2009, 11:04

adica specia autohtona interzisa la noi in tara nu?arata fic ca cea din poza!! :x
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 86
Membru din: 19 Iul 2009, 18:12
Localitate: Prafuitul Bucuresti

de tibor.sos » 22 Aug 2009, 14:36

da, posibil sa fie Emys, nu ar fi nimic extraordinar din pacate... poti deschide o conversatie cu patronul in aceasta tema?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de tibor.sos » 22 Aug 2009, 14:50

cat de curand voi descrie metodologia care trebuie urmata in cazul unei testoase protejate aflate in comert, mai am nevoie de cate informatii. colegii mei deseori salveaza diferite pasari din comert si astfel avem si un precedent, si putem actiona ca si ei - numai subiectul difera de altfel.

ce ai putea face din prima este sa atentionezi patronii ca pot fi amendati fiindca vand specii protejate de legile europene. de cele mai multe ori ei reactioneaza. din pacate sunt cazuri cand testoasele dispar din pravalie si nu se stie ce se intampla cu ele, dar sunt si cazuri cand la cererea celui care atentioneaza sunt dispusi sa-i predea testoasele pentru a fi eliberate. trebuie incercat! totul depinde de noi, deci sa nu fim numai simpli observatori ar acestor cruzimi si faradelegi, ci sa actionam...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator