viitorul reptilelor

Subiecte la alegere

Moderator: diego

viitorul reptilelor

de panco » 20 Ian 2008, 16:57

buna.. :) seara trecuta m-am uitat pe Animal P**net la un documentar despre supravietuirea reptilelor in viitor...erau prezentate si testoase cum ar fi o testoasa ce traieste in ocean (nu-mi amintesc exact numele ei) se aduna in grupuri langa centrale termice deoiarece apa este cu cateva grade mai calda ca inocean si favorizeaza cresterea ierbii marine sau ceva de genu..oricum spunea ca este "salata preferata" a testoaselor..dar a mai aratat si cum se ratacesc puii de testoasa dupa ce ies din ou ei fiind obisnuiti sa urmeze cel mai stralucitor lucru :) (care normal ar fi trebuit sa fie oceanul) insa erau dezorientati de luminile hotelurilor etc.. si se indreptau spre oras :( ..dar din fericire era o organizatie ce cauta broscute in fiecare noapte si le dadea drumul in ocean...dar am vazut despre testoasele de florida ca numarul de masculi sau femele este influentat de starea vremii (mi s-a parut interesant :) ) cum ca ar iesi mai multi masculi daca este mai cald si daca este mai frig mai multe femele...si alte lucruri cum ca s-au descoperit crocodili in desert..

P.S : broscuta mea a urmarit in permanenta reportajul...nu mai pleca de langa sticla acvariului orientata spre televizor nici la pauza :mrgreen:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 84
Membru din: 06 Ian 2008, 14:12
Localitate: Deva / HD

de shak_spawn » 26 Ian 2008, 14:43

Si pana la urma care era viitorul lor?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 30 Apr 2007, 19:54
Localitate: Galati

de panco » 26 Ian 2008, 14:46

poi viitorul lor este asigurat deoarece traiesc din naintea dinozaurilor :o
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 84
Membru din: 06 Ian 2008, 14:12
Localitate: Deva / HD


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori