Probleme cu rautatea asta din acvariu.

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Probleme cu rautatea asta din acvariu.

de Pandy » 11 Noi 2007, 19:50

Nu stiu ce sa-i mai fac sa nu mai dezlipeasca de pe fundul acvariului incalzitorul, de filtru nu mai zic ca il pune el unde are chef, nici nu ma chinui la filtru, dar imi fac probleme la incalzitor ca mi-e sa nu-l scoata afara si sa explodeze. Ce imi recomandati sa fac ?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Adriana » 12 Noi 2007, 09:02

Aceeasi problema o am si eu cu incalzitorul. Ieri l-au scos iar si a bubuit. Bine ca am observat la timp spartura si nu cred ca s-au taiat. Mi-am luat unul nou si l-am prins cu o sfoara de ventuze ( incalzitorul se prinde de laterala acavriului pe un suport de 2 ventuze legate intre ele; de acolo am legat sfoara:D) Nu stiu...sper sa tina. :lol: Initial, ma gandisem si la varianta de a baga incalzitorul intr-un tub de sticla sau ceva de genu, dar am renuntat ca le ocupa din spatiu...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 81
Membru din: 25 Iul 2007, 11:44
Localitate: Bucuresti

de rorazvan » 12 Noi 2007, 14:08

Adriana scrie: de 2 ventuze legate intre ele; de acolo am legat sfoara:D) Nu stiu...sper sa tina. :lol: Initial, ma gandisem si la varianta de a baga incalzitorul intr-un tub de sticla sau ceva de genu, dar am renuntat ca le ocupa din spatiu...


Mi se pare ca se gasesc un fel aparatoare pentru incalzitor, este ca o "camera" ingusta si cu gratii in care il bagi, tocmai pentru a nu fi distrus de testoasa ta :D Stiu ca am dat din intamplare de un magazin cu acvarii, in spate la unirea, pe la sfanta vineri si tipa de acolo imi recomanda un dispozitiv de genul asta.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 11 Oct 2007, 09:10
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 12 Noi 2007, 22:37

Puteti observa o astfel de aparatoare in imaginile topicului... http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=91 ... se gasesc in petshop-uri.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator