lacul herastrau si broastele

Subiecte la alegere

Moderator: diego

lacul herastrau si broastele

de tart » 02 Sep 2007, 19:31

pot fi crescute in parcul herastrau broscute :?: , exista in vreun parc din bucuresti broaste testoase de apa :?: :turtle:
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de sariel » 03 Sep 2007, 06:27

in lacul din gradina botanica sunt broscute;am vazut acolo broscute cu tample rosii;
VIATA PENTRU NECUVANTATOARE SI IN ROMANIA
http://www.freewebs.com/glinadogs/index.htm

ImagineImagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 04 Feb 2007, 20:56
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 03 Sep 2007, 08:14

Si in parcul Tineretului sunt vreo 5 asa ... eu am vazut 5 dar zic ca sunt mai multe pentru ca lumea dupa ce se fac mari le aduc si le lasa acolo .... Romania asta >:fire
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Snickers » 03 Sep 2007, 08:16

Fantastic .... cum poate sa-i duca capul sa faca asa ceva :?: ..... de ce nu le doneaza la un pet-shop si poate altcineva mai dedicat sa aiba grija de ele.
Gizmo & Enigma :blob:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 10 Aug 2007, 12:27
Localitate: Deva

de Pandy » 03 Sep 2007, 08:18

Probabil nici cei de la pet-shop nu accepta daca sunt prea mari pentru ca multa lume vrea testose sa le creasca cat timp sunt mici pe urma sa se duca cu Dumnezeu inainte ca nu ii mai intereseaza
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Snickers » 03 Sep 2007, 08:21

Da, am auzit si eu fraze de genul asta ....... si asta ar explica foarte bine de ce dupa o anumita varsta sunt mult mai ieftine, cea ce mie mi se pare stupid.La ca sa te apuci de crescut testoase daca stii sigur ca se fac mari si ori nu-ti plac mari ....... ori nu mai ai loc si chef de ele ...... :?
Gizmo & Enigma :blob:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 10 Aug 2007, 12:27
Localitate: Deva

de tart » 03 Sep 2007, 09:25

eu abia astept sa se faca mari de vreo 20-25cm pt ca vara cand e cald le scot in parc si poate le pun un ham si le pun si prin apa
ca sa nu z ca o tin numai in casa, iar prin iarba cred ca ar vrea si sa stea la un soare adevarat nu artificial

PS: dar as avea o intrebare cand se fac mari de tot daca nu am sa le cumpar acvariu asa mare credeti ca ar fi ok daca le-as tine prin casa si odata pe zi in cada sau le tin in casa si noaptea le pun in cada cu apa..........ce spuneti, pt ca am vazut pe astia care tin broastele mari in acvarii de vreo 250l insa il umpluse cred ca max 25l atata cat broasca sa ridice capu pt aer si mi sa facut mila de ele ca erau si 3.
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de Pandy » 03 Sep 2007, 09:36

Da, dar daca vrei sa le/o ti in cada iti dai seama ca apa aceea trebuie sa fie decantata ... esti dispus sa lasi cada plina cu apa 1-2 zile tu unde mai faci baie si chestii d-astea.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de tart » 03 Sep 2007, 09:53

as putea sa pun picaturi dinalea pt declorare si transformarea toxinelor in amoniac netoxic si nu e scump 3lei 30ml

PS: si oricum mai imi renovez o baie acum doar cu dush dar ideea este daca o fi sanatos pt ele pt ca defapt cand vor fi mari as putea sa le cumpar un acvariu de 200l dar sa vad unde las pune
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de sariel » 03 Sep 2007, 10:18

tart scrie:dar as avea o intrebare cand se fac mari de tot daca nu am sa le cumpar acvariu asa mare credeti ca ar fi ok daca le-as tine prin casa si odata pe zi in cada sau le tin in casa si noaptea le pun in cada cu apa..........ce spuneti, pt ca am vazut pe astia care tin broastele mari in acvarii de vreo 250l insa il umpluse cred ca max 25l atata cat broasca sa ridice capu pt aer si mi sa facut mila de ele ca erau si 3.

buna :D
eu am trei broscute;cea mica,garsoniera proprie;cea mijlocie la fel;nu le pot lasa impreuna deoarece,fiara mijlocie o bate pe ema(cea mica);problema este cu bombo,broscuta cea mare de ....stai sa o masor,27cm :shock: :D
era orfana(toate broscutele crescute de noi au fost orfane,nu am dat bani la pet shop;pe unele le-am salvat de la ghena de gunoi :( adusa la noi in casa de fostii ei stapani,intr-o cutie de pantofi :roll: )
acum are o familie si......este al treilea catel din casa;sa nu radeti;nu vrea sa stea in acvariu;are pernuta ei;alearga dupa unul din catei prin casa; :D dimineata la bucatarie se infiinteaza:un catel,broscuta,alt catel;cea care primeste peima ceva bun,ptr. o noua zi este.....broasca;ii pun carnita pe gresie,o apuca in bot si pleaca;vrea sa se bata cu cateii;am si foto in care ea se afla pe jumatate in castronul cateilor;si ar mai fi multe de povestit;mentionez ca este o broscuta de florida;
sta numai noaptea in apa;;ziua este in casa;nu-si face nevoile prin casa;doar ii supara pe catei;cand nu suntem acasa, o lasam intr-o camera separata,sa nu-i muste pe catei; :D
off topic;in bucuresti langa selgros,s-a deschis un magazin care are acvarii mari la preturi f. bune;includ si pompa de apa,incalzitor aqua safe...merita sa-i vizitati;au multe produse ptr. broscute;
VIATA PENTRU NECUVANTATOARE SI IN ROMANIA
http://www.freewebs.com/glinadogs/index.htm

ImagineImagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 04 Feb 2007, 20:56
Localitate: Bucuresti

de tart » 03 Sep 2007, 10:26

cum se numeste magazinul ala???..prin ce cartier este
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de Pandy » 03 Sep 2007, 10:26

sariel scrie: in bucuresti langa selgros,s-a deschis un magazin care are acvarii mari la preturi f. bune;includ si pompa de apa,incalzitor aqua safe...merita sa-i vizitati;au multe produse ptr. broscute;

Magazinul acela se numeste Hornbach, este destul de bun.

PS: Este in Berceni, in legatura cu picaturile acelea, la o cada de 200-250 de l sau cat are iti dai seama ca nu cred ca iti va fi indeajuns 30 ml de picaturi ... depide de concentratie pentru care sunt facute
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de tart » 03 Sep 2007, 10:28

il stiu...de acolo mi-am luat eu acvariul recent si filtrul care acum e de vanzare pt ca nu este pt acvariul acela, te int?

P.S. magazinul cred ca este langa praktiker nu langa selgros asa tin minte
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de Pandy » 03 Sep 2007, 10:32

E fix langa selgros are intrarea prin parcarea lor (eu stau acolo si stiu mai bine) :o
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de tart » 03 Sep 2007, 10:32

pe sticla scria 1ml pt 5L de apa deci o sticla de 30ml ajunge pt 150L iar dupaia cand ai nevoie de cada pui apa in sticle sau in cv
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori