In grădina părinților mei a apărut o țestoasă.

Subiecte la alegere

Moderator: diego

In grădina părinților mei a apărut o țestoasă.

de 7upreturn » 29 Iul 2021, 08:50

In grădina părinților mei a apărut o testoasa, ați putea sa ma ajutați cu identificarea ei și un număr de contact al unei asociații din zona Mehedinți pentru relocarea ei?

https://ibb.co/LNz7YGt

Multumesc!
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Iul 2021, 08:43

Re: In grădina părinților mei a apărut o țestoasă.

de Sheppard » 31 Iul 2021, 00:23

Salutare,

Este vorba despre Testudo hermanni - testoasa de uscat banateana, specie pe calde de disparitie si protejata de lege. In Eselnita functiona un centru pentru ele, Carapax, dar e pe avarii acum si nu cred ca o sa fie de mare ajutor. In ce localitate sunt parintii in Mehedinti? Banatul e habitatul lor. Nu mai sunt testoase in regiune? Ca daca mai sunt prezente, trebuie doar dusa undeva mai salbatic si isi vede de drum.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: In grădina părinților mei a apărut o țestoasă.

de 7upreturn » 01 Aug 2021, 18:01

Părinții mei locuiesc in comuna Simian lângă Drobeta Turnu Severin.
Singurul loc sălbatic la care ma pot gândi ar fi pădurea Stârmina din apropiere.
Nu știu sa mai fie țestoase in apropiere ( eu stau între calea ferată și drumul european la o distanță destul de mare de pădurea respectiva pentru ca țestoasa sa vina pe jos de acolo
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Iul 2021, 08:43

Re: In grădina părinților mei a apărut o țestoasă.

de Sheppard » 02 Aug 2021, 09:11

Posibil sa fi evadat de la cineva care a braconat-o.

Sunt cateva rezervatii in zona din cate vad. Sigur stiti mai bine zona ca mine, regiunea oricum fiind habitat pentru ele. Din ce vad pe harta ar fi Dealul Duhovnei un exemplu bun. Oricum, ceva de genul ar trebui, cu multe buruieni (hrana lor), ferit de sosele si asezari umane. Nici foarte aproape de cursuri de apa cu debit mare, precum Dunarea, nu e neaprat bine, pentru ca nu stiu sa inoate daca e ceva si se ineaca daca se intampla ceva.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator