Formatiune de calcar pe carapace

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Formatiune de calcar pe carapace

de TudorGabriel » 19 Mai 2018, 11:19

Salut! Atunci cand scot broscuta din terariu si carapacea incepe sa se ''usuce'' apare o formatiune pe ea... Banuiesc ca este calcar format, cum as putea sa il dau jos? Am incercat cu periuta de dinti si apa si nu a functionat, lucru care probabil era evident. Pot sa folosesc pasta de dinti? O afecteaza? Sau care ar fi alta modalitate prin care as putea sa dau acel calcar jos? Specia: trachemys scripta scripta
Testoasa: mascul: Miki, 6 ani (din 20.apr.2012), mancacios (foarte), activ (direct maratonist), musca cand ii e foame, nu-i dai drumul prin casa, nici el nu iti mai da drumul la deget, atentie, testos rau!.:)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Mai 2018, 11:15
Localitate: Galati

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de Sheppard » 20 Mai 2018, 15:17

Ar fi utile niste poze sa vedem despre ce e vorba. Se pot incarca pe site-uri precum imgur.com si postat linkul aici.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de TudorGabriel » 20 Mai 2018, 16:23

Asa arata cand carapacea este umeda: https://prnt.sc/jk93ri

cand este uscata: https://prnt.sc/jk93f4

Sunt putin pe fuga si nu am reusit sa fac o poza suficient de clara. Atunci cand carapacea se usuca apar niste puncte albe. Maine voi incerca sa fac niste poze mai clare.
Testoasa: mascul: Miki, 6 ani (din 20.apr.2012), mancacios (foarte), activ (direct maratonist), musca cand ii e foame, nu-i dai drumul prin casa, nici el nu iti mai da drumul la deget, atentie, testos rau!.:)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Mai 2018, 11:15
Localitate: Galati

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de Sheppard » 20 Mai 2018, 22:41

Da, e nevoie de niste poze mai clare.

Folosesti ceva solutii in apa? AI cumva scoici in apa sau broscute de calciu permanent? E apa mai dura? E cumva testoasa in stadiul de naparlire?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de TudorGabriel » 21 Mai 2018, 08:06

Folosesc Biotopol T de ani buni, il am de 6 ani si recent am observat sa ii apara pe carapace. Am doar broscute de calciu permanent. Apa nu este murdara, doar atunci cand o schimb (nu am un filtru extern din cauza bugetului), o sa-mi iau cat de curand. Dar cu prima ocazie cand vad apa ca nu este ''cristal'' o schimb. Filtrul intern nu face fata. Nu, nu este, a naparlit recent. Vreau sa precizez ca este foarte activ si mancacios, nu arata ca ar avea vreun simptom, este doar estetic.
Testoasa: mascul: Miki, 6 ani (din 20.apr.2012), mancacios (foarte), activ (direct maratonist), musca cand ii e foame, nu-i dai drumul prin casa, nici el nu iti mai da drumul la deget, atentie, testos rau!.:)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Mai 2018, 11:15
Localitate: Galati

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de diego » 21 Mai 2018, 09:02

Scoate din apa acea testoasa din calciu. Vezi daca se schimba ceva dupa.
Zona de uscat exista? Sursa de lumina cu UVB?
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de TudorGabriel » 21 Mai 2018, 09:19

In momentul de fata nu exista zona de uscat si plus ca ''acvariul'' nu este cel mai ok, avand un accident recent cu vechiul terariu si trebuind sa improvizez pe moment pana cand o sa achizitionez ceva mai mare. Pe scurt momentan nu exista o zona de uscat, dar majoritatea timpului o petrece afara din terariu , in apa sta doar noaptea si aprox 3-4 ore ziua. O sa scot testoasa de calciu, bec UVB o sa achizitionez saptamana asta, imi puteti recomanda unul? Cel vechi arzandu-se in primele saptamani, il tineam 10 ore pe zi. Un filtru intern relativ ok? Neavand momentan bugetul necesar pentru un filtru extern caut un filtru intern de pana in 100 ron. Cu filtrul pe care il am acum nu reusesc sa mentin apa mai mult de 3 zile ''cristal''. In legatura cu solutia pe care o folosesc in apa, este ok? O folosesc in mare parte pentru purificarea apei de metalele grele. O folosesc de cand am cumparat testoasa (6 ani).
Testoasa: mascul: Miki, 6 ani (din 20.apr.2012), mancacios (foarte), activ (direct maratonist), musca cand ii e foame, nu-i dai drumul prin casa, nici el nu iti mai da drumul la deget, atentie, testos rau!.:)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Mai 2018, 11:15
Localitate: Galati

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de diego » 21 Mai 2018, 09:45

Bec Repti Glo 5.0 (EXO TERRA UVB100)
Legat de filtru, te-as sfatui sa mai strangi ceva bani si sa cumperi unul extern. Filtrele interne nu fac fata in cazul acvaterariilor cu testoase.
Care este sursa apei? Robinet?
Din ce localitate esti?
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de TudorGabriel » 21 Mai 2018, 10:06

Robinet, dar trece prin doua filtre, cel de la robinet, intern, care se ocupa de filtrarea metalelor grele, iar inca unul prin care filtrez a doua oara apa, din acela tip cana, Biotopol T folosesc pentru a ma asigura ca apa este relativ lipsita de metale grele si impuritati. Targu Bujor, un mic oras din judetul Galati, oricum, ma voi muta in Iasi in anul urmator.
Testoasa: mascul: Miki, 6 ani (din 20.apr.2012), mancacios (foarte), activ (direct maratonist), musca cand ii e foame, nu-i dai drumul prin casa, nici el nu iti mai da drumul la deget, atentie, testos rau!.:)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Mai 2018, 11:15
Localitate: Galati

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de diego » 21 Mai 2018, 11:28

Daca trece prin atatea filtre nu cred ca mai e nevoie sa adaugi in apa solutia respectiva.
Am locuit in Iasi cativa ani si pot spune ca apa de la robinet este cel putin la fel de proasta ca asta din Bucuresti. Deci o sa ai nevoie in continuare de filtre :)
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de TudorGabriel » 21 Mai 2018, 12:06

Nasol :). Am scos țestoasă din calciu din apa si nu o sa mai pun solutie. O sa vad daca o sa se schimbe. Mulțumesc pentru răspuns :D. Daca dorești îmi poți recomanda si un filtru extern? Relativ compact si un magazin online de unde as putea cumpara material filtrant pentru acesta.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Mai 2018, 11:15
Localitate: Galati

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de Sheppard » 21 Mai 2018, 17:08

Eu am avut experienta buna cu seria Tetra Ex. Sunt silentioase si au multe materiale filtrante.

Poti incerca si cu diverse alte filtre, dar nu stiu cat de zgomotoase o sa fie. Ca si site-uri: nevertebrate.ro, iazuri-acvarii.ro, zoomania.ro, chair si pe emag sau la Hornbach gasesti o gramada.

Cum a spus si diego, nu arunca banii pe filtru intern. Mai strangi ceva si iei extern, cat mai puternic.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de TudorGabriel » 23 Mai 2018, 10:05

Si mai am inca o intrebare. Atunci cand scot testoasa din terariu si o las sa se plimbe peste ceva timp incepe sa stranute si sa aiba tendinta de a se sterge la nari. Nu dau cu solutii pe jos si este curat, se intampla doar cand o scot din terariu. Ce as putea face? Distanta intre stranuturi este destul de mare
Testoasa: mascul: Miki, 6 ani (din 20.apr.2012), mancacios (foarte), activ (direct maratonist), musca cand ii e foame, nu-i dai drumul prin casa, nici el nu iti mai da drumul la deget, atentie, testos rau!.:)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Mai 2018, 11:15
Localitate: Galati

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de diego » 23 Mai 2018, 16:21

Praf? Curenti de aer?
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Formatiune de calcar pe carapace

de TudorGabriel » 23 Mai 2018, 17:00

Curenti de aer sigur nu, praf...probabil pe covor erau cateva particule de praf, am observat ca dupa primele stranuturi este ok, nu a mai stranutat deloc dupa primele 2 stranuturi, in dimineata asta am tinut-o aprox o ora jumatate prin casa, acum este afara de aprox 20 de minute si este ok, nu a mai stranutat momentan. In legatura cu formatiunea de pe carapace, am observat ca a inceput sa dispara prin parti, in mijlocul carapacei doar o zona mica a scapat complet, o sa mai astept. Sa nu mai pun deloc acea testoasa de calciu sau sa o pun doar pentru o perioada?
Testoasa: mascul: Miki, 6 ani (din 20.apr.2012), mancacios (foarte), activ (direct maratonist), musca cand ii e foame, nu-i dai drumul prin casa, nici el nu iti mai da drumul la deget, atentie, testos rau!.:)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Mai 2018, 11:15
Localitate: Galati

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
cron