Ajutor !

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Ajutor !

de Nic97 » 24 Mar 2017, 00:03

Bună seara, am o broasca testoasa de florida cu tamplele galbene si am observat ca in ultimele 2 zile activitatea ei este rot mai redusa si nici nu cred ca mananca . In cavariu am pus un incalzitor , calciu ,loc pentru uscare cu veioza care sa incalzeasca locul ,in locul lampei UV am citit ca pot sa o scot afara la soare 1-2 ore . Intrebarile mele ar fi :
1.Este normal sa fie asa ?
2.Daca este bolnava ce ar trebui sa fac ?
3.Veioza care incalzeste locul unde sta testoasa pe uscat trebuie sa stea seara nonstop aprinsa sau numa cateva ore ?

Multumesc anticipat.
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Mar 2017, 23:42

Re: Ajutor !

de Sheppard » 25 Mar 2017, 22:11

Salutare,

In primul rand trebuie sa vezi daca ai conditiile necesare: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
Niste poze cu testoasa si toata instalatia ar fi utile pentru sfaturi tintite.

Ce temperatura are apa? In mod normal incalzitorul se seteaza pe 23-25 de grade, acum de preferat sa cresti temperatura apei la 27 de grade.

Scosul afara 1-2 ore nu va fi suficient si nu e inlocuitor pentru becul/neonul UV-B. Testoasa are nevoie de expunere la UV in diferite parti ale zilei, mai ales in perioada de digestie. Doar daca sta eprmanent afara nu are nevoie de bec/neon UV-B. Plus ca iarna, primavara si tomana, cand e frig afara, nu poti scoate testoasa si mai ai si zile innorate...

Becul pentru incalzit ar trebui sa stea aprins 12 ore/zi, sa imite conditii de vara.

Citeste si asta: viewtopic.php?f=9&t=7&start=105#p28754
Lista cu cabinete evterinare recomandate: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare

Ce ii dai de mancare? Citeste si asta: viewtopic.php?f=5&t=3789
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron