Natrix natrix

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Natrix natrix

de Bambus » 19 Dec 2015, 21:21

Bună seara!
Am găsit un șarpe de casă (Natrix natrix). Părea mort inițial și nu aveam prea multe speranțe, dar i-am amenajat un acvariu,l-am pus la căldură și si-a revenit complet. Am încercat să-i dau carne de pui (evident, n-a mancat-o) și nu știu ce să-i fac. Bănuiesc ca nu poate fi eliberat pana-n primăvara așa ca aș vrea sa-l găzduiesc până atunci. Să încerc cu niște șoareci pinkie? Cu ce l-as putea hrăni?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Natrix natrix

de Sheppard » 21 Dec 2015, 00:31

Da, cu soricei merge bine. Poate ai noroc si cu niste pestisori.

Sa nu il tii doar in apa. Mai bine lasi acvariul uscat si bagi in el un lighean sau un alt vas de palstic pe care sa il umpli cu apa. Baga si o radacina pentru acvarii sau ceva lemn sau piatra de o aprte si alta ca sa ii facilitezi accesul.

Becul pentru incalzit precum si cel Reptiglo 5.0/Reptile UVB 100 sunt la fel de importante ca si pentru orice reptila. Pune-i si ceva carpe sau fan fin sub care sa se ascunda sau chiar o ascunsatoare facuta dintr-o scoarta, ca sa reduca stresul. La fel pentru a reduce stresul ajuta plantele naturale acvatice si ceva feriga pe uscat.

Tine becurile aprinse 12 ore din zi, ai grija sa fie temperatura peste 20 de grade in zona uscata si apa, ca sa ramana activ. Nu as recomanda sa fie bagat din nou in hibernare.

Si nu uita sa pui o plasa peste recipient ca sa nu iasa afara.

Te rog pune si niste poze sa vedem cum ai amenajat si cu sarpele :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Natrix natrix

de Bambus » 21 Dec 2015, 09:42

Momentan nu-i foarte dodat acvariul, sper în curând sa-l completez. I-am pus ,de când a venit, o căsuța de lemn și e tare încântat. Apă, nu i-am pus decât un vas din care să bea, îi voi pune și un vas să facă baie. Mă întreb dacă va mânca șoareci morți s-ar putea să îi vrea vii...
Are cam 60cm lungime ,e frumos colorat și îmi doresc să-i fie bine și să poată fi eliberat în primăvara. Șarpele asta nu e doar șarpe de casă ,e șarpele casei ptr ca e la noi de mult timp ,ne cunoaștem noi de mai multă vreme. Îmi pare rău ca i-a fost stricata văgăună, n-aveam de unde știi ca acolo stătea, ca a fost săpată o groapă și am dat de ea, iar dimineață era șarpele ieșit și cam înghețat. Mirosea și foarte ciudat și nu misca. După ce l-am dus la căldură (în cameră în care-l țin sunt 26-28 grade) si-a revenit mult mai repede de cât credeam.
Acum, urmează să iau niște pinkie (cred ca șoarecii adulți sunt prea mari ptr el) și revin cu ceva poze cu el și ,în curând și cu terariul (cam cați litri ar trebui să fie?). Mulțumesc de informații!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Natrix natrix

de Sheppard » 21 Dec 2015, 11:36

Toata stima ca il ingrijesti!
La primavara il poti elibera tot prin zona ta, pe unde avea gaura lui. Poate reusesti sa ii amenajezi acolo ceva similar cu ce avea ca sa ramana acolo.

Litri nu prea conteaza. Conteaza sa aiba un vas suficient de mare cat sa incapa cu totul in apa, cu o coloana de apa de vreo 5cm sa zic.

Conteaza temperatura ambientala pt hranit si digerat. Daca e prea rece devin mai apatici si nu se mai hranesc. Cu pinkie ar trebui sa fie ok. Poate o sa fie putin reticent la inceput. Eventual sa ii misti putin prin fata lui ca sa creada ca e inca viu soricelul. Poti folosi in acest sens o pensa mai lunga ca sa nu te muste si pe tine. Succes!

Cand ai timp pune te rog si niste poze. Sunt tare curios curios de aspectul dihaniei :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Natrix natrix

de Bambus » 21 Dec 2015, 19:10

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Natrix natrix

de Sheppard » 21 Dec 2015, 21:57

E superb! Naparlit nu de mult.

Pe viitor recomand sa il manuiesti cat mai putin posibil, pentru a minimaliza stresul (oricat de bland ar fi, nu uita ca e animal salbatic si trebuie pastrata frica fata de om, ca sa aiba o viata lunga). Si foloseste manusi groase de sudor pentru a evita muscaturi. Are totusi destul venin ca sa doara bine; plus ca pot aparea necroze mici la locul respectiv, care din nou nu sunt placute si se vindeca greu.

Amenajeaza-i cat mai repede ceva verdeata acolo sub care sa se ascunda (poti lua o patura de muschi din padure, un ghiveci cu o feriga) etc.

Si sa ne spui daca mananca. O sa ai un sezon rece interesant :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Natrix natrix

de Bambus » 21 Dec 2015, 23:38

Mâine încerc cu ceva peste, poate îl conving. De mânuit, e prima oară când îl iau în mâna ,sa-l pot poza ca să se vadă modelele de pe burta. Nu mi-am făcut griji ca mușca, știind că-i neveninos. Nu vreau să dramatizez treabă și nu mă gândesc ca ar putea mușca,doar în caz de ultima instanță recurg ei la așa ceva. În orice caz,am grijă ce fac și știu prea bine ca nu-i animal de mângâiat și nici nu vreau sa-l stresez. Bine ca nu-i mușcătură veninoasă ca de altfel îmi era ceva mai greu, fiind și primul șarpe pe care-l îngrijesc. Sper să fie bine din toate punctele de vedere și 'să ne intelegem' unul cu celălalt și poate chiar să accepte ceva mâncare. Vin maine cu noutăți.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Natrix natrix

de Bambus » 22 Dec 2015, 11:58

M-am chinuit cu niste șprot, a parut interesat la inceput, dar nu l-a mancat. Am agitat pestele ala in fata lui ceva timp, dar fara rezultate. Pinkie nu prea am de unde scoate la momentul asta, la noi n-am gasit si tare cred ca daca nu-i dau hrana vie n-o sa accepte, poate doar daca ii va fi foarte foame. Cat timp poate sta oare fara hrana? Cateva luni? Intreb ptr ca nu stiu cand va accepta ce-i dau. Sa incerd cu alt peste? Nu merge cu larve de Tenebrio, nu? Poate cand va fi flamand va manca...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Natrix natrix

de Sheppard » 22 Dec 2015, 14:55

Conteaza mult si temperatura ambientala. Cat e?

Ar fi bine daca ai putea sa il bagi din nou la hibernat. Poate ai in pivnita temperaturi de 3-5 grade unde sa hiberneze pana la primavara. E mai sanatos asa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Natrix natrix

de Bambus » 22 Dec 2015, 15:52

In camera sunt vreo 27 grade. Temperatură atât de mică ptr hibernat nu am. Am să dau comandă de pinkie ,dacă nu merge pun capcane de șoareci care-i prinde vii. Altă soluție nu mai știu...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Aug 2015, 00:05

Re: Natrix natrix

de Colban Mihai-Codrin » 29 Dec 2015, 00:17

Salut, daca nu gasesti de unde sa cumperi pinky pot sa ma mai interesez si eu cine are. La prima vedere sarpele pare sa arate destul de bine incat sa poata fi hibernat din nou, eu unu asta as face. Daca vrei neaparat sa-l hranesti o poti rezolva si cu hamsteri de pe la petshop sau ce rozatoare mai au aia. Daca poti sa te ajut cu ceva lasa-mi un e-mail la mihaicodrincolban@gmail.com
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator