UV

Subiecte la alegere

Moderator: diego

UV

de OsDeRos » 02 Oct 2015, 00:06

Aveti idee de vrun aparat de masurat razele UV cat mai decent posibil?

https://www.solarmeter.com/ primele 4 modele s-ar parea ca masoara UV-B dar au niste preturi cam piperate ptr o incercare....

Intreb ptr ca am gasit pe unele site`uri chinezesti multe becuri tip halogen cu UVA UVB ptr terarii. Degeaba zicem "chinezarii" avand in vedere ca`n materie de telefoane inteligente vin din urma foarte rapid la preturi mult mai mici decat marile branduri unde defapt platim brandul nu telefonul in sine (iphone 6/galaxy s6 - 2800-3000 ron si un noname aceleasi caracteristici undeva pana`n 1000 ron). Aparatul de masura a razelor UV m-ar ajuta sa pot cumpara din afara becurile "noname" si chiar sa le recomand daca sunt bune, decat sa dam bani multi pe cele de la exxoterra sau altele( EXO TERRA Repti Glo 10.0, 13W 69 ron vs BEC noname Reptile Compact Fluorescent Vivarium Lamp Light 10.0 UVB UVA UV 26W 52 ron )
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

Re: UV

de Sheppard » 02 Oct 2015, 01:05

N-am gasit ceva mai ieftin. Sunt totusi dispozitive pentru masuratori speciale si trebuie sa fie precise, deci nu cred ca sunt altele disponibile in varianta pentru "amatori" la preturi cu mult mai mici.

Oricum, ideea e buna. Eu ma gandesc totusi si la alte diferente, nu neaparat la cantitatea de raze UV emise, ci si la durata de viata si materialele folosite. Ca au mai fost fabricate obiecte de chinezi cu substante toxice. Trebuie vazut cat timp emite razele alea UV-B si daca pusca becul sa nu omoare tot ce e in jur :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UV

de OsDeRos » 02 Oct 2015, 12:37

Cred ca Tibor ar putea lua unul mai profesional prin asociatia care o are sau la care lucreaza, sub motiv de evaluare ptr cele din comert ptr informarea publica a crescatorilor de reptile din RO, iar el sa masoare neoane proprii, becuri, si de ce nu si cele chinezesti... ca la 10 euro becul, pot lua 2... unu ptr mine unu ptr test ca sa stiu la ce "terapie" imi supun testoasele.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori