Gasit broasca testoasa

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Gasit broasca testoasa

de tymbuktu » 07 Sep 2015, 13:51

Salutare!
Un coleg de munca a gasit o broasca testoasa care seamana cu testoasa dobrogeana. Problema e ca a gasit-o in Maramures, undeva la tara.
Pentru ca testoasa ar putea fi protejata de lege colegul nu stie ce sa faca cu ea...
Asteptam sugestii de la persoane avizate. Multumim!
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Sep 2015, 13:43

Re: Gasit broasca testoasa

de Sheppard » 07 Sep 2015, 14:19

Salutare,

Ma bucur ca ati apelat aici. Am trimis un pm cu datele mele de contact. Ma pot ocupa eu de caz.

Pana stabilim ce si cum, testoasa se poate hrani cu plantele din lista asta: viewtopic.php?f=6&t=2611
Sa aiba si un vas cu apa disponibil.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Gasit broasca testoasa

de Sheppard » 14 Sep 2015, 00:53

Care mai e situatia cu testoasa?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Gasit broasca testoasa

de ela_crux » 14 Sep 2015, 01:16

Salutare tymbuktu,

Care sunt noutatile apropo de testoasa gasita de colegul tau? Testoasele de uscat au o alimentatie f variata in natura si este foarte greu de asigurat necesarul de plante si elemente nutritive in captivitate. Astfel, pastrarea testoasei in captivitate nu este benefica pentru sanatatea aceasteia, iar in anumite cazuri poate fi chiar sursa a decesului [diferite accidente casnice, mediu de viata impropriu, lipsa anumitor elemente absolut necesare: anumite valori ale temperaturii, umezelii, etc]
Fiind o specie pe cale de disparitie, este absolut necesar ca aceasta testoasa sa ajunga intr-un loc benefic pentru ea. Te rugam sa ne dai de veste si te vom ajuta cu drag in aceasta chestiune. Am incredere ca sunteti oameni de suflet si bine intentionati.

Bafta si toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron