gasit emys orbicularis

Subiecte la alegere

Moderator: diego

gasit emys orbicularis

de adriana kio » 31 Aug 2015, 22:07

Am gasit o broasca testoasa pe care am identificat-o, cu ajutorul in formatiilor de pe net, că ar fi emys orbicularis. O am de vreo 2 luni, dar vine iarna si aș vrea sa fie liberă, să se pregăteasca singura de hibernare. Vă rog, spune-ti-mi ce e de facut, aș vrea să o eliberez, dar nu știu unde. N-aș vrea să o abandonez la întâmplare!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 31 Aug 2015, 21:57

Re: gasit emys orbicularis

de Sheppard » 31 Aug 2015, 22:48

Salutare,

Ma bucur ca ai luat aceasta decizie. E o specie protejata, asa ca fiecare exemplar conteaza.

Din ce zona esti? De unde provine testoasa? Dupa detaliile astea vedem cum e mai bine: o putem prelua noi pentru eliberat sau iti indicam o zona buna.

Asteptam vesti. Felicitari!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: gasit emys orbicularis

de adriana kio » 01 Sep 2015, 06:54

A aparut pur si simplu in curtea noastra. Locuiesc în Doicești, o comună situată la aprox 10 km de Târgoviște, Dâmbovița.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 31 Aug 2015, 21:57

Re: gasit emys orbicularis

de Sheppard » 01 Sep 2015, 13:15

Ok, sa vedem ce locatie buna ar fi pe langa tine si revin cu detalii.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: gasit emys orbicularis

de adriana kio » 01 Sep 2015, 13:36

Mulțumesc! Astept raspuns! In astea doua luni de când o avem, broscuta a stat intr-un țarc din plasa (a fost pentru pasari) de vreo 5-6 m patrati, cu verdeata, cu un coltisor cu apa, si-a procurat singura hrana, dar citind mai mult pe net, m-am convins ca peste iarnă nu i-ar fi bine deloc.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 31 Aug 2015, 21:57

Re: gasit emys orbicularis

de Sheppard » 01 Sep 2015, 16:03

Pai hrana mai putin avea de unde (poate ocazionala rama sau melc care venea in apa). Ca e carnivora. Ar trebui cantarita si masurata sa vedem daca are greutate buna pentru eliberat.
Pana se elibereaza recomand sa o hranesti in apa cu sprot. Sunt in hipermarket de cumparat pungi cu sprot congelat (cele de la del Mare au sprot mic si nu trebuie sa te chinui cu portionatul; la Auchan, Kaufland, Billa ocazional se gaseste la 3 lei punga de 400g). Il pui la decongelat si il arunci in apa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: gasit emys orbicularis

de adriana kio » 01 Sep 2015, 19:55

K. O să îi cumpăr mâine. Eu de câte ori i-am dat de mancare (in general am încercat-o cu cărnită de pui) am vazut ca nu se hranea si am presupus ca insectele, râmele din țarc sunt suficiente. Nu am știut că se hrănește mai ușor în apă. Mâine revin cu greutatea și lungimea carapacei. Mulțumesc de informații.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 31 Aug 2015, 21:57

Re: gasit emys orbicularis

de Sheppard » 01 Sep 2015, 20:18

Se hraneste doar in apa; asa e mecanica lor in ceea ce priveste apucatul hranei si inghititul. Are nevoie de apa pentru a inghiti hrana. Cazurile documentate in care pot inghiti si pe uscat bucati mici sunt rare, izolate si doar in conditii de laborator.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: gasit emys orbicularis

de adriana kio » 02 Sep 2015, 11:11

Are 440 grame si 15,5 cm lungimea carapacei. I-am dat șprot, a avut o tentativa sa manance apoi a renuntat...mai astept. Pestele trebuie maruntit? E i l-am rupt in 2-3 bucati, am gasit de la del mare, mai micuț, cum ai spus tu. Vad ca noaptea se ascunde sub niște fân pe care i l-am pus in cotețul în care stă ea...probabil de frig.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 31 Aug 2015, 21:57

Re: gasit emys orbicularis

de Sheppard » 02 Sep 2015, 12:36

Important e sa fie in apa hrana, cu apa sa ii treaca testoasei peste carapace. Nu trebuie neaparat maruntit. Poti incerca si cu rame sa ii stimulezi apetitul.
In mod normal ele dorm in apa. Doar daca nu e sursa adecvata de apa suficient de adanca aleg uscatul.

E cam la limita cu greutatea, dar sper sa se mai ingrase pana da frigul.

Inca astept vesti in legatura cu o locatie buna. Daca nu primesc vesti pana vineri, e cineva din Targoviste care o poate prelua si o eliberam noi pe altundeva, unde am mai dus Emys. Ce zici?

Multumesc pt masuratori. Daca o eliberam curand are timp sa se mai ingrase putin, dar si asa cred ca va trece bine peste iarna (e cam slabuta insa fata de normal).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: gasit emys orbicularis

de adriana kio » 02 Sep 2015, 13:30

Aici sunt niste lacuri la vreo 20 km de noi, in localitatea Vacaresti, dar vin mulți pescari si mi-e teama sa nu o prinda cineva si sa fie rau-intentionat. I-am facut si poze dar nu pot sa le atașez ca sunt prea mari. Azi a mancat câtiva pestisori, am văzut ca erau mai puțini decat i-am pus eu în apă. Multumesc pentru sfaturi, acum sunt mai liniștită când știu că se hrăneste corect.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 31 Aug 2015, 21:57

Re: gasit emys orbicularis

de Sheppard » 02 Sep 2015, 22:40

Poze poti urca folosind un site precum tinypic.com si postezi in mesaj linkul sub forma "[img]link[/img]"

Trebuie gasita o balta cu alte testoase si ferita de pescari, altfel risca sa fie capturata sau mai rau...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: gasit emys orbicularis

de Sheppard » 05 Sep 2015, 14:02

Am primit o recomandare de la Tibor Sos, herpetolog: lacurile de la Bungetu. Ar ttebui sa fie prin apropiere. Ce zici? Ajungi pe acolo?
Daca o eliberezi tu, te-s ruga sa o si filmezi cand ii dai drumul. Avem nevoie de astfel de filmulete in scop informativ, educativ. Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: gasit emys orbicularis

de Sheppard » 08 Sep 2015, 10:11

Care mai e situatia cu testoasa?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: gasit emys orbicularis

de adriana kio » 09 Sep 2015, 14:05

Scuze, am avut probleme cu netul pe telefon...Lulu, cum o numesc fetitele mele, a început să mănânce șprotul, adica nu o vad când mănânca, dar gasesc pestele sfâșiat si mai puțini decât îi pun eu (din 8 pestisori gasesc vreo 4). Am auzit de Bungetu...soțul meu sigur știe...vb cu el și ne facem timp intr-un week-end (poate chiar cel care vine) și mergem să o eliberăm. Sincer, mi-e un pic greu sa renunțăm la ea, acum că și mănânca, îi schimbam zilnic apa, are culcușul ei sub fân unde doarme noaptea, spațiul pe care îl are la dispozitie e generos, dar sunt sigură că ei îi va fi mai bine în libertate(mai ales ca vine iarna si trebuie sa hiberneze), așa că o să ne facem timp pentru asta...deja le-am explicat și fetițelor ca va trebui să o eliberăm pe Lulu. Revin cu vești. Mulțumesc pentru informații!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 31 Aug 2015, 21:57

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator