O mica hibernare,nu mananca si probabilitate de moarte

Subiecte la alegere

Moderator: diego

O mica hibernare,nu mananca si probabilitate de moarte

de tiger » 30 Ian 2013, 17:08

am luat o testoasa pe nume zeus si zici ca hiberneaza in ultima vreme.nu mananca si cred ca daca nu mananca mai mult de 7 zile moare.moare daca nu mananca si ce sa fac sa manance? :? :shock: :x
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 30 Ian 2013, 17:24

Ai bec Reptiglo 5.0, incalzitor in apa, o temperatura adecvata a apei si bec pentru incalzit, precum si un spatiu uscat suficient de mare? Ca ultima data ai pus o poza cu un bol de plastic mic, inghesuit, fara insula si fara nimic altecva. Nici nu ma mir ca se comporta asa. In scurt timp la fel va face si cealalta testoasa a ta.

Ai citit asta: http://www.testoase.com/intrebari-frecvente.php ?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de tiger » 30 Ian 2013, 19:22

nu,nu,nu
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de tiger » 30 Ian 2013, 19:23

dacat spatiu uscat de o testoasa,ca o tin separat de cealalta
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de tiger » 30 Ian 2013, 19:25

cealalta e sanatoasa foc :mrgreen:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 30 Ian 2013, 20:40

Tiger, ai buton de edit. Nu are sens sa faci zeci de posturi.

Ce nu ai, fa rost. Nu sunt chestii de lux; sunt ESENTIALE pentru testoase. Cealalta tesoasa o fii ea sanatoasa deocamdata, dar daca o tii in continuare in conditiile actuale iti garantez ca daca nu moare, va avea probleme de sanatate serioase si malformatii la carapace.

Loc uscat doar pentru o testoasa mare cat o moneda nu e suficient. Trebuie sa aiba loc sa se usuce calumea acolo, sa se plimbe putin si sa se odihneasca. Altfel apar probleme la piele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 30 Ian 2013, 21:33

atata timp cat nu ai incalzitor si temperatura nu este constanta in timpul zilei, pui niste intrebari stupide... iarta-ma poate gresesc, dar nu e clar din moment ce nu ai incalzitor sau macar un termometru ca sa fii sigur ca temperatura este potrivita....?


Daca are o temperatura sub 20 grade e putin apatica, de la 15 grade in jos se pregateste de hibernare.... Tine-o la caldura, dar nu exagera, peste 30 grade e periculos... ideal ar fi 25-27 grade in timpul zilei si 20 grade noaptea.....

Cel mai bine, pt a nu te face de ras, citeste intai topicurile de baza, cu cat stii mai mult cu atat mai bine, citeste si ce nu te intereseaza, te va ajuta !
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de tiger » 30 Ian 2013, 21:44

am vrut sa-l duc pe zeus la veterinar dar tatal meu nu vrea :( se subtiaza carapace si gatul,nu se misca prea mult,nu prea deschide ochii :cry: cred ca trebuie sa pregatesc un mormant. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: nu? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:bunica mea imi zice ca vanzatorul stia ca e bolnava si de asta mi-a dat-o.la hornbach se miscau ca caini dupa masini ca niste copii care alearga si era aceasi specie de testoase cu zeus
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 30 Ian 2013, 22:06

Citeste mai sus. Ti-am dat si un link cu chestii generale, dar vad ca e mai greu cu lectura. Nu e bolnava, ii lipsec doar niste chestii. Daca citesti, vei afla.
Poze, nici din acelea nu vrei sa pui.

Asa numai sa ne povestesti fapte diverse din viata de zi cu zi e cam inutil - sincer.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 30 Ian 2013, 22:41

daca nu vrea tatal tau e delicat... singura solutie ar fi sa o donezi , rapid! eu spun ca daca o tot tii asa fara acele conditii indispensabile, va murii de foame.... rezista aprox 3 sapt fara mancare, dar nu tias sugera(mai ales ca e pui ) sa nu ii dai mai mult de 2 sapt, deoarece nu hiberneaza, si ritmul cardiac este mult mai accelerat fata de perioada de hibernare, si categoric consuma mai multa energie....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de tiger » 31 Ian 2013, 20:58

se suptiaza carapacea :( si acum e mai de acord :)
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 01 Feb 2013, 13:43

bun, tu o duci , dar trebuie probabil si niste medicamente, si pe viitor niste conditii mai bune.... deci ai in vedere astea... daca nu le poti oferi , doneazo, nu merita sa fie chinuita!


Si nu inteleg , ce inseamna: "se suptiaza carapacea"???? devine moale? sau ce ca nu inteleg... Daca e moale , are lipsa de vitamina D3 si de calciu, si de asta are carapacea moale...Trebuie neparat sa o ungi cu niste vitamine(vita-lus, vita-kraft etc.), si neaparat achizitioneaza de pe internet un bec repti glo 5.0 care e obligatoriu! fara el , testoasa nu ar putea sintetiza bine vitamina D3 , si nu ar mai pofta de mancare.... Deci trebuie cat mai rapid sa faci rost de unul, mai ales daca o tii in casa, si a fost si iarna acum, si sigur nu a avut parte de asa ceva....


L.E.: abea acum am observat: se subtiaza carapace si gatul,nu se misca prea mult,nu prea deschide ochii

Se subtiaza adica slabeste? daca da carapacea nu se subtiaza deloc... ea ramane asa cum a crescut... nu misca deoarece este intr-o stare mai latenta din cauza temperaturii... nu prea deschide ochii?!? poate fi o conjunctivita! se trateaza cu vitamina A de la farmacia umana, dar mai bine, nestiind dozajul exact, ia niste vita plus si urmeaza prospectul! Ai grija! Conjunctivita netratata duce la moarte sigura, deoarece nu mai vede mancarea, si moare infometata! REPET, DONEAZO DACA NU TE PRICEPI CU EA!
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de bstafie » 01 Feb 2013, 15:03

Personal nu inteleg de ce va chinuiti sa oferiti sfaturi unei persoane caruia i s-au mai dat aceleasi sfaturi de 100 ori, pe care nu le-a urmat, ascultat sau macar bagat in seama. Nu mai mentionez de faptu ca binevointa de a face niste poze clare lasa de dorit.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de Gradinaru Alin » 01 Feb 2013, 19:21

PENTRU CA ESTE VORBA DE O FIINTA!

nu este drept ca acea testoasa sa sufere din prostia( ca sa o spun mai pe romaneste) lui! LUI SUNT SIGUR CA NU I-AR CONVENI DACA AR FI IN LOCUL TESTOASEI! TE-AI PUS VREODATA IN LOCUL EI? de ce ti-ai luat testoasa, daca stiai ca tatal tau nu ti-o va duce la veterinar? sunt sigur ca stiai, doar e tatal tau si ii stii caracterul! nu cred ca tia bagato pe gat, ci tu i-ai ceruto!

Sunt curios ce varsta ai , ca sigur nu ai minimul de 13 ani pentru a intra pe forum! Am vazut multe persoane ca tine si la 15 ani, dar inconstienta ta depaseste orice! Si eu am 13 ani, si eu am avut probleme la inceput cu testoasa( daca nu crezi, imi poti cauta posturile), si eu am pus , pun si sigur voi mai pune intrebari stupide.... Oricare gresim, dar din moment ce testoasa ta este lipsita de DREPTURILE EI , nu prea am ce spune.....


Si eu sunt copil cum sigur esti si tu, si eu cand am vazut testoasele inotand in vitrina, mi-am dorit una, am luat si eu una, nestiind nimic despre ea, am dus-o acasa i-am si dat de mancare si am tinut-o intr-un bol de plastic ca tine vreo saptamana, am facut nenumarate greseli, si probabil inca fac multe, dar spre deosebire de tine, eu cunosc temperamentul parintilor mei, si stiu daca a trebuit sau nu sa iau testoasa.
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de bstafie » 01 Feb 2013, 19:36

Iti inteleg frustrarea si nu sunt sigur dar cred ca vorbesti cu tiger. Si tot nu vad rostul reply-urilor din moment ce aceleeasi informatii i s-au tot dat si el vine cu afirmatii de rahat de genul 'i s-a subtiat carapacea' si 'nu mananca , tre sa ii fac un mormant asa-i ? :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: ' Adica.. WTF? Ori e trolling ori e prea copil si nu stie / vrea a citi ce i se spune.. In oricare dn cazuri nu vad cum ar schimba ceva faptul ca noi ne tocim degetele aici :?:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron