Testoasa mea si a ta

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Testoasa mea si a ta

de tiger » 27 Ian 2013, 11:32

am 2 testoase de florida si unul nu stiu ce rasa e.am scris ca a doua are probleme.pe cea de florida(mascul) il cheama turti.povestea ei:a cazut de multe ori si cel care m-i l-a vandut a zis ca e fata dar nu era.a doilea il cheama zeus.
povestiti despre testoatele voastre!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 27 Ian 2013, 19:13

Eu tot astept pozele alea cu testoasele...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de tiger » 28 Ian 2013, 13:38

Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 28 Ian 2013, 15:37

Nu le mai tine in bolul acela din plastic cu palmier de la pet shop... E PURA TORTURA PT TESTOASE! chiar daca sunt mici.... nu au loc unde sa inoate, si acum cand sunt mici presupun ca abea le acopera carapacea... daca carapacea sta tot timpul uscata apar deformatii foarte urate... iati un recipient mai mare... un acvariu daca ai buget, sau daca nu apeleaza la niste cadite de spalat bebelusii(30 litrii) acum cat sunt mititele.... eventual ca sa nu cheltui multi bani in timp, faci o investitie mai bun acum si cumperi ceva mai mare( gen niste forme gata turnate negre) SHEPPARD iti poate da detalii si linkul de pe tortoise ...

Frumoase broscute si interesanta insulita 8)
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de bstafie » 28 Ian 2013, 16:33

Link-ul de care vorbea mai sus Alin : http://tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Legat de recipientul pe care-l iei/ar trebui sa-l iei : te sfatuiesc sa iei un recipient din plastic din magazinele mari gen Baumax/Praktiker(am vazut chiar si in Jysk in incinta magazinului Real) care e destul de ieftin comparativ cu acvariul si gasesti de dimensiuni foarte mari suficient pentru cele 2 broscute. Unul de 80 x 40 x 40 era undeva la 55-60 lei. Nu te sfatuiesc sub nici o forma sa cumperi unul de 30 litri pentru ca investitia se va duce pe apa sambetei in maxim 2 luni cand vor fi deja prea mari pentru acel spatiu. Legat de locul pe care-l au acum intr-adevar este o tortura pentru ele si sunt predispuse la o gramada de conditii/boli din cauza nivelului apei si lipsei miscarii(nu au unde inota).
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de tiger » 28 Ian 2013, 16:58

da aveti dreptate :? la o testoasa ii iese carapacea din apa :( :? .dar ceva bun si ieftin pentru 2,3,4 broscute stiti? :?: :? :lol:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de tiger » 28 Ian 2013, 17:00

[quote="Gradinaru Alin"]Nu le mai tine in bolul acela din plastic cu palmier de la pet shop... E "PURA TORTURA" PT TESTOASE! chiar daca sunt mici.... nu au loc unde sa inoate, si acum cand sunt mici presupun ca abea le acopera carapacea... daca carapacea sta tot timpul uscata apar deformatii foarte urate... iati un recipient mai mare... un acvariu daca ai buget, sau daca nu apeleaza la niste cadite de spalat bebelusii(30 litrii) acum cat sunt mititele.... eventual ca sa nu cheltui multi bani in timp, faci o investitie mai bun acum si cumperi ceva mai mare( gen niste forme gata turnate negre) SHEPPARD iti poate da detalii si linkul de pe tortoise ...

Frumoase broscute si interesanta insulita 8)[/quote]
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de tiger » 28 Ian 2013, 17:01

ti-am pus in ghilimele "PURA TORTURA"
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de tiger » 28 Ian 2013, 17:03

la pozele cu coada,cozile sunt infectate :?:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 28 Ian 2013, 17:46

Pozele sunt de rezolutie mica si eu personal nu pot sa maresc nimic la ele sau sa disting detalii. Incearca sa faci poze cu un aparat de minim 5 megapixeli si sa le incarci pe alea fara sa le micsorezi.

Vezi ca ai si un buton "EDIT" la fiecare post, ca sa nu trebuiasca sa postezi zece mii de posturi unul dupa altul daca ai uitat sa scrii ceva.

Ce spuneau bstafie si Gradinaru Alin sunt cele mai ieftine si practice solutii. Mai sunt cutiile de rozatoare, dar o cutie mare e mult mai scumpa decat iazurile acelea negre preturnate sau cutiile negre mari pentru gradina, in care se pun plante in mod obisnuit.

O cutie din aceea mare neagra (gasesti la orice magazin mare cu materiale de constructii si sectiune de gradina cum e Baumax, Obi, Ambient, Hornbach) nu e foarte scumpa si se poate amenaja fain cu plante naturale, incalzitor, filtru, bec Reptiglo 5.0, bec pentru incalzit (ai nevoie neaparat de toate acestea) si plante, insula si ce mai vrei.

Citeste si asta, daca nu ai facut-o deja: http://www.testoase.com/intrebari-frecvente.php
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de tiger » 28 Ian 2013, 18:15

nu pot sa le fac mai mari ca nu pot sa le pun pe forum este peste 600
salveazale pe desktop si dale zoom
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de tiger » 28 Ian 2013, 18:29

am pus apa mai multa peste insula si acuma pot inota.
a?a? 8)
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 28 Ian 2013, 21:37

Nu, nici asa nu e bine, ca le trebuie totusi un loc cu uscat total.... La un bec cu raze uv daca ele stau in apa , nu mai are nici un efect... incearca in zilele urmatoare pe la magazinele de constructii dupa cum a spus si sheppard si urmeaza articolul dat de bstafie . ar mai fi o solutie, dar daca nu esti langa ele sa le supraveghezi degeaba: lasale asa cum le-ai pus, si cand esti acasa lasale macar vro 1-2 ore sa umble ele de voie prin pat, sau pe covor prin casa numa ai mare grija la praf sa nu faca ceva la plamani! Si mai ai grija si la curentii de aer sa nu fie nicun geam deschis ca fac testoasele conjunctivita.... Scoatele zilnic dupa cum tiam spus si le mai obisnuiesti si cu tine , si le faci si pe plac daca vor sa stea la uscat....


Cel mai ieftin recipient pt testoase mie m-i s-a parut si repet : CADITA DE SPALAT COPII DE 30 LITRI... COSTA APROX 12 LEI IN MAGAZINELE CU MASE PLASTICE! DEPINDE SI DE MODEL, DAR CU CAT MAI SIMPLA CU ATAT MAI IEFTINA SI MAI BUNA PT TESTOASE....singurul incovenient la aceasta metoda, este ca nu te tine mai mult de cateva luni maxim 1 an ( 2-3 luni posibil in cazul tau , avand doua testoase, dar la 1 singura poate sa o tina chiar si 1 an acel recipient)...

Cat destpre codite, daca spui de acele mici besicute( altfel numi vine mie acum), de la baza cozii, acolo este cloaca , este orificiul excretor la testoase pe acolo se si inmultesc.... E normal sa fie putin evidentiat, dar daca e prea tare cred ca poate fi vorba de o afectiune.... din poze nu prea imi dau seama asa ca mai mult ghicesc :mrgreen:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 28 Ian 2013, 21:50

Nu e bine sa aiba apa peste insula. Trebuie sa aiba si un loc suficient de mare complet uscat obligatoriu unde sa poata iesi usor din apa si sa se odihneasca. Plus ca daca nu au loc uscat unde sa se usuce complet si sa stea la bec, risti sa faca afectiuni ale pielii. Variatia uscat-umed le mentine pielea sanatoasa.

Bec Reptiglo 5.0 si un bec pentru incalzit, incalzitor in apa si filtru ai?

Foloseste tinypic.com pentru incarcarea pozelor. Nu exista restrictie pe forum in ceea ce priveste dimensiunea pozelor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron