Help!!

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Help!!

de mirybenji » 27 Iun 2012, 15:19

Am 2 broscute de aproximativ jumatate de an.Pana acum a fost totul ok dar am observat astazi ca se exfoliaza carapacea...arata ca si cum ar pica un fel de solzi si nu stiu de ce.Le aprind becul si dimineata si seara cand le dau de mancare si stau pe insulita pana se usuca:)).Sunt tare speriata nu stiu ce sa fac le-am dat si cu un fel de ulei pt carapace(le dau o data la 2 saptamani)
Va rog frumos sa ma ajutati si sa imi spuneti ce fac gresit ca sa le fie bine testoaselor mele!Multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Dec 2011, 19:35

de Sheppard » 27 Iun 2012, 15:41

Nu faci nimic gresit, e normal, se numeste naparlire. Inseamna ca cresc testoasele. O sa se exfolieze si pielea. In functie de cat de repede cresc, se va produce asta de mai multe ori pe an; in medie cam de doua ori pe an.

Pune totusi niste poze sa vedem. Atata timp cat se descuameaza doar un strat superficial e ok.

Cu ce le dai pe carapace? Recomand sa le dizolvi in apa si calciu efervescent cand schimbi apa (cum e Calciu Sandoz sau Ca-D-Vita), magneziu efervescent sau sa le iei testoase de calciu din pet-shop cu acelasi efect. Asa vor avea o carapace sanatoasa si uniforma.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2838
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de lelia » 27 Iun 2012, 15:45

Este normal sa se exfolieze, isi schimba solzii anual. Ce fel de bec ai?Le trebuie bec Repti Glo 5.0 cu emitere de UV pentru sintetizarea vitaminei D. Acesta trebuie sa stea aprins minim 8 ore pe zi. Si un bec incandescent pentru deasupra insulei pentru "insorire"...asta daca nu ai posibilitate de a le scoate afara la soare. Ale mele stau aproape toata ziua la caldurica pe insula. Sa le dai si calciu. Eu le pun os de sepie in apa (se gaseste la pet shop), sau le pui o tableta de calciu sandoz in apa atunci cand o schimbi.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

de mirybenji » 27 Iun 2012, 15:45

Ok mersi frumos.Cand am sa ajung acasa am sa fac niste poze si am sa pun,de asemenea am sa citesc si cum se numeste uleiul de carapace.Nu stiam ca testoasele....''NAPARLESC''
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Dec 2011, 19:35


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator