Dragei mele testoase, Tina

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Dragei mele testoase, Tina

de aaadela » 03 Feb 2012, 17:33

Am vrut de foarte mult? vreme s? scriu ceea ce înseamn? broscu?a mea mic? pentru mine. Ei bine, mi-am f?cut ordine în gânduri ?i am scris un articol pe blogul meu. M-am gândit s?-l includ ?i aici, fiindc? ?tiu c? iubi?i cu to?ii ?estoasele.


Dragei mele Tina…

Uneori m? întreb de ce te iubesc atât de mult. Cum de am putut s? m? ata?ez de o f?ptur? atât de mic? ?i de neajutorat?, cu care nu pot s? comunic. Sau poate tocmai de-asta am ajuns s? ?in la tine ca la un membru al familiei.

?i, totu?i, de multe ori când stau la birou, te v?d agitându-te în col?ul acvariului, de parc? întreaga ta fiin?? strig? dup? aten?ia mea. Iar eu de atât de multe ori sunt atât de absorbit? de vreo carte, un caiet, un film, un joc… încât poate c? nici nu te observ uneori.

Îmi place compania ta t?cut?, lini?titoare. Nu e nevoie de cuvinte. Te iau din ap? ?i te sp?l cu ap? cald?, apoi te ?in pe palme. E ironic faptul c?, uneori, tu, reptila cu sânge rece, ai corpul mai cald decât mâinile mele.

Îmi amintesc când ai f?cut conjunctivit? ?i nu ai mâncat mai nimic s?pt?mâni întregi, iar eu m-am temut c-ai s? mori ?i-am plâns în timp ce te ?ineam învelit? în prosop, la c?ldur?, cât timp î?i f?cea efectul crema antibiotic?. Aveai ochii lipi?i ?i umfla?i ?i încercam s? te ajut s? m?nânci, iar tu nu voiai s? deschizi gura. ?i te uram atunci, c? nu luptai, c-avea s? te r?pun? foamea, iar eu nu te-a? fi putut înlocui vreodat?. ?i-apoi te iubeam iar, ?i mi se rupea sufletul când te vedeam cum î?i scoteai capul din carapace la auzul muzicii ?i, cum respirai, aveam impresia c? dai din cap în ritmul muzicii. Te-am dus de câteva ori la veterinar, ?inându-te la piept, învelit? în prosop, ap?rându-te de ger ?i ninsoare. ?i mul?umit? tratamentului injectabil ?i a cremei, te-ai vindecat în mod miraculos.

Ce e în mintea ta, Tina, când te ui?i în ochii mei cu ochii t?i micu?i? ?tii tu cine sunt eu? Unii zic c? ?tii, al?ii c? nu, iar restul m? cred nebun?. Eu ?tiu doar c? sunt fericit? c? te-am ales pe tine din micu?ul acvariu cu ?estoase acum 2 ani ?i jum?tate. Erai atât de mic? atunci! Te-am adus acas? cu ma?ina, peste 2 ore de drum. Î?i agitai picioru?ele micu?e cu atâta rapiditate încât nu o dat? te-ai dat peste cap în punga cu ap?.

Nu mi-a? fi închipuit c? o ?estoas? de ap? e atât de rapid? fa?? de una de uscat. O clip? erai pe birou ?i în urm?toarea erai la margine, gata-gata s? cazi. Î?i pl?cea mult s? faci bungee jumping. Cred c? ?i se p?rea amuzant cum m? agitam când te vedeam c?zând ?i te prindeam exact la ?anc. Apoi te-ai plictisit ?i ai exersat c???ratul. Mâna mea a fost pe post de copac orizontal, pe care îl traversai cu pricepere. Când ai mai crescut, nu ai mai putut practica acest sport de performan??, a?a c? ?i-ai îndreptat energia spre ventilator, peste a c?rui picioru?e încercai s? treci. Te-ai plictisit repede ?i de aceast? activitate ?i te-ai apucat de explorat. Odat? era s? cazi de pe bar în pr?jitorul de pâine, iar alt? dat? ai intrat sub bibliotec? ?i te-ai dus pân? în spatele ei, înainte s? apuc s? te prind. ?i apoi te-ai gândit s? ne juc?m de-a v-a?i-ascunselea ?i ?i-ai b?gat capul în carapace când am încercat s? te scot de acolo. Dup? ce te-am recuperat în cele din urm? cu ajutorul unui liniar, îmi amintesc cum ?i-am spus c? dac? a? fi ?tiut, ?i-a? fi dat ?i o cârp? s? speli parchetul de sub mobil? dac? tot te plictiseai ?i aveai chef de asemenea activit??i.

Ce-i, broscu?o? A?a-i c? nu te enervez când dau noroc cu tine? Altfel de ce-ai sta a?a de cuminte? ?tii c? ai un colorit frumos? Te face s? pari c? zâmbe?ti.

De ce nu am mai mult timp pentru tine? Tu zgârii cu gheru?ele marginea acvariului ?i m? chemi s? m? joc cu tine. ?tiu c? te plictise?ti. Î?i place când î?i vorbesc, de-?i ridici capul din ap?? Of, Tina! Mi-e dor de var?, de c?ldur?, de vacan??! Mi-e dor s? te pun în ligheanul mov ?i s? te scot afar?, la soare ?i s? m? uit la cum î?i sclipe?te carapacea. Î?i aminte?ti când o mai aveam pe Kathya ?i v-am scos pe amândou? pe pervaz, în vas, la soare, ?i a trecut chiar atunci o pas?re în zbor pe deasupra ?i a tras un g?ina? fix lâng? bol?! Fire?te c? nu-?i aduci aminte, dar eu n-a? fi putut s? uit o scen? atât de comic? cum a fost aceea… Trei fiin?e reac?ionând la unison: dou? ?estoase ?i un om, tres?rind de parc? ar fi fost împu?cate.

Promite-mi, Tina! Promite-mi c? ai s? tr?ie?ti 50 de ani ?i-o s? fim amândou? ca dou? vechi prietene, îmb?trânite de vreme. ?i lumea o s? ne arate cu degetul: uite baba nebun?, ?ine ?estoasa în poal?! ?i nou? nici c? ne va p?sa. Pân? la urm?, de ce am face-o?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Dec 2009, 18:01
Localitate: Deva

de Logi » 04 Feb 2012, 11:10

Dar ai ceva amintiri bune cu testoasa ta :). Bravo pentru aceasta postare. Cand am vazut-o atat de lunga am zis : Clar nu ! Dar..am citit-o pe toata, am fost captivat de ea:D. Testoasa mea Tachi sta acum undeva pe sub mobila de ieri dupa amiaza. De ce nu stiu...dar ii place locu ala. O voi scoate...in ceva timp. Doar sa ma dau jos din pat...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 185
Membru din: 30 Ian 2010, 20:32
Localitate: Ploiesti

de Pandy » 05 Feb 2012, 18:50

Oare de ce am avut si eu aceeasi senzatie ca tine Logi.

Clar nu...dar dupa primele randuri te captiveaza si mergi mai departe.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de deea_jessyca » 05 Feb 2012, 22:20

Bravo! :* Sa aveti grija una de alta!

Testoasele sunt cele mai bune prietene:P! Si eu am deseori impresia ca ele chiar ma inteleg!

Va pup! :*
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 50
Membru din: 30 Iun 2011, 16:59

de luiztheturtle » 12 Mai 2013, 19:33

Super!
Sa fiti mereu fericite ca va aveti una pe alta!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2013, 14:25

de acvariu » 24 Iul 2014, 15:48

felicitari pentru poezie :wink:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator