Expozitie de reptile "vii"

Subiecte la alegere

Moderator: diego

de ramunc » 20 Noi 2006, 11:03

Florin !
Iti garantez ca este vorba de una si aceeasi expozitie care a generat acest topic !
Oare chiar esti pregatit pt custodia unei reptile ????
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 07 Noi 2006, 11:12

de Monoceros » 11 Dec 2006, 11:11

Se pare ca ANSV nu are pic de jena, insa tupeu... cat se poate.
Iar raspunsul lor, mincinos de-a dreptul, nu a putut veni decat dupa o luna de zile, insa semnat cu data de 10.11.2006, ca si cum ar fi raspuns a doua zi dupa sesizare.
E clar ca s-a ajuns la "o intelegere".

http://www.ansv.ro/menu.php?modul=avizari.php&cmd=list&id=496
Auzi la ei... "stare de intretinere buna si in condi?ii de zooigiena corespunzatoare" ... da, bineinteles igiena impecabila de iti muta nasul.
Se pare ca ne trateaza cu... :)cuc
Ultima oară modificat de Monoceros pe 18 Dec 2006, 22:24, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de diego » 11 Dec 2006, 15:48

Coruptia, o meteahna a romanilor de care nu o sa scapam prea curand. Cu asta intram noi in Europa :(
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Topogigio » 02 Ian 2007, 15:34

Desi poate s-a inchis subiectul, imi permit sa-mi exprim si eu parerea. Pe cat de dezgustatoare este decizia ANSV-ului,pe atat de asteptat era un astfel de raspuns...din simplul motiv ca in Romania animalele sunt inca privite ..asa :(_ .
Pacat ca o organizatie de taliul SPCA este privita/tratata atat de superficial...si, de cele mai multe ori, cu ignoranta.
Pana cand nu vor fi puse la punct legi de baza,pana cand mentalitatea nu se va schimba, animalele nu vor avea drepturi si facilitati. Este foarte usor sa fii egoist si sa crezi ca esti unica fiinta cu adevarat importanta pe acest Pamant, sa intorci capul in cealalta parte cand un suflet sufera.Bravo celor care nu vor renunta la drumul lor! Cu siguranta se vor defini multe si la noi in legatura cu animalele. Sa speram ca nu va merge foarte greu.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 16 Dec 2006, 10:06
Localitate: Iasi

de ramunc » 06 Ian 2007, 18:01

Din pacate, expozitia asta merge in felul asta de la infiintare. Practic, din cateva expozitii existente in tara (dintre care trei sunt din Arad, fiecare cu proprietar diferit), in aceasta animalele traiesc in conditii execrabile, bolnave, deshidratate, etc. Stau cu ochii pe Istfan si angajatii lui de ceva tiimp, caci poate in curand, cu un pic de ajutor, traficul facut de ei cu specii autohtone de reptile, ce sunt protejate, se va incheia cu un dosar (nu doar o amenda).
Ca o sugestie, reclamati si faptul ca multe animale nu ai permiuse CITES, sau NONCITES, dupa caz, fiind obtinute "la schimb" cu cele din Romania. Sunt curios cum vor scoate maneca impertinentii astia !!! :evil:
Oare chiar esti pregatit pt custodia unei reptile ????
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 07 Noi 2006, 11:12

hy

de kry_ss_c » 27 Ian 2007, 12:06

Florin scrie:Anul acesta cand am fost la mare am vizitat un fel de ,, expozitie de reptile" . Cand am intrat acolo am vazut fel de fel de reptile deshidratate.
Un crocodil care era mai mare ca cusca in care era(scuzati cacofonia), soparle carora li se vedeau coastele si testoasele, am crezut ca erau moarte. Stateau cu capul pe jos.Si nici cele de acolo nu aveau macar un bec. Asa ca nu numai acolo sunt animale triste, ci in toata lumea, ceea ce imi pare rau. :cry:


florin ai fost la aceeea expozitie din mamaia.....??
"Fiecare are amintirile pe care le merita"
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 04 Noi 2006, 16:41

de Florin » 27 Ian 2007, 14:04

Da!
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator