Expozitie de reptile "vii"

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Expozitie de reptile "vii"

de Monoceros » 08 Noi 2006, 16:14

Astazi am fost si am vizitat renumita expozitie de reptile "vii" de la Muzeul Grigore Antipa si am avut neplacuta surpriza sa constat ca acele reptile erau mai mult moarte decat vii.
Ingrozitor intretinute sau mai bine zis, neintretinute. Acele custi erau murdare si aveau un miros intepator si foarte neplacut.
Testoasele de Florida erau in numar de 3 si la o varsta de aproximativ 3-4 ani, stateau intr-un "acvariu" cu maxim 15 litrii de apa, fara insula, fara filtru, fara incalzitor, fara termometru, aveau doar un bec ordinar, deci nici UV. Si acestea inca erau cele mai privilegiate printre testoase, caci de exemplu, Testoasa Aligator nu avea nici un castronel cu apa si bineinteles era lesinata. Majoritatea reptilelor erau deshidratate.
In toata expozitia singurele echipamente erau niste custi si becuri ordinare, ba chiar unele reptile nu aveau deloc lumina.
Aceasta firma din Arad S.C. GABONICA S.R.L., proprietara animalelor si beneficiarul expozitiei ar trebuii sa raspunda pentru iresponsabilitatea cu care trateaza animalele, pacat ca nu exista o institutie care sa ii traga la raspundere. :( :eusa_think: :shock: :turtle: :ambulance:
Ultima oară modificat de Monoceros pe 09 Noi 2006, 14:41, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Netstorm » 08 Noi 2006, 18:43

de fapt exista... Autoritatea Nationala Sanitar-Veterinara http://www.ansv.ro/
problema este ca nu au prea multe ce pot sa le faca:

Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cele de la lit. a), cu amenda de la 2.000.000 lei la 4.000.000 lei;
b) cele de la lit. b) si c), cu amenda de la 3.000.000 lei la 6.000.000 lei;
c) cea de la lit. d), cu amenda de la 6.000.000 lei la 10.000.000 lei;
d) cea de la lit. e), cu amenda de la 10.000.000 lei la 20.000.000 lei.

Art. 24
In cazul savarsirii de trei ori pe o perioada de 2 ani a faptelor prevazute la art. 23 alin. (1) lit. c) si e) de catre proprietarul animalelor, pe langa amenda contraventionala, se aplica si masura confiscarii animalelor. In acest caz, animalele se cazeaza in adaposturile care functioneaza pe langa consiliile locale si sunt valorificate in conditiile legii.

...citat din: http://www.dreptonline.ro/legislatie/lege_protectia_animalelor.php

ai mai multe sanse sa gasesti ajutor aici: http://www.spca.ro/
Ultima oară modificat de Netstorm pe 10 Noi 2006, 20:28, modificat 1 dată în total.
'The wise man in the storm prays to God, not for safety from danger, but for deliverance from fear. It is the storm within that endangers him, not the storm without.'
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Noi 2006, 15:38
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 08 Noi 2006, 19:15

Netstorm scrie:ai mai multe sanse sa gasesti ajutor aici: http://www.spca.ro/


Le-am trimis un mail, sper sa primesc si un raspuns. :?
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de diego » 08 Noi 2006, 19:17

legi sunt numai ca in Romania nu se aplica :|
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 09 Noi 2006, 14:32

Iata ca am primit si un raspuns de la SPCA: "Va multumin pentru interesul fata de animale chinuite.
Am trimis Autoritatii Sanitar Veterinare o sesizare pentru a controla si remedia situatia aceasta fiid in atributiile acestei autoritati conf. legii 205/2004 de protecie a naimalelor.Va vom tine la curent ."
:lol: sper, asa sa fie, desi aceasta pase nu imi place, atata timp cat stiu ca intre Autoritatea Nationala Sanitar-Veterinara si "parat" poate exista "o mica intelegere", caci doar, de la bun inceput, trebuia sa ii dea o autorizatie pentru expozitie.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de diego » 09 Noi 2006, 14:43

Pana cand tine expozitia? M-as duce in week-end, poate as reusesi sa fac si cateva poze. :sherlock:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 09 Noi 2006, 15:02

diego scrie:Pana cand tine expozitia? M-as duce in week-end, poate as reusesi sa fac si cateva poze. :sherlock:


Pana in februarie tine expozitia. Eu chiar imi luasem aparatul foto, dar fiind dezgustat de expozitie, am renuntat la ideea de a mai fotografia ceva, oricum nu aveam ce...

P.S.:Acum am vazut pe site-ul Autoritatii Nationale Sanitar-Veterinare sesizarea pe care au facut-o S.P.C.A. http://www.ansv.ro/menu.php?modul=aviza ... ist&id=496 ...asteptam rezolvarea. :wink: ...daca va exista.
Ultima oară modificat de Monoceros pe 13 Noi 2006, 11:54, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ramunc » 09 Noi 2006, 19:27

Salut !
Din pacate, Dl I.L.S (proprietarul S.C Gbonica S.R.L) din Arad a avut o gramada de "probleme" mai mici sau mai mari, insa, din pacate, nu a avut suficiente din moment ce continua sa mentina animalele din expozitie , in halul ala ! Ajutati-l voi, daca puteti, sa se indrepte !!!!
Culmea e ca, desi stie cum trebuie sa fie amenajat un terariu (in functie de specie, habitat, culoarea habitatului, a.i. sa se simta animalul in siguranta), face terarii f. bine pe "macar" 1000 de E, pt clienti nestiutori. Deci sa fim realisti, banuti are sa investeasca in remodernizarea expozitiei ! Ca sa nu mai spun ca tine animalele bolnave si vinde exemplare veninoase exotice.....Poate imi puteti sa-mi spuneti voi unde-i etica in a vinde animale veninoase unui " pusti" de 18 ani !?
La Arad....l-au prins cu "unele" bucurii, insa a semnat....si acu' "rasufla".
Cu Mediul......stiti cum se unge usa ca sa nu scartaie, nu ?
Salut !
Oare chiar esti pregatit pt custodia unei reptile ????
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 07 Noi 2006, 11:12

de diego » 09 Noi 2006, 20:35

mda, ma asteptam sa aud asta, poate cine stie, dupa intrarea Romaniei in UE se vor mai schimba unele lucruri, vor aparea legi mai aspre si mai ales legi care sa se aplice :roll:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 09 Noi 2006, 23:58

Ptr.[ramunc]
Iata ca avem ceva informatii, adevarat... neoficiale, dar daca vor devenii publice, poate vor face ca acest personaj sa aibe o mica teama si sa mai indrepte lucrurile...ce ziceti?
Din intamplare, fiind fotograf, lucrez si pentru presa, iar daca ati fi dispus sa oferiti mai multe informatii, poate cine stie... se poate face ceva.


In cea ce priveste Comunitatea Europeana, asta ar insemna ca nu avem decat sa asteptam sa vina, sa ne faca curatenie. Desi imi pare rau de tara asta cu bogatiile ei, stiind ca se va profita de pe urma acestora, prefer sa nu mai vad atata hotie, iar UE sa devina un pradator si un gardian aprig...daca va fii asa.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Netstorm » 10 Noi 2006, 18:39

am fost azi la expozitie... animale inghesuite, tinute fara apa, unele nu puteau nici sa se intoarca in loc in custile in care erau tinute. Sub mesele pe care stateau animalele expuse, erau niste cutii minuscule in care mai stateau niste reptile fiind ascunse de o panza neagra, astfel nici lumina nu aveau bietele animale... Am venit pregatit sa fac poze, dar mi s-a spus foarte clar ca nu am voie :dictator: ,nici macar pentru un extra cost, iar tipul de la intrare se tot plimba prin expozitie sa se asigure ca nu scot aparatul :(
O sesizare este cam tot ce poate sa faca SPCAul... ei nu au nicio putere, decat sa incerce sa forteze autoritatea nationala sa impuna legea. Oricum, faptul ca sesizarea a aparut pe siteul ANSV este un lucru bun si este probabil mai mult decat am fi obtinut daca emailul era trimis de noi.
Asteptam sa vedem urmarile... :pray:
'The wise man in the storm prays to God, not for safety from danger, but for deliverance from fear. It is the storm within that endangers him, not the storm without.'
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Noi 2006, 15:38
Localitate: Bucuresti

de Mojave » 10 Noi 2006, 20:31

A-propos de "minunata" expozitie de reptile vii de la muzeul Antipa... Am gasit cateva poze cu o adevarata expozitie de reptile, asa cum ar trebui sa arate. Este vorba despre expozitia din cadrul gradinii zoologice din Nashville. Pozele sunt facute de Richard Lunsford, "taticul" site-ului despre testoase Austin's Turtle Page.

Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine

Parca e o diferenta, nu? :( Mai avem cale lunga pana sa ne civilizam si noi...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de ramunc » 13 Noi 2006, 11:15

Netstorm scrie: Am venit pregatit sa fac poze, dar mi s-a spus foarte clar ca nu am voie :dictator: ,nici macar pentru un extra cost, iar tipul de la intrare se tot plimba prin expozitie sa se asigure ca nu scot aparatul


Normal ca "erau in garda" !!! Doar au "canari" in institutiile abilitate sau si mai rau, au avut deja o inspectie si s-a cazut la "pace". In mod normal, pt un banutz, poti face poze, insa s-a cam dus draqului posibilitatea asta (pt moment). O solutie pt luarea unor masuri, ar fi pichetarea intrarii in expo, de catre ONG-urile care nu fac nimic in ceea ce priveste protectia animalelor (dar au inclus asta in statut).
"Informatii" ar fi destule pt. "normalizarea" situatiei, insa daca "organul competent".....,nu se pune pe treaba.....,doar sensibilizarea opiniei publice mai poate face cate ceva.
La buna vedere !
Oare chiar esti pregatit pt custodia unei reptile ????
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 07 Noi 2006, 11:12

de Monoceros » 19 Noi 2006, 13:07

Iata ca am gasit si eu cateva fotografii cu terarii de expozitie, bineinteles incomparabile cu ceea ce am vazut noi la expozitia din Muzeul Antipa.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Florin » 20 Noi 2006, 10:39

Anul acesta cand am fost la mare am vizitat un fel de ,, expozitie de reptile" . Cand am intrat acolo am vazut fel de fel de reptile deshidratate.
Un crocodil care era mai mare ca cusca in care era(scuzati cacofonia), soparle carora li se vedeau coastele si testoasele, am crezut ca erau moarte. Stateau cu capul pe jos.Si nici cele de acolo nu aveau macar un bec. Asa ca nu numai acolo sunt animale triste, ci in toata lumea, ceea ce imi pare rau. :cry:
Ultima oară modificat de Florin pe 29 Noi 2006, 10:23, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori