Iesire peste granita

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Iesire peste granita

de ioanacata » 06 Iul 2011, 20:37

Buna iubitori de testosici :)
Am tot cautat pe site dar nu am gasit nimic mai recent de 2007, daca nu am postat bine imi pare rau.
Peste ceva timp voi pleca din tara si intentionez sa o iau si pe ea cu mine dar nu stiu ce acte sunt necesare sau ce trebuie sa fac pt a nu avea probleme la granita..
Ajutati ma cu detalii daca ati luat o cu voi,
Multumesc mult
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iul 2011, 00:13

de Pandy » 06 Iul 2011, 21:44

UE/Non UE?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Sheppard » 07 Iul 2011, 00:22

Offtopic: E postat de 3 ori acelasi lucru - ar trebui sterse celalate topicuri.

In primul rand depinde ce specie este testoasa. Ideea este ca fiecare animal care trece granita trebuie sa aiba acte care atesteaza provenienta sa. Cred ca la veterinar se fac si eventual se legalizeaza la un notar? Nu stiu exact. Ma voi interesa maine si daca aflu ceva mai concret postez aici.

Deocamdata asta e ce am gasit: http://ec.europa.eu/food/animal/liveani ... nda_en.htm

Si traducerea in romana de la linkul de mai sus: "Pa?apoarte pentru animalele de companie

În prezent este u?or s? lua?i animalele de companie cu dumneavoastr? atunci când c?l?tori?i dintr-o ?ar? UE în alta. În cazul pisicilor, al câinilor ?i al dihorilor domestici exist? o legisla?ie UE armonizat? în majoritatea ??rilor, a?adar tot ce trebuie s? face?i e s? v? asigura?i c? animalul dumneavoastr?:

• este vaccinat cu un vaccin antirabic valabil;
• are un transponder electronic sau un tatuaj lizibil;
• are un pa?aport pentru animalele de companie care poate fi eliberat de medicul dumneavoastr? veterinar.

Pentru a intra în Irlanda, Malta, Suedia ?i Regatul Unit, este necesar un test suplimentar, pentru a se asigura c? vaccinul antirabic a fost eficient. De asemenea, un tratament împotriva c?pu?elor ?i al teniilor poate fi necesar.

Pute?i utiliza pa?aportul pentru animale de companie ?i în cazul în care c?l?tori?i spre ?i dintr-una din ??rile vecine ale UE, unde statutul în ceea ce prive?te rabia este acela?i cu cel din UE. Aceste ??ri sunt Andorra, Islanda, Liechtenstein, Monaco, Norvegia, San Marino, Elve?ia ?i Statul Vatican.

Înainte de a c?l?tori cu animalul dumneavoastr? de companie, Comisia European? v? recomand? s? v? consulta?i întotdeauna veterinarul în leg?tur? cu ?ara de destina?ie ?i circumstan?ele speciale.

Fiecare ?ar? din UE are legi na?ionale pentru toate animalele, cu excep?ia pisicilor, câinilor ?i a dihorilor domestici.

Transportul animalelor la bordul avionului

În cazul în care dori?i s? efectua?i o c?l?torie cu avionul împreun? cu animalul dumneavoastr? de companie este esen?ial s? anun?a?i compania dumneavoastr? aerian? înainte de a rezerva un bilet.

Companiile aeriene au condi?ii diferite pentru transportul animalelor de companie îns?, în general, v? vor cere s?:

• v? asigura?i c? animalul este transportat într-o cutie sau cu?c? sigur? de transport;
• v? asigura?i c? are toate vaccinurile necesare, toate certificatele ?i permisele de intrare pentru ?ara spre care c?l?tori?i;
• v? asigura?i c? animalul se simte confortabil, are spa?iu suficient în cu?ca sau cutia lui ?i c? are destul? mâncare ?i/sau ap? pentru întreaga c?l?torie.

Cost

Costul c?l?toriei cu animale poate varia de la o ?ar? la alta ?i în func?ie de mijloacele de transport. Cu toate acestea, va trebui s? pl?ti?i veterinarului o tax? pentru pa?aportul pentru animale de companie ?i pentru orice tratament necesar."
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ioanacata » 22 Iul 2011, 20:27

Pandy scrie:UE/Non UE?


UE..grecia..am fost la 2 veterinari la mine in oras, nici unul nu mi a zis nimic de vreun carnet sau ceva care sa mi asigure iesirea testosicii peste granita..nici nu stiu c sa fac, unde sa merg..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iul 2011, 00:13

de ioanacata » 22 Iul 2011, 20:33

Sheppard scrie:Offtopic: E postat de 3 ori acelasi lucru - ar trebui sterse celalate topicuri.

In primul rand depinde ce specie este testoasa. Ideea este ca fiecare animal care trece granita trebuie sa aiba acte care atesteaza provenienta sa. Cred ca la veterinar se fac si eventual se legalizeaza la un notar? Nu stiu exact. Ma voi interesa maine si daca aflu ceva mai concret postez aici.

Deocamdata asta e ce am gasit: http://ec.europa.eu/food/animal/liveani ... nda_en.htm

Si traducerea in romana de la linkul de mai sus: "Pa?apoarte pentru animalele de companie

În prezent este u?or s? lua?i animalele de companie cu dumneavoastr? atunci când c?l?tori?i dintr-o ?ar? UE în alta. În cazul pisicilor, al câinilor ?i al dihorilor domestici exist? o legisla?ie UE armonizat? în majoritatea ??rilor, a?adar tot ce trebuie s? face?i e s? v? asigura?i c? animalul dumneavoastr?:

• este vaccinat cu un vaccin antirabic valabil;
• are un transponder electronic sau un tatuaj lizibil;
• are un pa?aport pentru animalele de companie care poate fi eliberat de medicul dumneavoastr? veterinar.

Pentru a intra în Irlanda, Malta, Suedia ?i Regatul Unit, este necesar un test suplimentar, pentru a se asigura c? vaccinul antirabic a fost eficient. De asemenea, un tratament împotriva c?pu?elor ?i al teniilor poate fi necesar.

Pute?i utiliza pa?aportul pentru animale de companie ?i în cazul în care c?l?tori?i spre ?i dintr-una din ??rile vecine ale UE, unde statutul în ceea ce prive?te rabia este acela?i cu cel din UE. Aceste ??ri sunt Andorra, Islanda, Liechtenstein, Monaco, Norvegia, San Marino, Elve?ia ?i Statul Vatican.

Înainte de a c?l?tori cu animalul dumneavoastr? de companie, Comisia European? v? recomand? s? v? consulta?i întotdeauna veterinarul în leg?tur? cu ?ara de destina?ie ?i circumstan?ele speciale.

Fiecare ?ar? din UE are legi na?ionale pentru toate animalele, cu excep?ia pisicilor, câinilor ?i a dihorilor domestici.

Transportul animalelor la bordul avionului

În cazul în care dori?i s? efectua?i o c?l?torie cu avionul împreun? cu animalul dumneavoastr? de companie este esen?ial s? anun?a?i compania dumneavoastr? aerian? înainte de a rezerva un bilet.

Companiile aeriene au condi?ii diferite pentru transportul animalelor de companie îns?, în general, v? vor cere s?:

• v? asigura?i c? animalul este transportat într-o cutie sau cu?c? sigur? de transport;
• v? asigura?i c? are toate vaccinurile necesare, toate certificatele ?i permisele de intrare pentru ?ara spre care c?l?tori?i;
• v? asigura?i c? animalul se simte confortabil, are spa?iu suficient în cu?ca sau cutia lui ?i c? are destul? mâncare ?i/sau ap? pentru întreaga c?l?torie.

Cost

Costul c?l?toriei cu animale poate varia de la o ?ar? la alta ?i în func?ie de mijloacele de transport. Cu toate acestea, va trebui s? pl?ti?i veterinarului o tax? pentru pa?aportul pentru animale de companie ?i pentru orice tratament necesar."




Este o testoasa cu tample rosii..am citit c mi ai lasat dar nu ma ajuta prea mult daca la mine in oras veterinarii, cei 2 la care am fost nu au auzit de vreun carnet sau ceva care sa ajute testosica sa fie in regula :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iul 2011, 00:13

de Sheppard » 22 Iul 2011, 20:43

Pai atunci poate nu trebuie. In general, in interiorul UE nu cred ca sunt probleme de genul cu transportul de testoase. Ai putea sa suni si la vama eventual sa te interesezi. Dar eu zic ca o poti lua linistita.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ioanacata » 22 Iul 2011, 20:46

Sper sa fie asa ca m am atasat mult de ea si stau cu grija..o sa incerc si la granita..ms mult
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iul 2011, 00:13

de Sheppard » 22 Iul 2011, 21:36

Cu multa placere. Sa ne spui cum au decurs lucrurile.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ioanacata » 23 Iul 2011, 19:23

Asa voi face..revin cu un raspuns dupa 22 august cand ne intoarcem..pana atunci toate cele bune :-)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iul 2011, 00:13

de Sheppard » 23 Iul 2011, 19:35

Drum bun!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Arianrod » 11 Aug 2013, 12:56

Ca sa nu mai deschid alt topic, m-am gandit sa va intreb aici.

A obtinut careva dintre voi ceva mai multe amanunte despre scoatere peste granita a unei testoase (cu tample rosii). Ma voi muta in alta tara (Italia) si as vrea tare mult sa o iau cu mine. O am de 13 ani si nici nu vreau sa ma gandesc sa renunt la ea.

Numai ca, nu stiu unde trebuie sa ma interesez de ce acte am nevoie pentru ea pentru a o putea duce in Italia. Si, mai ales, daca este permis.

Any idea?
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Oct 2009, 09:36

de Sheppard » 11 Aug 2013, 23:06

Teoretic poti sa o duci fara probleme, mai ales pentru ca e in interiorul UE. Preventiv recomand sa mergi la veterinar pentru un fel de carnet de sanatate in caz ca e nevoie, daca nu primesti un raspuns concret de la cei care au facut asta. Dar nu ar trebui sa fie probleme.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Ana-Maria C » 31 Aug 2013, 10:15

Problema o poti avea cu legislatia in Italia, pentru ca aici trachemys scripta elegans este o specie care necesita CITES pt ca e considerata daunatoare speciei autohtone. Daca nu ai CITES pt ea si mergi cu avionul nu o sa te lase sa urci , in plus daca ai ghinionul sa te opreasca politia in trafic si o vede si nu poti demonstra provenienta nu vrei sa stii cat de piperate sunt amenzile.In plus este foarte importanta si zona unde mergi, personal iti recomand sa te interesezi inainte de a plecat din tara daca in orasul unde mergi in Italia ai voie sa detii acest exemplar (autoritatile in unele zone sunt mai stricte decat in altele).
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Aug 2013, 17:42


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori