Dell...

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Dell...

de bosssu » 18 Ian 2009, 23:13

Am un dell (vechi) de 2 ani dupa mine cam slab.. detalii pentium 4 1 gb ram 3.06 ghz .... model Dell Dimension 8400 si as vrea sal resuscitez sai iau placa video noua si inca 1 gb ram sai bag stiti unde as gasii pieze?
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de anuk » 19 Ian 2009, 01:39

Din pacate placa dde baza nu suporta DDr 2 deci o sa gasesti cam greu un modul de 1 GB ddr PC3200 nou in magazin.
http://www.pcgarage.ro/memorii/mushkin/ ... rformance/

Zic din pacate pt ca daca aveai ddr2 scapai ieftin , 1GB DDR2 (cel mai ieiftin) e in jur de 40 RON pe cand 1GBddr Pc3200 este in jur de 100 RON si e si mai slab, dar nu se mai fabrica. Daca gasesti pe stoc ddr Pc3200 la vreun shop ferestete de Zeppelin ca-s proaste rau,

Din fericire pt tine placa de baza suporta PCI Express deci poti sa-ti iei o placa video destul de teapana numai ca este absolut necesar sa-ti schimbi si sursa cu ceva de firma si mai multi W (placile video mai de ultima generatie sunt flamande rau de W).

Anyway...bafta:)
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de bosssu » 19 Ian 2009, 10:23

Ok deci pot sami iau o placa teapana dar cam la ce pret ajunge? Si crezi ca gasesc ?
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de OsDeRos » 19 Ian 2009, 13:25

ti`a scris un site in reply. suntzeci de site`uri cu componente pc ptr tower si laptopuri. parerea mea... decat sa faci atatea schimburi de piese... gaseste un magazin cu buy-back, completezi tu diferenta de bani si`ti iei ceva bun. upgradeurile costa cateodata mai mult sau aproape lafel cat un laptop nou.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de anuk » 19 Ian 2009, 13:46

Are dreptate Cedrik. Sunt zeci de shopuri online cu piese. Trebuie doar sa google un pic. Eu doar ti-am dat un exemplu de magazin care zice ca poate aduce la comanda ddr Pc3200. Cu placa video, depinde cati bani vrei sa aloci, sunt placi de la 200 ron si pana la 2000 RON sau chiar mai mult. In orice caz, nu te astepta ca o placa video puternica sa faca minuni cu PC-ul tau. Oricum o sa fie limitata mult de procesor. Parerea mea este ca mai bine scapi de sistemul actual, si strangi niste banuti. Cu 1500Ron iti iei ceva destul de ok pt jocurile noi aparute.

Probabil o sa zici " da cum?!?1 eu am procesor tare 3Ghz". Gandeste ca au aparut quad core-uri, adica procesoare cu 4 nuclee. Al tau e single core...
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de OsDeRos » 19 Ian 2009, 13:54

http://www.diabloscomputer.ro/product_i ... cts_id=265 DDR KINGMAX

15 mil e perfect ptr un comp. acum 1 an am dat pe un calculator facut din piese (cumparate toate noi din Depozitul de calculatoare) ca sa am garantie pe fiecare nu pe tot sistemul. si merge struna si la Red Alert 3 (care`i unul dintre jocurile cele mai noi)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator