Testoasa ma ataca

Subiecte la alegere

Moderator: diego

Testoasa ma ataca

de GABRIELAT » 05 Oct 2022, 08:43

Buna, am un testos de 11ani. Tot timpul a fost singur in acvariu. In ultimul an, are ca un ritual , il scot zilnic afara si in camera are un loc al lui unde merge si doarme vreo 5-6 ore apoi iasa afara , il bag in acvariu, mananca si se irca pe insula.
Doar ca , de cateva zile a inceput sa ma atace. Dimineata se cere afara, in sensul ca se agita super tare , asta pana il scot. Afara fiind, e tot dupa mine si cand il iau in brate sau ma aplec spre el, vrea sa ma atace. Asa continua vreo ora , apoi se calmeaza singur. La fel face si cand stau pe canapea si e el prin preajma. Mentionez ca mai demult nu avea nici o treaba, chiar si dormea cu mine in pat.ii placea sa fie tot pe langa mine.
A mai patit cinev ala fel? Nu pare a fii bolnav, mancarea e tot aceeasi.
Ma poate ajuta cineva cu vreo informatie: care ar fi cauza? Sa fie din cauza ca ar fi perioada de imperechere? De 11 ani de cand o am nu a facut niciodata asa, si nu am avut alta testoasa.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 04 Mar 2021, 17:07

Re: Testoasa ma ataca

de Sheppard » 07 Oct 2022, 12:13

Posibil sa te perceapa ca pe un intrus in teritoriul lui. Nu prea ai ce face, decat sa il lasi in pace cand are chef de muscat. Fa-ti de lucru pe langa el, stai prin preajma sa vada ca nu esti amenintare. Cu cat e mai multa interactiune, fara a forta ceva, cu atat mai bine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori