Probleme cu filtrul?

Cerere si oferta.

Moderator: diego

Probleme cu filtrul?

de lelia » 08 Ian 2017, 11:42

Buna!
Am de cativa ani doua bazine echipate cu tot ce trebuie. De intretinerea filtrelor se ocupa sotul meu. De regula schimb apa de doua ori pe an . Din octombrie, de la ultima schimbare a apei, se intampla ceva. La suprafata apei apare o pojghita subtire si albicioasa, pe care o strang, dar dupa doua zile apare iar. Ma gandesc ca e ceva cu filtrele. Am remarcat ca, in ultimul timp, sotul meu curata filtrele, dar nu cred ca mai pune ceva medii de filtrare. Adica, cam de mult, nu a mai cumparat asa ceva. Eu nu ma pricep, de aceea va intreb.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu filtrul?

de Sheppard » 08 Ian 2017, 13:17

Chestia aia albicioasa e biofilm si bacterii. Teoretic se rezolva cu o cadere de apa si oxigenare a apei adecvate. Caderea de apa e cea mai importanta aici, sa mai agite apa. Ajuta si un sterilizator UV-C.

Cat despre mediile de filtrare, buretii se pot folosi pana se uzeaza, carbunele activ si panza/vata fina de filtrare se inlocuiesc lunar, bio-balls nu se curata niciodata (pe ele fiind majoritatea coloniilor de bacterii comensale si deci principala filtrare biologica acolo se face), iar tuburi ceramice, siporax sau altele asemenea se curata bine de mizerii. Toata curatirea mediilor de filtrare se face in apa veche pentru a nu distruge filtrarea biologica.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Probleme cu filtrul?

de lelia » 08 Ian 2017, 14:18

Multumesc mult, Sheppard! Ca de obicei, promptitudinea si sfaturile tale imi sporesc admiratia. Sa ai un an nou frumos, cu multe satisfactii!:)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu filtrul?

de Sheppard » 08 Ian 2017, 17:04

:) Multumesc frumos. An nou imbelsugat!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori