Mare problema cu testoasa...

Cerere si oferta.

Moderator: diego

Mare problema cu testoasa...

de Gradinaru Alin » 08 Aug 2012, 11:06

Testoasa mea cand se usuca f bine si nu e pic de apa pe ea... are niste pete albe pe cap.... ca o ciuperca.. mai are si la imbinarile carapecei niste punctulete de acelasi fel... in poze nu se vad oricat de clare ar fi....e grav ce pot face? vreau sa mentionez ca inca nu i-am amenajat " coltul de natura" ci voi merge duminica dupa melci si lintita iar voi renunta la ideea cu guppy si voi lua pestii sugereati de vic....dar sa gasesc de aia mai intai... prin iasi...


Deci revenind la testoasa sta intr-un lighean de 18 litri umplut pe 3 sferturi cu o scoica lipita pe margine pe post de insula si cam atat.... e simplu acvariul.... urmeaza sa-i iau incalzitorul prima data si apoi melcii si lintita si apoi filtrul.... oare fiind prea simplu totul a fct pct alea? desii tind sa cred ca e de la duritatea apei :shock: :roll: :cry: , deoarece cand o tineam in bolul mic in care acu ii dau de mancare dupa vro cateva zile apa lasa niste urme albe exact la nivelul apei care semanau a fi urme de calcar...daca doamne fereste pe broscuta s-a depus calcar ce pot face sa o scap...... apa o las la decantat vro 2 zile inainte sa schimb broscuta , iar apa broscutei o schimb o data la 2-3 zile.... cand pun apa in lighean inainte sa pun broscuta folosesc sera aquatan pt pesti.... m-i l-au recomandat cei de la pet shop neavand o substanta speciala pt testoase la momentul acela.....

Va rog ajutati-ma sunt f speriat nu am gasit nicaieri raspunusul in intreg google-ul!!!! :oops:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 08 Aug 2012, 11:17

Daca mai pui si solutia aceea nu cred ca e nevoie sa lasi apa atata la decantat - oricum 2 zile e prea mult. Ajunge cateva ore parerea mea.

S-ar putea sa fie depuneri de calcar acelea, air in acest caz nu prea ai de ce sa te ingrijorezi - vor disparea in timp. Sau, eu am mai observat asta la testoasele mele, provind e la hrana, mai ales de la peste - fiind cu multe uleiuri, se mai prind de piele.

Daca nu se extind si nu devine testoasa apatica, nu isi pierde pofta de mancare, nu e vorba de o micoza. Eu nu prea cred ca e o problema.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 08 Aug 2012, 11:27

k...... sper sa fie asa ca nu vreau sa sufere... ca ii si ea o fiinta si daca chestia asta e din vina mea nare ea dc sa sufere din prostia stapanului.....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori