Colt de natura!

Cerere si oferta.

Moderator: diego

Colt de natura!

de Gradinaru Alin » 06 Aug 2012, 09:53

In Florida, unde traiesc marea majoritate a broscutelor noastre sunt si pesti si nevertebrate si plante,impreuna cu broscutele!

Ceea ce vreau sa fac:dupa sfaturile lui Sheppard, nu voi mai lua un acvariu propiu zis,din lipsa banilor si voi folosi un lighean mare din plastic,albastru... are18 litri in total l-am uplut pe 3 sferturi si i-am lipit o scoica pe margine unde sta la uscat pe ea!noraml ca in putin timp voi marii spatiul voi lua o cada de spalat copii;dar acum cred ca e destul pt o mica testoasa! dupa ce am citit pe acvaterist.ro si nevertebrate.ro aici ar incapea si cativa pesti(maxim 3) si melci(tot vro 3) si niste lintita! toate acestea le voi cumpara de la piata de animale din iasi de la doi baieti!

Deci aici ce vreau sa pun:

Broscuta cu Tample Rosii(scuzati numele dar asa o cheama Pipi );
1-2 Guppy;
Ceva lintita,care stiu se immulteste fff rapid si asta si vreau!
Niste melci deaia galbeni (Pomacea Bridgesii);

Deci cam asta stiu ca guppy este f usor de intretinut si lintita si melcii la fel si am ales aceste specii deoarece au cam aceleasi preferinte la temepratura apei si altele.

Ceea ce vreau sa va intreb :
Este buna combinatia? vreau sa uitati spatiul mic in care ii voi ingramadii, si stiu ca broscuta va incerca sa manance pestii dar e mica are 4 luni (de 3 luni am luato aprox si ea avea 1 luna si cv la pet shop),si de asta ii si iau sa alerge dupa ei dar daca o obisnuiesti de mica nu cred ca le va face cv...Spatiul il voi schimba cu cresterea broscutei ! :mrgreen: :hhh


Scz de postul lung, si sper sa aveti rabdarea si ingaduinta sa-l cititi tot si sa-mi raspundeti la intrebarea de la sfarsit!
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 06 Aug 2012, 10:28

Cel mai probabil o sa manance si melcii si pestii; depinde acuma si de preferintele testoasei; la unii traiesc bine impreuna pestii cu testoasele si melcii; la mine nici o sansa.

Ai putea sa iei si un iaz din acela turnat sau am vazut cutii mari negre (tot asa din ceva polimer) pentru gradina in care se pun plante acvatice si tot felul de alte chestii; aveau la Baumax si Obi. Astfel e si mai estetic.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 06 Aug 2012, 10:41

ms pt raspuns dar tot nu miai raspuns la intrebare...

Estetic nu conteaza vreau doar sa se simta testoasa bine si sa am cat mai putine cheltuieli ca nu vreau acu sa fac cel mai frumos acvariu din romania si cel mai fitos ci sa ma simt eu relaxat cand ma uit cum fuge dupa vietatile aste! :mrgreen: Deci combinatia e non toxica si merge bne sa inteleg? :?: CHIAR NU MA INTERESEAZA CA MANANCA PESTII SAU MELCII SAU LINTITA, VREAU SA O FAC CAT MAI FERICITA!ASTA E CICLUL...:PLACTONUL ESTE MANCAT DE PURICII DE APA, ASTIA LA RANDUL LOR SUNT MANCATI DE PESTI, PESTII DE TESTOASE, TESTOASELE DE SERIPI , SI SERPII MOR PRINSTI DE PASARI SI TOT ASA PANA CICLUL SE REIA :lol: de prins nu cred ca o sai prinda ziua, ci noaptea cand ei sunt amortiti :weee

Deci intrebarea e : nu e daunator pt nicunu combinatia si broscuta se va simtii fericita?
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de vic » 06 Aug 2012, 18:05

Alin, iti recomand Xiphophorus variatus in loc de Guppy, sau macar sa pui si Variatus.
Tin mult mai bine la frig- prin Septembrie, cand temperatura iti va pica la 10*C, Guppy se duc, dar X. variatus suporta vreo luna si asa ceva. Oricum, ai timp sa recuperezi pestii vii cand se face frig, nu cadavre sau agonizand, cum ar fi la Guppy.
Sa alegi forma simpla, auriu/bronz, sunt cei mai rezistenti:
http://www.zierfischhandel.de/contents/de/p861_-xiphophorus-variatus-papageienplaty.html
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 06 Aug 2012, 19:15

k ms mult de sfat voi tine cont de el!
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori