Ajutor donatie/imprumut :)

Cerere si oferta.

Moderator: diego

Ajutor donatie/imprumut :)

de ela_crux » 04 Aug 2012, 22:38

Salutare!

Gazduiesc temporar o testoasa accidentata, pana la insanatosire, ulterior intentionez sa o eliberez in natura. Rugamintea mea catre voi este sa ma ajutati cu un bec ReptiGlo 5.0, cadou/donatie/imprumut, daca cumva aveti unul in plus. Multumesc anticipat!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 05 Aug 2012, 00:10

De unde esti?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 05 Aug 2012, 11:16

ela_crux daca il primesti cadou si nu ai ce face cu el dupa ce il folosesti mi-l dai mie?ca am un prieten la fel ca si tine care a gasit o testoasa cu tample rosii de vro 2 ani cu carapacea sparta... o are de 2 sapt,stie cum sa le ingrijeasca ca a mai avut 1 .... o va pastra ca e interzis sa o elibereze, am vrut sa-i dau eu un reptiglo 5 dar am nev de el....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Gradinaru Alin » 05 Aug 2012, 11:18

eu sunt din iasi...
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de ela_crux » 05 Aug 2012, 13:40

Salutare,

Eu sunt din Bucuresti... si nu mi-e clar dc pe vremea asta ii este frig testoasei sau ii este ok, ziua iese si prin balcon, unde este partial insorit... ma gandesc sa nu o apuce vreo tentativa de hibernare... :) [cred ca exagerez].

Multumesc anticipat :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Gradinaru Alin » 05 Aug 2012, 15:11

nu cred ca va hiberna pe vremea asta... dar daca va fi putin frig va fii doar apatica...
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 05 Aug 2012, 16:02

Chiar daca nu ai bec, recomand sa o lasi sa stea la soare in balcon. Fiind cu sange rece isi regleaza temperatura in functie de conditiile din mediul inconjurator: daca e frig si i-a scazut temperatura corpului prea mult cauta locuri insorite, daca ii e prea cald, cauta locuri umbroase pentru a se racori.

De hibernat nu va hiberna atata timp cat temperatura nu ramane sub 10 grade.

Eu sunt din Sibiu, asa ca e cam greu cu imprumutatul becului meu.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 05 Aug 2012, 19:29

Salutare si multam de raspuns!

In principiu are de toate in balcon: soare dupa cum trece printre pomi, umbra, ascunzatoare, apa, pietricele, podet de acces in casa... deci este libera sa isi aleaga singurica programul de peste zi :) Zilele astea vreau sa ii mai amenajez un colt cu nisip si pietricele si acces la piscinica... in funtie de cum e gata o sa pun niste poze :)

@Alin: in functie de ce si cum se primeste :)

Bafta si toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Gradinaru Alin » 06 Aug 2012, 07:51

k ms dar ai grija la nisip sa nu il inghita el e bun pt digerare dar in exces este foarte danator broscutelor mai bne ii pui niste pietre de rau fierte sau spalate cu un spalator din sarma si gt=)))
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de ela_crux » 06 Aug 2012, 12:33

Poi cred ca nu prea am eu de unde sa stiu ce face ea cu nisipul, ca nu stau tot timpul dupa coada ei :) Acum de exemplu a venit in casa, si-a ales un loc intunecat, a incercat sa se cocoate cumva pe o punga si cred ca a adormit asa cocotata... o las o vreme in pace, sa vad cat are de gand sa stea acolo iar mai tarziu planuiesc sa ii dau de mancare un peste si inima de vita... De gamarus si creveti inca nu s-a atins desi nu i-am dat mancare de doua zile.
Cu becul daca ziceti ca nu e musai... o mai trimit la joaca prin balcon :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Gradinaru Alin » 06 Aug 2012, 12:42

daca nu stai continuu dupa ea atunci nui lua nisip, reununta la idee deoarece este f periculos.. in schimb daca tii neaparat poti folosii turba .... dar nu in apa ci pe insulita...
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de ela_crux » 06 Aug 2012, 12:54

Ok, turba si pietricele :) Turba de la florarie e buna? Sau nu? Ma gandesc ca ar putea avea ingrasaminte pt flori si poate nu sunt ok pt broasca...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 06 Aug 2012, 13:55

Pai te uiti pe ambalaj ce contine pamantul de flori. Pe uscat nu e problema cu nisipul. Si eu personal nu am avut probleme nici cu putinul nisip care e pe fundul helesteului.

Cu statul la soare, ideea e sa nu fie filtrate razele de soare prin sticla, pentru ca opreste razele UV. Cred ca ajuta la vindecare becul acela; daca reusesti sa faci rost de el, nu strica.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de ela_crux » 07 Aug 2012, 23:54

Salutare!

Tot mai citind eu prin forum, am vazut scris ca nu ar fi bine sa schimb apa prea des, ca se streseaza... ideea este ca piscinica nu e f mare si acolo ii dau sa manance si o mai las sa se balaceasca dar o mai scot si pe afara. Draguta, dupa ce mananca, are obiceiul sa lase in apa ceva cacatei... si aici nu mi-e clar cum vine treaba: nu schimb apa dar nici sa nu las cacateii acolo... Eu cum vad "productia", cum dau fuga si arunc toata apa, spal piscinica si apoi pun alta apa...

Astazi i-am facut un fel de podet din vreascuri, speram eu sa ii placa si sa iasa din piscinica folosindu-l... doar caaa... nici vorba! Nu vrea sa il incerce, nu vrea sa il vada, fuge de pe el de parca cine stie ce ciudatenie ar fi... :(

Imagine

No acum... ziceti si voi...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 08 Aug 2012, 00:33

Cu podetul se va obisnui odata ce isi va da seama ca e cale de acces afara din apa, asta nu e problema.
Ideea cu schimbatul apei prea des este ca apa de la robinet contine clor; in unele regiuni mai mult decat in altele si de aceea nu e recomandat sa se schimbe asa des. Eventual o poti hrani in alt vas ca sa nu se adune mizeria. Arata bine podetul, cred ca ai muncit ceva la el - eu am fost mai comod si mi-am luat unul asemanator gata facut din pet-shop.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator