Cum creez o insula cu rampa???Pls. HELP!

Cerere si oferta.

Moderator: diego

Cum creez o insula cu rampa???Pls. HELP!

de zeba debra » 25 Iul 2012, 14:03

I-am luat broscutei un turtle deck dar nu sta pe el pt. ca e instabil. Trebuie sa i fac o insulita si o rampa ceva..sa poata sta si ea pe uscat..dar nu stiu din ce si cum..Poate aveti voi vreo idee...Zeba are 10/10 cm si cam 300 g..Va rog sa mi dati niste sugestii...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iun 2012, 13:46

de Sheppard » 25 Iul 2012, 19:19

In topicul asta ai cateva idei: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... sc&start=0

Am mai vazut pe youtube insule facute din piese de lego, busteni, sticla etc. De preferat e sa ai una suficient de mare, lipita de pereti sau care sta pe picioare pe fund si paman/nisip pe ea ca sa poti pune niste plante acolo.

In mare parte designul insulei depinde de ce spatiu ai la dispozitie si unde vrei sa o amplasezi.
Ultima oară modificat de Sheppard pe 30 Iul 2012, 18:18, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de zeba debra » 30 Iul 2012, 15:20

Da..am vaz si eu cateva idei..nu stiu de unde sa iau plexiglass..si rampa se lipeste de insula cu silicon sau se indoaie la cald??
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iun 2012, 13:46

de Sheppard » 30 Iul 2012, 17:08

Eu rampa am facut-o dintr-o bucata separata de plexiglass si am atasat-o de platforma cu o balama si niste suruburi.

Plexiglass nu cred ca e problema sa cumperi - eu am luat de la Baumax, dar orice magazin cu materiale de constructii cred ca are.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de zeba debra » 30 Iul 2012, 17:26

ce treaba buna ai facut...interesant...tre sa mai studiez inseamna...:))
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iun 2012, 13:46

de ela_crux » 02 Aug 2012, 18:41

Sheppard, ti-am vazut si eu terariul si arata senzational!

De doua zile are voie in apa si incerc sa ii amenajez galustii ceva mai apropiat de mediul ei ambiant. Deocamdata are piscinica cu dimensiunile L x l x h = 42 x 30 x 12 Este aceasta suficienta pentru balaceala avand in vedere ca testoasa are cam 11cm lungime [carapacea]? In prezent, pe parcursul zilei o tin cand in piscinica, cand la liber prin casa, cand in ascunzatoare [o esarfa de-a mea].

Ma gandesc sa dau acum o tura la magazinul de constructii din apropiere si sa iau ceva materiale, sa ii fac o platforma in afara piscinei, sa ii pun ceva feriga... Nu stiu dc o sa gasesc la ei plante de apa, asa ca daca poti tu sa imi dai 2-3 nume si sa incerc la pet-shop, ar fi grozav.

Multam anticipat, orice sugestie este binevenita!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de Sheppard » 02 Aug 2012, 20:36

Hornbach si Baumax au plante de apa. In rest, cam orice pet-shop mai mare are plante acvatice: eu stiu sigur de lanturile Animax si Zoomania.

In ceea ce priveste recipientul cu apa, cu cat e mai mare, cu atat mai bine. Eu personal as recomanda ceva de minim 100cm lungime, dar fiind temporara chestia, presupun ca e in ordine.

Ma bucur ca e bine si spor la construit!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori