Broasca mea nu creste????

Cerere si oferta.

Moderator: diego

Broasca mea nu creste????

de testoasa98 » 10 Iul 2011, 17:03

Buna azi tot citind de pe forum am dat peste cateva articole despre care era vorba despre niste testoase care au crescut foarte mult intrun an foarte mult.(14 centimetri cred).amea are aproape un an si are doar 7 cm de la varful capului pana la varful cozii?)Este normal ...trebuie sa recunosc ca in primele ei luni la mine iam dat doar gamarus..am intrebat veterinarul daca nu pot sa le dau carne de peste ,pui ,vita,el a spus ca nu si ca broasca este prea mica pentru carne cruda,,ma rog iam dat totgamarus pana cand am auzit ca unele testoase mananca ,inima de fita si carne de pui .Oare asta este prob ca iam dat doar uscaciuni????va rog rasp sunt ingrijorat...acum mananca vita pui inima de vita lifovilizata pepene ,,nui plac risil;e si morcovi dar in schimb mananca salata(o data pe saptamana),,a da o tin intrun acvariu de 33 cm lungime doar 10% ocupa insulita si apa are adncimea de 4 cm .si mananca intrun bol din acela pt testoase mici un fel de lighean mic cumparat din-trun pet shop . Scuzati romanul si greselilie de ortografieee!!!Inca ceva ,,,e o problema daca pun crengute in acvariu???din alea uscatee,,, :oops: :oops:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 09 Iul 2011, 19:57

de Sheppard » 10 Iul 2011, 17:55

E bine cum a crescut testoasa ta. E cam imposibil sa cresca 14cm intr-un singur an. Testoasele cresc in general incet. In primii ani cresc mai mult, iar apoi descreste rata. Ce specie este? Ma gandesc ca e Trachemys, nu?

Alimentatia care i-o dai acuma e buna. Poti incerca si cu hrana vie, cum ar fi rame, viermisori, pestisori. Si ii poti da si carne de vita cruda. Daca vrei sa ii mai dai vegetale in afara de salata, poti incerca cu plante acvatice precum Elodea densa, Eichhornia crassipes, Azolla caroliniana si Elodea Canadensis - detalii aici: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... sc&start=0
Pepene nu ii mai da, sau orice alt fruct.

Coloana de apa de 4cm e foarte putin! Inaltimea coloanei de apa trebuie sa fie minim de doua ori cat latimea carapacei. Eu recomand 20-30cm si poti linistit sa pui mai mult. Testoasa e acvatica - mediul ei e apa; ii place mult sa inoate. Pe viitor, cand va mai creste testoasa, va trebui sa schimbi si acvariul - 33cm nu o sa mai fie suficienti. Ce latime are acvariul?

Crengi poti pune, numai ca trebuie fierte bine inainte de 2-3 ori si lasate in apa cateva zile sa iasa toata mizeria din ele, altfel iti murdaresc apa si se dezvolta tot felul de alge si fungi pe ele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de testoasa98 » 10 Iul 2011, 18:13

Broasca e trachemis scripta scripta.latimea acvariului este de 16 cm.
Citisem undeva ca adancimea apei trebuie sa fie egale cu latimea carapaci testoasei....ms pentru raspunss!!!Mai am un acvariu de 42 cm lungime si adanc de 33 cm lat de off stais a masor lol 22 cm dar mam gandit sa o pun acolo pe viitor cand va fi mai maree ms din nou pt raspuns!!!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 09 Iul 2011, 19:57

de Pandy » 10 Iul 2011, 21:08

Scuza-ma...dar nu te mira daca o testoasa nu creste, o chinui in 2 litri de apa, ce naiba...
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de testoasa98 » 11 Iul 2011, 08:03

Ok ms rasp..o sa maresc adncimea apei.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 09 Iul 2011, 19:57


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator