Vand acvariu + broscutze

Cerere si oferta.

Moderator: diego

Vand acvariu + broscutze

de hgabytzu » 05 Ian 2010, 14:39

salutare
Vand acvariu:
-2 broaste testoase de florida, dim carapace 7 cm. aproximativ 1an Imagine
- acvariul 100 l 90x45x30
- filtru intern fluval 3 plus http://www.petshop-online.ro/prod/Fluval_3_Plus_01323.html
- incalzitor cu termostat 100w
- insula cu rampa din scoatra de salcam home made
- lampa luminatoare

PRET total: -350 ron negociabil
CONTACT : ym: hgabytzu sau 0746682338 gabi doar in IASI

POZE:
http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=1883

P.S.:Vreau sa tin pesti.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Oct 2009, 16:03

de OsDeRos » 05 Ian 2010, 16:31

1. broscutele poate ar trebuii sa zici ca`s bonus la acvariu
2. pestii in ce`i vei tine? in cada?
3.
hgabytzu scrie:Niciodata sa faceti cadouri animale, pt ca prima mea broasca a fost cadou. Noroc ca imi plac animalele si am avut grija de ea, dupa care am mai cumparat eu una sa nu fie singura.
.. se vede cata grija ai vrut pentru ele.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de hgabytzu » 05 Ian 2010, 18:53

OsDeRos scrie:1. broscutele poate ar trebuii sa zici ca`s bonus la acvariu
2. pestii in ce`i vei tine? in cada?
3.
hgabytzu scrie:Niciodata sa faceti cadouri animale, pt ca prima mea broasca a fost cadou. Noroc ca imi plac animalele si am avut grija de ea, dupa care am mai cumparat eu una sa nu fie singura.
.. se vede cata grija ai vrut pentru ele.


dreptul la replica

1. le vand ca pana la urma orice animal se vinde dar nu am pus pret pe el asa ca valoarea lor poate sa tinda spre 0. Dar ce ar fi ca la petshop toate animalele sa se doneze nu sa se vanda?!

2. Iar partea cu pesti ,sa intelegi cum de am primit broscuta cadou, imi doream din ian 2009 sa tin pesti asa ca am confectionat un acvariu 80x50x35 pt pesti. Prietenii afland de acel acvariu mi-au facut cadou prima broscuta (nestiind ca nu se potrivesc cu pestii) pe care nu aveam cum sa-l refuz dar nu am putut sa pun broscuta intr-un acvariu asa inalt. Deci acel acvariu inca il detin si il pregatesc petru pesti.

3. broscutele au fost cadou, dar cat timp le-am avut le-am ingrijit si am incercat sa aiba conditii cat mai bune. :P . Daca nu aveam grija de ele stateau intr-o cutie de plastic cu palmier in mijloc, aveti exemple prin Galerie foto, asa ca nu mai comenta aiurea

o zi buna si nu mai baga strambe chiar daca esti moderator.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Oct 2009, 16:03

de Thurtwig » 05 Ian 2010, 20:47

In primul rand: Nu se pune quote dupa un post precendent(chiar daca era un post mai de dinainte incercati sa scrieti numele utilizatorului ca sa va referiti la un post de al lui).
In al doilea rand: Cam naspa sa vinzi niste broscute(pe bani) dupa ce le-ai primit cadou( nu te jignesc, doar imi spun parerea deci nu te supara pe mine).
In al treiliea rand: Acesta nu e un forum de cearta. Nu trebuie sa injuram useri cu rang mai inalt ca noi, este chiar suparator pentru unii care nu cauta decat sa ajute alti useri sau sa afle informatii folositoare.
Multumesc pentru intelegre, nu o lua ca pe o jignire.
Mie sa sti ca imi plac broscutele tale, in caz ca vinzi toate acestea insa, acvariul ridica pretul cam mult( iti dau un sfat- daca nu reusesti sa vinzi si acvariul vinde doar broscutele, cu acvariul gasesti tu o solutie:).
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de hgabytzu » 05 Ian 2010, 21:12

multumim pt sfaturi, inspiram adanc , ne calmam si cerem scuze daca am jignit.
Broscutele nu le dau fara acvariu, pt ca nu vreau sa ajunga intro cutie de plastic, decat daca doritorul detine un acvariu mai mare de 100l.

iar pret la broscute nu am. Poate 80 ron, sa zicem ca vreau bani doar pe cea care am cumparat-o. :P
Deci 2 la pret de unu.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Oct 2009, 16:03

de white_ly0n » 05 Ian 2010, 22:14

broscutele sunt masculi/femele?eu am 3 femele si as da la schimb 1-2 din ele pe mascul.
Sau eventual poate vrei la schimb pe ele niste plante pt acvariu (te desparti de broscute si faci un start in acvaristica)
Eu sunt tot din iasi :P
gandeste-te si vb. astept un pm
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Oct 2009, 21:11

de OsDeRos » 05 Ian 2010, 23:15

comentariu meu a fost intepator datorita donatiei/vanzarii in sine. Am mai vazut pe forum testoase facute cadou iar dupa 2 luni pusa la vanzare. D`aia ma atac atat de tare.

puteai refuza cadoul zicandule ca preferi pestii, iar prietenetii tai se duceau inapoi la petshop "bai nene da`mi niste pesti in locul testoasei ca ala s`a sucit si n`o vrea". Daca iti fac cadou un manz.. ce faci? il cresti in casa pana la 1 an si pe urma`l vinzi? sau refuzi cadoul (presupunand ca n`ai rule "la tara" unde sa`l foloseasca in vrun scop)

80 ron pe o testoasa? :shock: in buc cea mai scumpa e 55 ron.

@ white_ly0n: la varsta de 1 an n`ai cum sa`ti dai seama prea mult ce sex are. si nici in pozele puse de hgabytzu nu arata ca fiind dezvoltata peste masura ca sa diferentiem sexele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de hgabytzu » 06 Ian 2010, 09:49

nu dau schimb pt ca nu stiu ce exemlpar primesc in loc (femela sau mascul)
decat daca se poate diferentia sigur. Am citit ca la maturitate sexula se fac diferentele, deci mai am de asteptat macar 2 ani.
Nu le mai vand pt ca a gasit sotia, tabul cu site-ul cu anuntul de vanzare si a zis ca le cumpara ea. Acuma daca le vand ei, eu imi iau banii si cumpar un filtru extern la celalat acvariu, dar unde mai pun acvariul cu pesti, imi mai trebuie o camera.
P.S.: Oricum din toate discutiile purtate cu voi eram pe ganduri. Cu cat e mai mare animalul cu atat de desparti mai greu (asta in cazul in care, animalul nu e de mancare).
asa ca VANDUT.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Oct 2009, 16:03

de OsDeRos » 06 Ian 2010, 12:36

Felicitari sotiei tale. Felicitari si tie ca ai reusit sa NU le vinzi. Ca sa ai loc si de acvariul cu pesti.. fa`ti acvarile suprapuse. Cred ca asta`i cea mai eficienta metoda cand n`ai loc.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator