CUMPAR testoasa din familia aligator

Cerere si oferta.

Moderator: OsDeRos

CUMPAR testoasa din familia aligator

de James Dean » 05 Apr 2021, 17:33

Buna, are cineva vreo idee daca se pot gasi broaste testoase din familia de snapping turtle (Chelydra serpentina sau Macrochelys).
Am cautat pe internet da ultimele anunturi par fi acum cel putin 5 ani, s-a schimbat legislatia privind tinerea testoaselor aligator sau nu exista crescatori de asemenea broaste in Romania sau Europa?
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Apr 2021, 17:19

Re: CUMPAR testoasa din familia aligator

de Sheppard » 05 Apr 2021, 19:56

Sunt, dar trebuie sa fii foarte atent cu specia asta si nu e recomandata pentru incepatori. Cu exemplare adulte, o singura miscare gresita poate insemna un deget amputat. Atingand dimensiuni considerabile, e nevoie de spatiu destul de mare pentru ele.

Daca totusi doresti, recomand teraristii de pe grupul Cold Pets, care fie au pe stoc acum, fie pot aduce: https://www.facebook.com/groups/1056784181058198/
Sau nevertebrate.ro, dar unde preturile sunt mai ridicate.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: CUMPAR testoasa din familia aligator

de James Dean » 05 Apr 2021, 21:45

Mersi pentru raspuns rapid!
Nu sunt chiar incepator, am broaste testoase acvatice de cca 7 ani si am mai avut ocazia la handling ul reptilelor cu o personalitate mai "aparte", dar sunt constient ca se pot ajunge relativ rapid la situatii mai seriose din pricina detinerii acestor testoase.
M am interesat si in legatura cu testoasele de pe nevertebrate.ro, impreuna cu transport ajung undeva pe la 650 de lei, macar vin testoasele din Europa si nu sunt nevoiti sa importe din SUA, dar mi se pare totusi mult luand in considerare ca un hatchling de common snapping turtle se vand in SUA cu 10-30 de dolari.
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Apr 2021, 17:19

Re: CUMPAR testoasa din familia aligator

de Sheppard » 05 Apr 2021, 21:52

Da, dupa cum spuneam, nevertebrate.ro au preturi mai ridicate, dar si o diversitate destul de mare la specii. Parerea mea ar fi sa incerci mai intai la teraristii de pe grupul Cold Pets. Sunt seriosi si mai mult ca sigur o sa iesi mai ieftin cu achizitia.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: CUMPAR testoasa din familia aligator

de James Dean » 07 Apr 2021, 13:43

Nu prea am avut succes cu grupul de pe facebook (dupa multiple incercari tot nu am fost acceptat) dar am putut intra in contact cu niste teraristi de pe facebook insa tot nu am dat de nimeni care a avut de aface recent cu testoasele din familia chelydra sau macrochelys. Imi poti recomanda niste teraristi care au sau pot aduce?(daca nu e prea mare deranju desigur)
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Apr 2021, 17:19

Re: CUMPAR testoasa din familia aligator

de Sheppard » 07 Apr 2021, 18:07

Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator