Donez broasca testoasa cu tample galbene Cluj Napoca

Cerere si oferta.

Moderator: OsDeRos

Donez broasca testoasa cu tample galbene Cluj Napoca

de andytisa » 03 Noi 2019, 15:10

Buna ziua,

Doresc sa donez o broasca testoasa mascul cu tample galbene(Trachemys scripta scripta) deoarece a devenit agresiva fata de cealalta testoasa pe care o am. Precizez ca are varsta de aproximativ 3,5 ani si lungimea de ~18cm. Nu a avut niciodata probleme de sanatate. As prefera sa o donez intr-un iaz dar nu este foarte important atat timp cat va fi ingrijita. Testoasa este in Cluj-Napoca. Multumesc!
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Noi 2019, 14:20

Re: Donez broasca testoasa cu tample galbene Cluj Napoca

de chelonianfan4ever » 07 Noi 2019, 21:27

Buna seara ! Ati incerca sa le separati cumva ? Din cate inteleg e vorba de o pereche ! in general este valabil la orice specie de testoase masculul si female trebuie sa stea separat cu exceptia perioadei de imperechere ! Si EU am intampinat o problema asemanatoare numai ca e un caz aparte: cele 2 Ocadia Sinensis au avut o " joaca" aiurea si una dintre ele a incerca sa o muste pe cealalta in timpul mesei de dimineata numai ca am intervenit la timp, altfel era dezastru !! Acuma cea mica (agresoarea) sta separat ca altfel iese taraboi, este agitata rau si nu prea mananca, asa ca deja ma gandesc la o vizita la veterinar si cum nu prea exista pregatiti in domeniul herpetologiei e cam rea situatia !
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Noi 2019, 20:54

Re: Donez broasca testoasa cu tample galbene Cluj Napoca

de chelonianfan4ever » 07 Noi 2019, 21:52

Daca aveti o adresa de mail va pot trimite mai multe informatii utile deoarece e mult de povestit ! cert e ca perioada de "courtship " la aceasta specie este primavara si vara si are loc numai in apa !! Atunci apar jocurile dintre cei doi : mascul si femela, dar care au scopul de se fecunda si a face pui !! Deci, concluzia e clara : numai atunci stau impreuna si foarte atent supravegheati altfel nu aveti ce face !! Iar cu donatia, nu are rost e pacat sa-I despartiti definitiv, ganditi-va ca aveti bucuria de a asista la nasterea unor mici pui si nu numai asta dar in acest fel contribuiti la inmultirea acestei specii care ca oricare alta este pe cale de disparitie din cauza unei " fiinte superioare" vorace si egoista umita OM, care distruge orice-i iese in cele pentru binele propriu!!! Daca nu aveti un acvariu in plus am eu unul pe care vi-l donez cu placere numai sa iasa treaba bine, ok ?
 
Mesaje: 3
Membru din: 07 Noi 2019, 20:54

Re: Donez broasca testoasa cu tample galbene Cluj Napoca

de Gradinaru Alin » 08 Noi 2019, 15:44

chelonianfan4ever scrie:Iar cu donatia, nu are rost e pacat sa-I despartiti definitiv, ganditi-va ca aveti bucuria de a asista la nasterea unor mici pui si nu numai asta dar in acest fel contribuiti la inmultirea acestei specii care ca oricare alta este pe cale de disparitie din cauza unei " fiinte superioare" vorace si egoista umita OM, care distruge orice-i iese in cele pentru binele propriu!!!


andytisa scrie:Doresc sa donez o broasca testoasa mascul cu tample galbene(Trachemys scripta scripta)


Aur curat !
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

Re: Donez broasca testoasa cu tample galbene Cluj Napoca

de Sheppard » 09 Noi 2019, 19:09

De precizat ca Trachemys scripta scripta - testoasa cu tample galbene - este specie invaziva si in multe tari reproducerea e interzisa. Nu recomand reproducerea in captivitate a acestei specii.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori