donatie testosa de florida

Cerere si oferta.

Moderator: OsDeRos

donatie testosa de florida

de horia » 17 Iun 2015, 10:09

Salut.Sunt din Bucuresti,am o testoasa de florida cu tample rosii,mascul,5 ani,foarte sanatos si bine dezvoltat,pe care doresc sa-l donez ,impreuna cu acvariu (acvariul contra cost 200 ron, 80x50x35)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Iun 2015, 08:31

Re: donatie testosa de florida

de Sheppard » 17 Iun 2015, 19:19

Daca poti pune te rog si niste poze cu testoasa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: donatie testosa de florida

de horia » 19 Iun 2015, 00:02

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Salut .Am facut citeva fotografii sper sa le poata vedea cineva.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Iun 2015, 08:31

Re: donatie testosa de florida

de Sheppard » 19 Iun 2015, 22:06

Da, se vad. Fain mascul de testoasa cu tample galbene.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: donatie testosa de florida

de nellis » 20 Iun 2015, 15:42

Buna! Doresc eu sa iau broscuta daca o mai aveti!
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Iun 2015, 11:55

Re: donatie testosa de florida

de Sheppard » 21 Iun 2015, 13:44

Daca ati rezolvat cu testoasa, va rog lasati un mesaj dupa ce si-a gasit stapan nou, ca sa stie cine mai cauta. Multumesc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: donatie testoasa de florida

de horia » 21 Iun 2015, 17:18

Salut Sheppard.Nellis inca nu este foarte hotarata......asa ca mai trebuie sa asteptam , deci situatia nu este inca rezolvata.Multumesc pentru sprijinul si atentia acordata.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Iun 2015, 08:31

Re: donatie testosa de florida

de Sheppard » 21 Iun 2015, 18:11

Ok, sper sa isi gaseasca repede un camin bun.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: donatie testosa de florida

de huanitakiss » 22 Iun 2015, 06:31

Buna! Eu stau in Bucuresti dar sunt din Oradea. Pe 6 iulie voi merge acasa si as putea sa iti iau testoasa sa o duc direct la Baile Felix sa o pun in apa termala cu celalalte 200 de testoase care se bucura acolo. Ce zici?
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Iun 2015, 06:27

Re: donatie testoasa de florida

de horia » 22 Iun 2015, 11:08

Salut.Propunerea ta este extraordinara si ma bucura nespus.Imi doream de mult o comunitate pentru broscuta in care sa traiasca ca in mediul natural.Trebuie sa luam legatura ( marti, miercuri sunt liber ),tel 0746746743,hgafita@yahoo.com,astept sa ma contactezi.

Nu stiu ce fac cu acvariul daca pleaca broscuta , asi dori sa-l vind , daca este cineva amartor, cu 200ron - acvariu din sticla lipit cu silicon transparent la care am bricolat un capac ,120L,80 X 50 X 35cm,incalzitor 100w,filtru intern + o galeata de mincare ( Gammarus ).

foto acvariu

Imagine[/img]
Ultima oară modificat de horia pe 23 Iun 2015, 22:45, modificat de 2 ori în total.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Iun 2015, 08:31

Re: donatie testosa de florida

de Sheppard » 22 Iun 2015, 12:17

Nu e cea mai buna solutie. Daca reusesti sa gasesti pe cineva care ii poate oferi conditii bune acasa, mai bine asa.
La Baile Felix sunt hranite cu porcariile clasice aruncate de ignoranti: pufuleti, popcorn, porumb si paine.

Ar trebui pus un afis acolo care sa informeze prostimea sa le dea peste crud, carne de vita, pui sau rame daca tot vor sa le hraneasca.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: donatie testosa de florida

de horia » 22 Iun 2015, 17:47

Salut Sheppard.Am toata admiratia fta de grija ta pentru aceste superbe animale.Ignoranti in privinata hranirii animalelor ,sunt peste tot ,dar cred ca alimentatia de baza a acestor fiinte facuta de administratorii parcului este cea clasica -peste crud,inima de vita ,creveti, ............Un mare avantaj ,este faptul ca traiesc intr-o comunitate, lucru care cu toata grija fiecarui iubitor si crescator de animale ,nu poate sa-l faca.Una peste alta am speranta ca este o solutie ffff buna si am sa o rog pe huanitakiss sa vorbeasca cu administratorii despre problemele ridicate de tine,in vederea gasirii unei solutii.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Iun 2015, 08:31

Re: donatie testosa de florida

de Sheppard » 23 Iun 2015, 09:44

E ok acolo in privinta in care sunt izolate de alte ape si teoretic nu pot ajunge in salbaticie unde sa faca ravagii printre testoasele autohtone.

Ce am relatat e ce am vazut personal si ce au vazut si altii. Parculetul e relativ mic si nu am vazut pe nimeni care sa se ocupe in mod special de testoase. Sper sa ma insel. Oradenii pot confirma sau infirma informatiile astea mai bine.

Practic sunt 2 iazuri cu apa termala si testoase. Celelalte sunt doar cu lotus, pestisori si creveti de apa dulce. Unul singur insa are o insula (mica pentru cate testoase sunt acolo), in mijloc, unde ar putea iesi si sta pe uscat si sa depuna oua. Sa lase macar testoasa in iazul acela.

Eu tot recomand mai degraba pe cineva pasionat care sa aiba grija de ea. Testoasele sunt animale solitare (cu exceptia unei specii acvatice din Amazon), deci nu e grav ca nu va avea companion. Important e sa aiba restul conditiilor.

Oricum, sunt curios daca intradevar se ocupa cineva de testoase si daca e cineva la care te poti adresa pentru informare in ceea ce priveste hranitul si ingrijitul testoaselor de acolo.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: donatie testosa de florida

de huanitakiss » 23 Iun 2015, 13:07

In legatura cu ce m-ati intrebat...am contactat administratia Parc Felix si am citit mai multe articole pe internet cu privire la hrana testoaselor din Felix. Asta mi-au raspuns cei de acolo:

Sc Turism Felix Sa
Bună ziua, Turism Felix administrează zona Lacului cu nuferi și, desigur, avem grijă de broscuțe, de pești și de flori. Frumoasele flori de lotus de India urmează să înflorească și vă așteptăm cu drag să vă bucurați de ele. Echipa Turism Felix


Eu nu spun ca turistii nu ar arunca mancare de proasta calitate broscutelor..gen paine..pufuleti etc...insa broscutele au habitat natural in care se dezvolta si pesti pe care ii mananca. Sunt acolo broscute de foarte foarte multi ani si au crescut mari. Exista 4 lacuri. Una cu cele mai multe testoase..si 3 mai mari in care sunt sau nu sunt testoase. Nu ma indoiesc de faptul ca testoasele sunt ingrijite de cei din parc deoarece banuiesc ca pana acum mureau de atatia ani daca ar fi fost hranite doar cu 2-3 pufuleti aruncati de cativa turisti. Nu sunt destui turisti cu destui pufuleti sa poata hrani atatea testoase... asadar cred ca in apa aceea calda o sa treaca si peste iarna cu bine. Se va adapta la conditiile de acolo si ii va fi mai bine cu alte testoase chiar daca acestia sunt animalute solitare. :)
Ma bucur de grija ta Shep si sper ca si altii sa fie asa... o zi frumoasa!
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Iun 2015, 06:27

Re: donatie testosa de florida

de Sheppard » 23 Iun 2015, 17:04

Bine ca exista o firma responsabila. Ar trebui dat un mail sa puna si ei un afis informativ acolo. Poate ma ocup de asta zilele urmatoare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron