Donez testoase cu tample rosii, mascul si femela

Cerere si oferta.

Moderator: OsDeRos

Donez testoase cu tample rosii, mascul si femela

de ane » 13 Aug 2012, 14:37

Dupa cum zice si titilul , donez 2 testoase in varsta de 3-4 ani, mascul si femela. Nu le dau separat. Le donez deoarece nu am conditii sa le tin peste iarna. Vreau sa-si gaseasca un stapan iubitor si responsabil. Mananca aproape orice, inclusiv degete mele :lol: mananca vegetale de tot felu si ca masa principala le dadeam peste crud si carnita de pui cruda si proaspata(ocazional). deci daca doriti sa le dati altceva vor manca imediat. Apropo, le-am pus nume si raspund cat de cat la el.
Daca vreti, dau si 2 plante acvatice Ceratophyllum demersum.
Imagine

Cateva poze cu ele:
Fata- Ella
Imagine

Imagine

Baiatul- Sammy
Imagine

Imagine
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de Sheppard » 13 Aug 2012, 15:17

Hai mai ane, cum sa le dai din cauza unui aspect atat de simplu de rezolvat; doar te-ai chinuit atata timp sa gasesti 2 testoase si sa amenajezi ceva.

Nu e nici o ruda/prieten/cunostinta care sa aiba o pivnita/pod sau un loc incalzit unde sa ai 10grade peste iarna? Testoasele oricum vor hiberna intr-o cutie cu putina apa si nu cred ca ocupa mai mult de jumate de metru patrat.
In cel mai rau caz nici nu trebuie sa le lasi la hibernat anul acesta pana faci rost de un loc amenajat corespunzator pentru hibernat - le bagi pur si simplu in casa peste iarna.

Eu cred ca se poate gasi usor o solutie la problema asta daca asta e motivul pentru care renunti la ele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 14 Aug 2012, 01:21

La asta m-am gandit si eu: abia ai aranjat, le-ai creat un camin...

Hibernarea chiar nu e grea... le lasi afara pana cand vine gheata (pojghita, nu cand vine gerul mare) si peste zi, cand se topeste, le recoltezi si le pui intr-un simplu lighean, ceva mic, cu apa cat sa le acopere si inca 2-4cm in plus... si nici nu-i musai sa ai 10*C permanent, ci intre 1*C si 10*C.

Si, cum spune Sheppard, poti sa nici nu le hibernezi, daca ti-e chiar imposibil- desi mai usor e sa scapi de grija lor 4-5 luni.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de takawachinchila » 14 Aug 2012, 13:19

Subscriu!
Tine-le ca sunt foarte frumoase! E pacat de ele...
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de ane » 15 Aug 2012, 15:14

Vreau mai exact sa le dau deoarece nu le-am amenajat un spatiu corespunzator si pana le voi amenaja, care nu va fii in scurt timp vreau sa le dau ca sa nu le chinui.

Asa ca va rog frumos sa ma ajutati sa le gasesc un stapan responsabil si sa mentionati ca mananca aproape orice si pot fi invatate rapid cu un tip de mancare diferit de cel care il dadeam eu: peste, pui si verdeturi de toate felurile.

In acel moment ma grabeam si am zis ca nu am conditii sa le tin peste iarna fiindca adevarul e ca mi-era putin frica daca vor supravietui peste iarna in legatura cu rezervele de hrana, deoarece baiatul este putin mai pretentios: vrea hrana la dimensiuni aproape minuscule. pot sa zic ca Ella mananca si bucati de peste de 5cm lungime si 2 latime si baiatul nu poate mai mari de 2 lungime si 2latime.
De aceea mai refuza uneori hrana, fiindca eu tot din mana le dau si nu ma mai musca decat cateodata.

Daca nu le voi gasi stapan pana la iarna normal ca le voi hiberna, ca nu am altceva de facut. Peste iarna sa le bag pur si simplu in casa nu pot, nu pot sa le fac un loc, in casa peste iarna. Deci va rog frumos ajutati-ma si pe mine sa le dau.
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de ane » 16 Aug 2012, 18:19

Anunt inca valabil!!!!!
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de ane » 24 Aug 2012, 13:18

Plantele s-au dat.... Sper ca si testoasele sa-si gaseasca un camin.
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de ane » 31 Aug 2012, 19:29

News!
Testoasele se vand cu +120ron/bucata negociabil.
Predare personala sau alt mijloc de transport(autoca,autobuz,tren, curierat, etc.)

P.S. Rog moderatorii sa schimbe numele in ,,Vand testoase cu tample rosii, mascul si femela,,
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de biancadumi » 31 Aug 2012, 21:40

120 ron o testoasa? si cine va da atata pe ea cand se gasesc la donat sau in magazine pui cu 40-50 ron...sa fim seriosi...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

de ane » 31 Aug 2012, 21:50

am zis negociabil! si ale mele au 4ani, de la anul imi fac oua!!!! Dupa ce ca tu ai o testoasa :hei PROTEJATA DE LEGE, e alegerea mea sa le vand cu cat vreau. Daca nu esti interesata NU COMENTA! Te rog frumos or editeaza comentariul, ori stergel!
:turtle: + me = best friends :hug:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 157
Membru din: 26 Iul 2011, 12:08
Localitate: Corabia, Olt

de vic » 01 Sep 2012, 08:24

Ane,
nu te supara pe Bianca, si fii sigura ca la fel gandeste oricine, chiar daca nu-si enunta parerea deschis- nu de alta, dar nu-i intereseaza.
Ai vazut si tu ca de fapt, puisorii sunt mai apreciati- de aia si colcaie baltile din orase de ADULTI, fiindca nu raman la dimensiunile "dragute" de puisor, pentru care au fost cumparate... iar faptul ca sunt mature si pot depune in curand nu e un avantaj sau un argument, fiindca doar de inmultit Trachemys nu este cazul- de ce, pentru a produce alte viitoare abandonate prin balti??
Din fericire, SPER, majoritatea au fost eliberate in baltile de parc din orase, fara legatura cu reteaua hidrografica naturala, deci IZOLATE total.

Desigur, ramane la latitudinea ta ce vrei sa faci, si poate chiar vei gasi pe cineva interesat, chiar la pretul ala- sunt frumoase si acel posibil cumparator sa stie situatia speciei in tara, dar sa vada in ele animalul in sine si sa fie interesat oricum.
Asa cum si eu as fi dat odata- cand imi permiteam- un pret bunicel pe o colonie de cactusi banali, dar care arata incredibil de frumos- desi aveam multi cactusi rari si deosebiti!- la fel e posibil sa vrea cineva o pereche de Trachemys frumoase la pretul tau.

P.S.: Testoasa Biancai e CB, din petshop, nu braconata. Daca era altfel, avea macar de la cativa membri ceea ce a primit si copila aia din Oravita- 100% dezaprobare. Pe forumurile de afara nu se dau sfaturi celor ce alimenteaza braconajul, doar esentialul, pana la conformare, iar daca nu, colaborarea inceteaza.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de biancadumi » 01 Sep 2012, 12:05

Pentru Testoasa mea am acte,o am de la crescator din Ungaria

E treaba ta cu cat le vinzi,dar e foarte posibil la pretul asta sa nu le i-a nimeni.

PS:nu imi sterg comentariul,nici pe asta,nici pe celalalt.

Bafta la vanzare ;)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 94
Membru din: 09 Mai 2010, 19:57

de ahile » 01 Sep 2012, 13:36

Felicitari Vic!!! In sfarsit s-a gasit cineva sa-i raspunda anei pe masura!!! Nu vreau sa fiu rasutacios dar asa cum a mustruluit-o pe bianca cam asta am primit si eu, ma rog intr-un alt topic....
Ideea este ca si eu am avut 2 Trachemys femele (scripta si troosti) si le-am donat la gradina zoologica din Timisoara,nu exista duminica sa nu mergem sa le vedem si sa le ducem de mancare. Dar .... fiecare face ce doreste in fond...

http://imageshack.us/photo/my-images/577/dscn0105h.jpg/ inainte de a le duce

http://imageshack.us/photo/my-images/94/dscn0109b.jpg/ aici este cea mica, mai timida...

http://imageshack.us/photo/my-images/856/dscn0111x.jpg/ aici cea mare din spate

Sper sa-si gaseasca stapani care intra-devar le doreste ! Succes ane !!! :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 28
Membru din: 03 Ian 2012, 14:04
Localitate: Timisoara

de Dragosvr92 » 02 Sep 2012, 06:37

Ane, din primele mesaje am avut o impresie buna despre tine, dar la sfarsit ai inceput sa imi provoci scarba. Vic a acoperit cam tot ce vroiam sa spun.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 11 Mar 2012, 00:39
Localitate: Romania

de vic » 02 Sep 2012, 11:07

Killer, sa ne pastram scarba pentru circarii politici... Nu e chiar o crima sa renunti la niste animale, chiar sa le vinzi, fie si doar dupa 1 an... chiar daca nu e nici bine, desigur- nu aprob DELOC joaca de-a stapanul, "acum vreau, maine ma satur". Totusi, nu-i cunoastem motivele, dar cu siguranta nu e ceva tragic... si mai vreau s-o avertizez de ceva:

Ane, un Gecko Leopard are nevoie de insecte pe care sa le cresti tu, sau sa cumperi regulat. Planifica pe termen lung- poti sa le asiguri hrana? Cine a spus ca e mai usor cu gecko, a batut niste campi cat stepa mongola... in cel mai rau caz, tii testoasa pe boabe de pisica si peste crud, si daca ai iaz se pot simti chiar bine, dar cu gecko nu ai astfel de variante facile. Astia se fac praf foarte repede daca nu au ce le trebuie. Leopardul e cel mai usor gecko, dar nu poti face rabat la hrana cu ei. Nu UVB, nu umiditate, temperatura deosebita, nu spatiu mare etc.- dar hrana nu o poti "improviza".
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron