Donatii...

Cerere si oferta.

Moderator: OsDeRos

Donatii...

de tibor.sos » 29 Mai 2010, 11:00

Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de tibor.sos » 08 Iun 2010, 11:32

Buna ziua,acum am descoperit site ul dvs si va scriu in speranta ca ma puteti ajuta.In urma cu 5 ani,am luat de la cineva 3 broscute testoase ...cunoscutele broscute cu tample rosii sau de Florida....persoana respectiva se plictisise de ele si vroia sa le arunce in Lacul Morii....Am avut grija de ele pana acum,incercand sa le creez un mediu de viata cat mai potrivit si mai apropiat de habitatul lor natural.Din pacate trebuie sa ma despart de ele deoarece voi pleca din tara si nu are cine sa aiba grija de ele..Am cautat multe locuri in care sa le pot duce,muzee,zoo dar nu am primit niciun raspuns,se pare ca nimeni nu le vrea.Va rog sa ma indrumati ,sa imi spuneti ce pot face,exista un loc unde sa le pot duce si sa fie in siguranta?ca doritori sunt multi dar le vor pt o ora sau o zi si apoi le arunca...Va multumesc si sper sa primesc un raspuns favorabil din partea dvs.

http://trachemysadoption.webs.com/forumadoptii.htm?forumID=1831123&page=1&topicID=1754692
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

Adoptie testoase

de Balamuc MAC » 08 Iun 2010, 14:35

Am inceput acum cca 4 ani de zile sa adopt broscute testoase de Florida, primele doua fiindu-mi donate de catre un coleg de serviciu... Am crezut ca este o joaca, un mic hobby, asta pana in momentul in care le urmaresti si fara sa vrei le indragesti rau! Au mai urmat si alte donatii, tot testoase, pana am ajuns la un nr de 21 bucati! Momentan sunt cazate in provincie, la casuta mea de la tara, unde are grija tatal meu de ele, pana ajung eu saptamanal acolo, intr-o piscina de vreo 3 metri in diametru, cu insula suficienta pt toate, dar nu cred ca ma voi opri aici. Am in proiect in luna urmatoare o alta cazare pt ele, o piscina ceva mai mare, 5 metri in diametru si 90 inaltime, dar acum ma interesez despre cum voi face filtrarea la ea. Am facut aceasta mica introducere deoarece mai am date cateva anunturi si pe alte site-uri, ca toate persoanele ce vor sa-mi doneze broscutele lor, daca doresc, sa ma poata contacta pt a le urmari evolutia lor in mediul oferit de mine. Am spus ca nu cred ca ma voi opri aici deoarece am observat ca foarte multe persoane sunt dispuse, cu sau fara voie, sa le faca rau. Unii isi doresc mult o broscuta ca animal de companie, dupa care renunta, zic eu, mult prea usor la ea, altii sunt interesati de ele pt carapacea lor, sa-si faca un moft (cretin) de a avea o scrumiera din carapace de testoasa, si decat sa ajunga pe mana acestor persoane, ca oameni nu-i pot numi, mai bine prefer sa ajunga la mine, intr-un mediu propice lor. Voi reveni si cu ceva poze dupa "instalarea" lor in noul camin, dar asta cand va fi gata, posibil peste vreo doua luni de zile. Cam asta am avut de spus, pot fi contactat la unul din nr de tel 0729.422.335 sau 0767.079.116, locuiesc in sect.6 cartier Militari. Mult respect tuturor posesorilor de broscute testoase si nu numai! Stima, Marian C.
Orice vietate are dreptul la o viata mai buna...
Momentan 39 testoase de Florida, 35 TSE iar 4 TSS! ;)
Contact: 0729.422.335 & 0767.079.116
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 38
Membru din: 18 Noi 2009, 17:06
Localitate: Bucuresti

de diego » 08 Iun 2010, 16:05

@Balamuc MAC, deschide te rog un topic nou cu mesajul/anuntul tau, sunt sigur ca pe viitor se vor gasit persoane interesate in a dona testoase si e mai bine sa fie un topic separat de cel al lui Tibor.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator