Nu stiu ce specie sunt

Cerere si oferta.

Moderator: OsDeRos

de Florin » 27 Iul 2009, 07:48

Are dreptate Pandy...seamana cu multe.
Oare este Chrysemys picta ?
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de monavioleta » 27 Iul 2009, 15:01

Chiar nu poate nimeni sa-si dea seama ce sunt? Asa cum v-am spus nu sunt luatwe din Romania, sunt din Turcia
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 47
Membru din: 22 Iun 2009, 20:43

Nu stiu ce specie sunt

de monavioleta » 28 Iul 2009, 15:31

Sa incerc sa dau mai multe detalii poate cineva isi da seama ce sunt. Au plastonul negru, fara nici o alta culoare. Carapacea la cea mare este impartita in forme patrate cu colturi rotunjite de culoare maro separate de margini negre. Pe marginea carapacei dar privita de sub broscute sunt pete galbene, dar nu puncte. Pe cap, membre, coada, gat, care sunt de culoare verde inchis amestecat cu gri inchis sunt dungute subtiri galbene. Mananca atat in apa cat si afara din apa. Sunt carnivore, dar cea mica mananca foarte bine si pepene galben si piersica. Cea mare nu mananca asa ceva. Cea mica are un comportament putin ciudat in sensul ca si-a muscat gherutele si nu mai are cate o gheruta de la ambele picioruse din fata. Nu-mi dau seama daca si le-a amputat sau a rupt doar unghiile.
Ambele sunt vioaie, dar cea mica sta mai mult timp pe uscat decat cea mare.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 47
Membru din: 22 Iun 2009, 20:43

de alyenn666 » 08 Aug 2009, 17:41

parerea mea este ca ati facut o mare greseala cand ati luat 2 broscute din natura....faptul ca toata lumea lua sau ca erau foarte multe nu scuza ce ati facut....
partea buna e ca totusi incercati sa le oferiti conditii bune...
in acvariu le-ar prinde bine mai multa apa...
indiferent de specie puteti folosi ulei vitakraft sau vitamina A pentru carapace...
multa bafta si sper sa nu va treaca cheful de a le ingriji la prima problema aparuta cu spatiul/filtu /miros ....si ele sa sfarseasca prin herastrau sau dambovita...
pentru identificarea speciei posteaza poze cu plastronul...

multa bafta
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de monavioleta » 08 Aug 2009, 18:47

Am identificat specia. Este Mauremys rivulata. Nu cred ca am gresit luandu-le deoarece din tot ce am citit aceste broaste sunt efectiv decimate in Asia pentru a se extrage din ele diferite substante vindecatoare. Noi le-am luat dintr-un golfulet care se formase pe plaja din apropierea hotelului. Cand le-am luat le-am salvat din plasa unui taran turc care venea zilnic acolo si lua broscute. Nu am reusit sa inteleg ce facea cu ele, dar dupa aspect in mod sigur nu le lua ca sa le ingrijeasca asa cum fac eu.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 47
Membru din: 22 Iun 2009, 20:43

de alyenn666 » 08 Aug 2009, 19:35

in acest caz cele 2 au avut noroc si sper sa nu va plictisiti niciodata de ele...bafta
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de tibor.sos » 08 Aug 2009, 23:34

aceste testoase sunt decimate si din cauza comertului ilegal. taranul poate le aduna sa le vanda. voi ati sarit veriga (nu a costat nimic), si le-ati luat pentru a le ajuta. hilar, nu? sa nu ne ascundem dupa deget... noroc ca nu v-au prins la granita, riscati o amenda considerabila... ilegal cu I mare...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de monavioleta » 09 Aug 2009, 08:07

Esti in eroare. Specia in Turcia nu este protejata de lege, deci nu este nici o problema sa treci granita cu ele. Aducerea testoaselor de aceasta specie in comunitate din afara comunitatii europene este legala pentru detinerea ca animale de companie. Cel mult riscam sa nu ma lase sa trec granita cu ele pentru ca nu aveam certificate de sanatate. Asta inseamna confiscare si nu amenda. Crede-ma, sunt jurist. Iar fata de atitudinea ironica ti-as recomanda sa citesti cam ce se intampla cu specia noastra autohtona de testoase de apa in mediul natural, adica acolo unde se intalnesc cu pescari. Am citit de curand cateva idei pe un forum pescaresc - supa de testoase, momeala pentru pesti foarte apreciata, adica se infig in carlig si se arunca in apa spre a ademeni pesti, scrumiere, bijuterii din carapace. Chiar crezi ca vreunul a primit vreo amenda? Apreciez preocuparea ta si crede-ma sunt o mare iubitoare de animale, dar spre diferenta de tine ... sunt realista.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 47
Membru din: 22 Iun 2009, 20:43

de tibor.sos » 09 Aug 2009, 12:59

sa vedem cine e in eroare. deci ai fi avut hartie pentru provenienta exemplarelor ca sa dovedesti ca nu e dintr-o rezervatie naturala, unde toate speciile sunt protejate de lege? busted. ilegal. plus ca nu e etic sa capturezi exemplare din natura - dar ce inseamna etic, nu-i asa? si la o adica daca testoasa autohtona nu o duce prea bine sa periclitam si specia straina? gresit. "aducerea testoaselor de aceasta specie in comunitate din afara comunitatii europene este legala pentru detinerea ca animale de companie" ??? da, d-le granicer, nu e pentru comert, e doar pentru animal de companie - dovezi, draga... {+ limbajul acesta e total gresit. o interpretare pentru a face un rau imens. gandeste-te la speciile care nu sunt protejate de lege si instigi la capturari si comert doar pentru a avea animale de companie...} problema e ca inca nu prea intereseaza pe nimeni, dar sa vedeti cand o sa prinda pe cineva si o sa vrea sa se faca un precedent... grav, grav, grav... mai ales cand ne ascundem sub numele de "iubitori de animale". ironic, sau vad mai bine problema decat un jurist? inca nu stiu statutul lui Mauremys in Turcia, dar ea exista si in UE, si daca in UE e protejata de lege? oau, grav...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de tibor.sos » 09 Aug 2009, 15:16

conservation status in Europe: Balkan terrapin Mauremys rivulata Red Data Book 1985 = ENDANGERED, Bern Convention Appendix II (Strictly protected fauna species), Dir 92/43 EEC (Directiva habitate) Appendix II, Appendix IV (specie protejata, se desemneaza noi rezervatii pentru a proteja specia). mai protejata decat atat nu se poate...
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator