Sa fiu ingrijorat ca broscutele mele nu urca pe insulita?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Sa fiu ingrijorat ca broscutele mele nu urca pe insulita?

de flushaddy » 31 Dec 2006, 13:30

Salut! Sa fiu ingrijorat ca broscutele mele nu urca pe insulita? din pozele pe care le-am vazut despre mediul lor natural am observat ca obisnuiesc sa iasa la soare... Din pacate nu prea e soare si le tin in casa... ca doar iarna e frig:D Lampile cu UV sunt cam scumpe.... ce parere aveti? :?:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Dec 2006, 21:46
Localitate: Brasov

de Florin » 31 Dec 2006, 13:43

Tu ai acvariu sau porcarie din aceia albastra, cu un podulet si un palmier?
Daca nu ai acvariu, cumpara-i.Cred ca nu-i place insulita.Si a mea cand a avut ,,chestie din aia", nu urca.Iar acum cand are acvariu, ar sta toata ziua.IN ,,acvaterariul acela, nu poti sa pui incalzitor, filtru etc.Deci nu este bun.

Acum, vorbind serios, daca nu este un pic de soare afara, sau nu ai un bec(macar), nici nu te gandi sa iasa.Si oricum, este prea mica.

Ps: cand am zis sa schimbi ,,acvaterariul" cu un acvariu, nu am glumit.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 31 Dec 2006, 14:07

Testoasele de Florida cu tample rosii au nevoie de 30% spatiu terestru (insulita) si 70% spatiu acvatic, pondere relativ egala si cu timpul petrecut in spatiul terestru respectiv acvatic. Ele au nevoie de spatiul terestru pentru ca sa isi usuce carapacea si pentru bai de soare. Nu va iesii pe insulita daca nu poate urca cu usurinta, daca nu are o sursa de lumina si incalzire a aerului (minim un bec de 60W in apropierea insulitei), sau daca nu se simte in siguranta.
Iti recomand sa arunci o privire si aici http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=12
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

Salut!

de flushaddy » 31 Dec 2006, 14:33

Multumesc pentru informatii! O sa incerc sa ii iau deocamdata un acvariu.. si un incalzitor! Cred ca o sa fie tare bucuroase dupaia:D :wink:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Dec 2006, 21:46
Localitate: Brasov


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori