O mica problema

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

O mica problema

de Nefardy » 13 Aug 2008, 18:50

De curand o prietena mi-a spus ca are 2 broscute, dar ca nu mai vrea sa le tina si ca o sa le dea drumul intr-un lac. Am citit ca nu pot supravietui in salbaticie asa ca le-am luat eu. Problema e ca nu stiu daca conditiile pe care le au sunt bune...dar le am de vreo 4 luni si vad ca le merge bine...Problema e ca cea mare o cam bate pe cea mica
cum sa le fac sa se inteleaga? are ceva daca le-=am pus in acvariu o cutie cu pietre ca sa poata iesi pe uscat?

uitati cateva poze cu ele:
ea e Gati (broscuta mai mare)
Imagine
tot Gati, dar e poza cam intoarsa
Imagine
si ea e broscuta mai mica, Winky
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Aug 2008, 17:57

de alin_lio » 13 Aug 2008, 19:37

sa ma discutat subiectul asta dai la cautare si vezi ce sa mai vb este vb de suprematie atata timp cat nu se ranesc nu are rost sa le despartzi daca se vor rani despartele cea care este mai batausa puneo intr-un al avariu sau cand o vezi dai un bobarnac peste bot ca sa inteleaga ca nu este bine nu se va intampla nimica daca ii dai un bobarnac fara mila ca altfel so vor putea sa se omora in cel mai rau caz n u are nimica daca leai pus acea cutie cu pietre i loc de insulita dar sa fie in mijlocul acvariului pt a avea ele loc sa inoate
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania

de Nefardy » 26 Aug 2008, 16:48

au loc destul sa inoate, dar a mai aparut o problema. cea mare s-a invatat ca, atunci cand vine cineva in camera, sa se ridice la supafata, apoi sa dea din labe si sa plescaie apa, stropind totul in jur.
nu mai zic ce-a facut pe tapet si faptul ca-l scoala pe tata la 5 dimineata.
vrea atentie? sau mancare? desi nu cred ca duce lipsa nici de una nici de alta...
a...si mai important...cum o dezvat?
mai nou aia micuta a inceput sa se ia dupa ea si daca n-o bag in seama si umbla pe birou ma musca
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Aug 2008, 17:57

de alin_lio » 26 Aug 2008, 17:17

Cred ca vor amandoua si atentzie si mancare ,ar fii bine sa nu le mai dai atata atentzie si incearca sa le ignori pe cat se poate de mult ,iar mancare dale de 2 ori pe zi o masa dimineatza si una seara incearca sa le faci un orar nu dandule mancare de cate ori te vede si pt a le dezobisnui si pt sanatatea lor deoarece ele cand te vede sau vede pe cineva ele cred ca primesc ceva,mai asteapta si alte raspunsuri .
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania

de Nefardy » 29 Aug 2008, 18:35

cred ca i-am gasit un leac celei mari...i-am dat drumu prin casa sa-si consume energia si vad ca s-a mai calmat (o fi obosita)
dar am vazut un articol pe site care m-a ingrijorat.
broscuta mai mica (Winky) e o specie protejata prin lege?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Aug 2008, 17:57


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron