broscuta mea e ciudata rau...

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

de alin_lio » 08 Aug 2008, 19:49

Imi pare rau pt tine stiu si eu cum este sa perzi un animal acuma 3 luni si eu am pierdut una si o fost destul de dur asa ca incearca sa treci peste asta chiar daca este greu succes in contionoare cu celelalte
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania

de luc » 08 Aug 2008, 23:12

Salut. Am citit ca nu ai incalzitor si nici filtru. Daca le schimbi apa odata la 4 zile cum ai zis tu... e bine, adik apa e curata. Dar incalzitorul, cred eu ca este cam necesar. De cate ori nu s-a spus si pe forum ca noaptea temperatura scade, si variatiile de temperatura nu sunt bune. Inteleg ca nu ai citit poate, dar ceilalti care au citit mesajul tau, nu am vazut sa iti spuna. Si problema p care ai avut'o tu cred ca am avut'o cu totii odata. Se numeste carenta de vitamina A, care cumva cred ca duce la conjunctivita. Am avut si eu problema ta si asa mi-a zis veterinarul, si asa am gasit si pe site, carenta de vitamina A si conjunctivita (daca are ochii umflati, iar din mom ce ii tine inchisi, cred ca ii are). Io am avut pblema asta d 2 ori, prima data o broscuta a murit, iar a 2a oara am luat masuriile necesare si totul a revenit la normal.
Sunt surprins ca nimeni nu a scris toate astea, desi ai primit multe raspunsuri. Daca mi-a scapat ceva, daca i-ati spus si nu am vazut io, va rog sa imi spuneti.
Masurile p care le-am luat eu au fost: -apa schimbata mai des, mancare cu vitakraft pe ea (pentru vitamina A), si morcovi (contin vitamina A). Si binenteles conditiile cu temperatura si alte chestii esentiale se subanteleg.
SI INCA CEVA, CAND O BROSCUTA E BOLNAVA, NU LE MAI STRESATI! (din moment ce broscutele se ascund cand vrei sa le iei din acvariu e clar ca nu se omoara dupa chestia asta )
Si faza cu spalatul cu dushul.... m-a uimit. La tine apa nu contine clor?? cum sa ii dai cu dushul. Clorul este unul din factori pentru conjunctivita.
Puteti sa ma injurati, dar io cred ca astea trebuiau spuse imediat cand ati citit mesajul ei. Si nu sunt eu expert in broscute, tocmai deasta cred ca si voi ati fi putut face treaba asta.
Ultima oară modificat de luc pe 14 Aug 2008, 13:29, modificat 1 dată în total.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta

de Florin » 09 Aug 2008, 09:02

Partea cu clorul nu este adevarata.In rest..e bine, mai ales partea cu stresatul.
Ultima oară modificat de Florin pe 14 Aug 2008, 13:50, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de diego » 09 Aug 2008, 09:15

luc te anunt ca pe acest forum nu exista niciun expert in reptile, respectiv broaste testoase. Acest forum se vrea a fi o comunitate pentru cei care indragesc aceste animale, un loc in care crescatorii de testoase sa poata schimba informatii sau diverse experiente legate de broscutele lor.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de honey_antonia » 12 Aug 2008, 18:39

ei acum faptul e deja consumat am primit niste pietre de rau de la bamboo slefuite cu pasla si le pun in viitorul acvariu care are de toate :D :D :D
dos tortugas ninja:salatel y verzicica:D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Iul 2008, 14:06
Localitate: bucuresti sos oltenitei 142(berceni)

de luc » 14 Aug 2008, 13:36

luc scrie:Si nu sunt eu expert in broscute, tocmai deasta cred ca si voi ati fi putut face treaba asta.


Nu am zis ca ar fi cineva de aici expert. Erau sfaturi care pot fi date de catre cei care le stiu (si nu am vazut sa le fi dat cineva cat mai rapid la mesajul cu problema).

Si in legatura cu spalatul cu dusul, am citit in alt topik, de la pandy, ca este in cantitate mica, si nu creaza probleme. Ok, la asta nu m-am gandit, poate ca asa este. Dar temperatura trebuie masurata inainte, cu un termometru cumva, nu cu degetul.

Succes cu acvariul si cu broscutele honey_antonia! [/i]
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta

de honey_antonia » 19 Aug 2008, 17:22

ms la fel.daca va zic am descoperit mai nou singura ca salatica e salatel adica e mascul.l am luat in mana era uscat si mi a facut pipi n palma :lol:
dos tortugas ninja:salatel y verzicica:D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Iul 2008, 14:06
Localitate: bucuresti sos oltenitei 142(berceni)

de honey_antonia » 25 Aug 2008, 18:58

vreau sa va intreb ceva:am auzit ca de la acvariu se fac niste vapori si nu sunt buni pt om.eu vroiam sa l tin in camera ca sunt si cu zugravit de le am zapacit saracutele cat le am mutat de colo colo.pe deasupra e si praf ma rog la mine in camera nu e dar sa fiu sigura...sfaturi urgente va rog.multzam :lol:
dos tortugas ninja:salatel y verzicica:D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Iul 2008, 14:06
Localitate: bucuresti sos oltenitei 142(berceni)

de honey_antonia » 14 Ian 2009, 16:25

bietu frunzu.... s au facut 5 luni de cand a ..... ma rog aici e el:
Imagine
dos tortugas ninja:salatel y verzicica:D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Iul 2008, 14:06
Localitate: bucuresti sos oltenitei 142(berceni)

de honey_antonia » 05 Mar 2009, 18:20

buna v am promis poze cu ele si acum primiti:
Imagine Imagine Imagine
(asta e salatel,acum urmeaza verzicica)
Imagine Imagine
dos tortugas ninja:salatel y verzicica:D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Iul 2008, 14:06
Localitate: bucuresti sos oltenitei 142(berceni)

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator