Despre testoase crescute in gradina,nimic?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Despre testoase crescute in gradina,nimic?

de razbel_marin » 07 Iun 2008, 15:51

Despre testoasele crescute in acvarii, acvaterarii am tot auzit, dar despre cele crescute in gradina mai nimic nu am gasit. Daca aveti ceva cunostinte despre cresterea lor in spatii deschise ,sunt deschis la sugestii.
M-ar interesa in mod special perioadele in care le pot lasa afara, si moduri, stiluri de amenajare a spatiilor.
Eu am 2 broscute de florida, un el si o ea, de 10 cm, dar varsta nu o stiu exact (din cate am auzit aprox 1-2 ani);si doresc sa le plasez in gradina.In loc de acvariu am o vana mare pe care am bagat-o in pamant, pana mai cresc si le voi gasi un loc sigur unde voi zidi o mica balta pt ele. Si ce m-ar mai interea cum se pun la hibernat, si daca le pot lasa afara peste iarna :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 07 Iun 2008, 12:53
Localitate: Cluj-Napoca

de ciprif » 08 Iun 2008, 10:04

din cate stiu eu nu hiberneaza.

referitor la vana, ai lasat si apa in ea??? mediul trebuie sa fie 70% acvatic, 30% terestru

ai putea sa le organizezi un terariu super misto intr-o gradina si cum ai zis tu sa le zidesti o balta in interiorul lui dar vezi sa-i lasi o rampa de iesire cu un unghi de aproximativ 10 grade sa urce usor, si sa le faci un loc cu umbra permanent ca sa poata sa stea la soare cand vor ele, deci in esenta asta ar fi, pamant, apa si umbra.
succes
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mai 2008, 13:37
Localitate: Bistrita

de razbel_marin » 08 Iun 2008, 10:51

ciprif scrie:din cate stiu eu nu hiberneaza.

referitor la vana, ai lasat si apa in ea??? mediul trebuie sa fie 70% acvatic, 30% terestru

ai putea sa le organizezi un terariu super misto intr-o gradina si cum ai zis tu sa le zidesti o balta in interiorul lui dar vezi sa-i lasi o rampa de iesire cu un unghi de aproximativ 10 grade sa urce usor, si sa le faci un loc cu umbra permanent ca sa poata sa stea la soare cand vor ele, deci in esenta asta ar fi, pamant, apa si umbra.
succes


Mai sunt nou pe site si nu stiu sa-l folosesc prea bine. IN vana normal ca le-am pus apa, si apa de ploaie si fantana dupa ce am lasat-o o zi afara sa se stabilizeze temperatura, sa nu faca pneumonie :P. acum le-am facut strictu necesar, balta , pamant au cam 1.5 mp2 fara suprafata cu vana ,apa, o rampa sa iasa din apa si un loc cu umbra, pt ca unde le tin nu sunt pomi decat foarte mic,i ca abia i-am plantat . De acum o sa lucrez numai la partea estetica.
Revenind, daca aveti ceva idei si sugestii ce as putea sa le fac sa fie mai frumos spatiul amenajat , sunt deschis la sugestii :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 07 Iun 2008, 12:53
Localitate: Cluj-Napoca

de Florin » 08 Iun 2008, 11:10

ciprif scrie:din cate stiu eu nu hiberneaza.

referitor la vana, ai lasat si apa in ea??? mediul trebuie sa fie 70% acvatic, 30% terestru

ai putea sa le organizezi un terariu super misto intr-o gradina si cum ai zis tu sa le zidesti o balta in interiorul lui dar vezi sa-i lasi o rampa de iesire cu un unghi de aproximativ 10 grade sa urce usor, si sa le faci un loc cu umbra permanent ca sa poata sa stea la soare cand vor ele, deci in esenta asta ar fi, pamant, apa si umbra.
succes


.
Testoasele hiberneaza, dar nu este recomandat deoarece este riscant.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de razbel_marin » 08 Iun 2008, 11:47

Florin scrie:
ciprif scrie:din cate stiu eu nu hiberneaza.

referitor la vana, ai lasat si apa in ea??? mediul trebuie sa fie 70% acvatic, 30% terestru

ai putea sa le organizezi un terariu super misto intr-o gradina si cum ai zis tu sa le zidesti o balta in interiorul lui dar vezi sa-i lasi o rampa de iesire cu un unghi de aproximativ 10 grade sa urce usor, si sa le faci un loc cu umbra permanent ca sa poata sa stea la soare cand vor ele, deci in esenta asta ar fi, pamant, apa si umbra.
succes


.
Testoasele hiberneaza, dar nu este recomandat deoarece este riscant.


cunosc pe cineva care are o testoasa de 45 de ani si a pus-o in fiecare an la hibernat. A pus-o in pivnita unde iarna sunt peste 1-2 grade, si o verifica odata la 2 zile sa vada daca s-a trezit
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 07 Iun 2008, 12:53
Localitate: Cluj-Napoca

de Florin » 08 Iun 2008, 12:16

Si este aceeasi specie...testoase de florida ??

Oricum, este un exemplu pozitiv dar iti pot da si eu un exemplu negativ.Nu il dau pentru a nu continua off topicul.
Ultima oară modificat de Florin pe 09 Iun 2008, 20:44, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de razbel_marin » 08 Iun 2008, 12:22

Da este aceeasi specie, testoasa de Florida :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 07 Iun 2008, 12:53
Localitate: Cluj-Napoca

de alin » 08 Iun 2008, 20:24

:o 45 de ani unde o tine ?(acvariu cati l are?)
are pui?
cat de mare e?
cat cantareste?
p.s scuze ca pun atatea intrebari dar nu am mai vazut o broscuta mai mare de 10 ani :lol:
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

de razbel_marin » 08 Iun 2008, 22:13

Chestia ii ca nu am vazut-o cat ii de mare, este a unchiului prietenei mele, el mi-a bagat boala cu testoasele. De crescut o creste prin curte nu are un acvariu special pentru ea, o mai uda stropitoarea din cate am inteles. Si la hibernat o baga in pivnita, unde iarna este peste 2 grade.

Acum le-am amenajat la broscute un spatiu in gradina si nu prea vreau sa iasa din apa :(. Oare este de bine sau de rau.

PS:in legatura cu testoasa o sa-l rog sa-i faca o poza si sa o trimita.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 07 Iun 2008, 12:53
Localitate: Cluj-Napoca

de alin » 09 Iun 2008, 17:40

razbel_marin scrie:Chestia ii ca nu am vazut-o cat ii de mare, este a unchiului prietenei mele, el mi-a bagat boala cu testoasele. De crescut o creste prin curte nu are un acvariu special pentru ea, o mai uda stropitoarea din cate am inteles. Si la hibernat o baga in pivnita, unde iarna este peste 2 grade.

Acum le-am amenajat la broscute un spatiu in gradina si nu prea vreau sa iasa din apa :(. Oare este de bine sau de rau.

PS:in legatura cu testoasa o sa-l rog sa-i faca o poza si sa o trimita.

multumesc frumos... astept pozele :mrgreen:
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori