Acvariu intrebari

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Acvariu intrebari

de ciprif » 21 Mai 2008, 14:43

Buna, am si eu o testoasa de cca 5 ani si acm m-am trezit la relitate si am zis sa-i creez un mediu cat mai aproape de cel natural(broscuta de florida), si as avea cateva intrebari.

-Poate afecta biologic prezenta unui lemn in acvariu? il folosesc pe post de rampa , am cumparat acvariu cu insulita(de sticla :( , numai asa am gasit) si cam aluneca acolo, ii era greu sa ajung pe pietrele de sus, si m-am gandit sa-i adaug un mic bustean.

- nu am protectie de plastic la incalzitor, e posibil sa se arda broscuta ??

- spatiul relativ uscat(aici ma refer cu apa f mica, atat cat sa poate urca pe rampa) cam 30% din suprafata acvariului. Este ok?

- momentan folosesc un aparat de oxigenare pentru filtrare , trebuie sa-mi achizitionez un aparat de filtrare interc , ca de unu extern nu-mi permite buzunarul (deja am cotizat cu apx 1 mil 300 si nu mai prea am ) , ce ziceti de http://www.petshop.ro/sera-serafil-380-p-194.html, acvariu are cca 35 L din care cam 20 cu apa, daca are cineva imi poate spune cum se comporta?

-lampa momentan una de camera doar pt caldura in exterior, trebuie sa-mi achizitionez una :D

-e posibil sa o streseze cumva pompa de aer si vipbratiile apei provocate de bule??? nu prea intra in apa :| si temperatura e ok , cca 27 grade

Ma scuzati daca a mai fost discutat subiectul pe forum
O sa atasez o poza cu acvariu in curand , multumesc anticipat :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mai 2008, 13:37
Localitate: Bistrita

de Pandy » 21 Mai 2008, 16:43

Nu ar avea de ce sa o afecteze biologic, in mediul real nu au busteni pe post de insulita ? Nu are cum sa se arda la incalzitor.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de ciprif » 21 Mai 2008, 17:17

si referitor la pompa de aer, e posibil sa o streseze vibratiile apei?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mai 2008, 13:37
Localitate: Bistrita

de alyenn666 » 21 Mai 2008, 17:26

e posibil dar putin probabil....parerea mea...si in legatura cu filtrul poti cumpara unul intern dar de la el sa folosesti decat pompa si sa faci tu unul extern....pentru asta iti recomand resun sp 2500l...eu si monoceros asta am facut si functioneaza de minune....cu totul nu te duce mai mult de 70-80 de lei...acvariul ala mi se pare cam mic pt o broasca de 5 ani....mai bine iti faci unul ...iesi mult mai ieftin...si e mai simplu decat pare...
uite aici exemplu de filtru.. http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=91
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de ciprif » 21 Mai 2008, 17:30

borasca are 5 ani dar inca e mica :) e mica rau , are carapacea de 10cm lungime, cred ca din cauza conditiilor anterioare nu s-a prea dezvoltat, incerc sa remediez asta. Acvariu de (43/33/23)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mai 2008, 13:37
Localitate: Bistrita

de alyenn666 » 21 Mai 2008, 17:39

totusi chiar daca e mica are nevoie de spatiu...asta influenteaza foarte mult cresterea....pentru o broasca testoasa conditii optime inseamna in special spatiu,hrana si temperatura potrivite speciei...mie sincer mi se pare cam mic acel acvariu...
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de ciprif » 22 Mai 2008, 15:02

cred ca mi-am clarificat in mare parte problemele topicul poate fi inchis daca e nevoie
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mai 2008, 13:37
Localitate: Bistrita

de ciprif » 22 Mai 2008, 22:27

as dori sa realizez pe insulita de sticla din acvariu o chestie zic eu inovativa sau cel putin pt mine noua, sa lipest cu ceva material(aici apare intrebarea, ce material as putea folosi? se poate cu altceva inafara de silicon???) pietris pe sticla, deoarece ii este greu sa se urce pe insulita si pietrele, desi sun joase si plate parca o incomodeaza mai mult, + as vrea sa-i pun un strat de pamant acorat pe insulita sa-i plantez sau sa-i aduc de afara nishte iarba.

Ce credeti? ar imita mediul natural mai bine decat un bolovan??

Deci clarific intrebarea:

Cu ce pot lipi pietrisul pe insulita de sticla??

PS pot folosi banuiesc ca orice tip de sol pt iarba, improvizez eu ceva sa nu si-l traga in acvariu :D

MS anticipat de idei
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mai 2008, 13:37
Localitate: Bistrita

de Pandy » 23 Mai 2008, 06:11

Cu silicon specia pentru sticla, ai grija ca pietricelele sa nu fie ascutite in asa fel incat sa se poata taia in ele
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron