am nevoie de ajutor

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

am nevoie de ajutor

de Pogo's mum » 19 Mar 2008, 01:41

in urma cu trei luni am achizitionat 2 broscute de florida...imediat dupa consultarea acestui forum am luat un acvariu de 70 de litri, pietre, castel, filtru, incalzitor, plante de plastic...problema este urmatoarea: am aflat in urma cu cateva zile ca trebuie peste 3 luni sa plec in alta localitate pe durata nedeterminata, nu am cu cine sa le las, m-am cam atasat de ele, au crescut mai mari papa bine, de multe ori se urca pe mana mea cand le curat filtrul...ce sa fac? daca le iau cu mine dat fiind faptul ca drumul dureaza 2 ore, cum as putea sa le transport pentru a le fi lor bine? nu vreau sa le stresez...sau considerati ca ar fi mai bine sa le vand? am postat deja un anunt dar sunt totusi indecisa...nu vreau sa renunt la ele dar nici nu vreau sa le fac vreun rau prin faptul ca le supun la asa un drum...

am nevoie de ajutorul vostru...va rog...
Pogonel & Agitacila
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 19
Membru din: 09 Feb 2008, 16:13
Localitate: iasi

de Adriana » 19 Mar 2008, 09:02

Sfatul meu este sa nu le vinzi, ci sa le iei cu tine, daca le poti ingriji in continuare. Problema drumului nu e o ,,problema" asa de mare, dat fiind faptul ca eu am facut inconjurul Europei cu testosul( pe atunci aveam numai o broscuta) in masina. :lol: Nu mi-a facut probleme, l-am tinut in mana o buna bucata de drum si a fost incredibil de cuminte. Iti poti lua cutii speciale pentru transport ( cutii de plastic de marime mijlocie sau mica, care se inchid si care au si gauri pentru aer). Le poti pune si un strat de apa, ca sa nu se usuce testoasa:P Le gasesti la Hornbach, iar pretul este in jur de 20 RON.
Drum bun! :wink:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 81
Membru din: 25 Iul 2007, 11:44
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori