big problem:(

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

big problem:(

de myhaela87 » 01 Dec 2007, 09:52

deci..stiu k ar trebui sa-mi fie rusine,si kiar imi este..am 2 broskute kre au pana intr-un an,sunt km kt palma..am un acvariu de 15-20 de litri,deokamdata nu am unde sa pun unul mai mare:(dar le voi lua si mai mare..problema mea este k le-am luat de la un prieten prin aprilie si nu mi-a zis cum sa le ingrijesc,atunci erau foarte mici..le-am ingrijit cum m-am priceput..si din ce am citit p alte site-uri si crd k le-am km kinuit:((nu le-am cumparat nimik pt acvariu pana akum...le schimbam in fiekre zi apa,din bidoane d 5 litri lasate la decantat..d ceva timp nu au mai mankt si le-am lasat in pace,(am citit p un site k intra in hibernare)..alaltaieri am dat de site-l asta si m-am km speriat:(
azi ma duc in carrefour orhideea la pet shop-ul d akolo ...ce sa le cumpar?c inklzitor tb sa le iau pt acvariul acesta?tb s le iau si filtru akum?sau l iau knd le schimb acvariul?
kiar m simt prost ca le-am kinuit pana akum..:(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 33
Membru din: 28 Noi 2007, 23:23
Localitate: BUCURESTI

de Florin » 01 Dec 2007, 10:37

Sa le cumperi incalzitor si filtru! Probabil, temperatura apei este prea mica si se pregatesc sa intre in starea de hibernare!
Ai grija ca incalzitorul sa fie pt acvarii mici ca al tau! Sa nu iei unul prea puternic!
Mancarea sa fie variata!
PS: de-acum incolo evita scrisul cu K, pentru ca mi-a luat 10 minute sa inteleg ce ai scris! :?
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

mancare

de myhaela87 » 01 Dec 2007, 10:49

incalzitorul si filtrul trebuie sa fie de la vreo firma anume?
in legatura cu mancarea...asta vara mancau foooooaarte mult..:)..acum cred ca au deja o luna de cand nu mai mananca..nici nu stiu cum au rezistat..ieri am fost cu ele la doctor,le-am ridicat temperatura la apa si akum le-am pus sa manance dar nici nu s-au atins de mancare..:((..domnul dr mi-a zis sa nu le mai dau de mancare in acvariul in care stau..deja am intrat in panica..:((
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 33
Membru din: 28 Noi 2007, 23:23
Localitate: BUCURESTI

de Florin » 01 Dec 2007, 11:57

Nu neaparat! Dar incalzitorul sa aiba sticla mai groasa pentru a nu se sparge.De ce sa nu manance in acvariul in care stau?
Am vazut in alt topic ca ai zis ceva de conjunctivita. Daca au, sa le iei o substanta numita turtle elixir si sa le dai pe ochi!
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori