terarii

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

terarii

de nastase_m » 03 Dec 2006, 19:43

Incepind de ieri, 02.12.2006, ma numar printre crescatorii de broscute de Florida. Nu stiam nimic de spre ele cand am intrat in Pet Shop, asa ca am rugat unul din vanzatori sa imi ofere tot ce e necesar pentru a avea grija de broscuta (ieri baietelul meu a implinit 7 ani si isi dorea tare mult un animalut. Cum locuim la bloc, ma bucur ca a ales-o pe Izabela). Vinzatorul, foarte amabil, pe linga terariu si mincare speciala mi-a spus sa o hranim cu 3 granule pe zi, sa ii schimbam apa la 2 zile (apa de la robinet, putin incalzita) si astfel nu se va imbolnavi si vom avea o broscuta si un copil, amandoi fericiti.
Ajunsa acasa cu Izabela, intru pe testoase.com si aflu ca terariul nu e bun, ca apa trebuie sa aibe 28 grade, ca broscutele nu se hranesc numai cu granule si ... multe altele.
Acum intrebarea mea este: Izabela noastra va fi nefericita mancand granule si locuind in terariu cu palmierul din dotare plus testoasa din plastic pe care Rares a avut grija sa o puna alaturi de ea pentru a nu fi singura ... ? Am studiat-o in habitatul ei si nu mi s-a parut ca ar fi speriata si nefericita... mai tot timpul e vioaie, a mincat absolut toate granulele (bine ca si noi i-am schimbat apa ... nu am lasat-o la 2 zile).
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Dec 2006, 18:29
Localitate: CONSTANTA

de diego » 03 Dec 2006, 20:27

Din pacate acesti vanzatori de la petshopuri nu sunt interesati decat sa-si vanda produsele. :(
1. Nu folosi apa direct de la robinet! Apa trebuie tinuta la decantat in jur de 24 de ore sau poti folosi apa plata.
2. Acel tip de 'terariu' nu este bun, in scurt timp broscuta ta nu va mai incapea in el. Va trebui sa-i faci un acvateriu din sticla, de dimensiuni mai mari.
3. Pentru ca apa sa aiba o temperatura constanta de 28 de grade o sa ai nevoie si de un incalzitor cu termostat.
4. Fiind o reptila are nevoie si de o sursa de lumina/caldura, o lampa care sa stea aprinsa peste zi, un fel de soare artificial dar si de o insulitza pe care sa iasa la 'bronzat' :)
5. Un filtru bun iti va usura viata :) si nu vei mai fi nevoit sa schimbi apa la 2 zile.
6. Te sfatuiesc sa-i oferi o mancare cat mai diversificata (inima de vita, tubifex, gammarus etc)
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de diego » 03 Dec 2006, 20:34

Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de broschi » 03 Apr 2007, 08:36

Am si eu o problema: in vara trecuta ne-am "reamenajat" locuinta si a trebuit sa desfiintam balconul. Pana atunci acela era locul potrivit pentru broscuta mea.acum insa a trebuit sa ii cumpar un terariu dar nu am gasit la nici un pet-shop si am fost nevoita sa ii cumpar aceasta cutie alba. Mie una nu mi se pare potrivita din mai multe puncte de vedere: este mica pentru broasca, este alba (mi-e teama SA NU O STRESEZ) si nu este bine amenajata. Imi puteti da niste sfaturi despre cum as putea sa o amenajez cat de cat si ma puteti ajuta sa fac rost de un terariu potrivit???


[img]http://img264[URL=http://img264.imageshack.us/my.php?image=tempshot0001ke7.jpg][img]http://img264.imageshack.us/img264/6620/tempshot0001ke7.th.jpg[/img].imageshack.us/img264/5496/terariutm6.th.jpg[/IMG][/URL]
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 52
Membru din: 02 Apr 2007, 09:27
Localitate: Tulcea


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori