(broscuta mica mica) sta doar in apa

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

(broscuta mica mica) sta doar in apa

de alexandra_ » 17 Oct 2007, 18:57

Salut! Povestea mea :) : am primit in dar o broscuta si initial m am panicat, nu stiam cum se ingrijeste un asemenea animalut. Am desoperit forumul si m am mai linistit, i am achizitionat aproape tot de pe lista "must have"- urilor, in afara de acel Repti Glo ( il voi lua maine). De catva zile deci broscutza e mutata in casa noua, are acvariu de 90 de l . Ea e cam cat o cutiutza de chibrituri, dupa ce am citit aici nu poate avea mai mult de 3 luni. Ingrijorarea mea este ca n am vazut-o iesind niciodata din apa. Am incercat sa amenajez cat mai confortabil pt ea, are insulita, bolovani si o bucata de lemn luata din pet shop. Toate sunt inclinate in asa fel incat ea sa se poata urca, dar nu fac decat sa se sprijine de ele si nu sta niciodata la "uscat". Spatiul uscat e cam 30% din suprafata acvariului (zic eu), pantele de inclinare sunt line, tot ce trebuie sa faca este sa faca cativa pasi.. temperatura apei este la 25- 26grade, a aerului pe la 27 . deci ar avea toate conditiile.Din cate am vaut pe aici ar cam trebui sa iasa, macar din cand in cand. Inainte de mutarea in noul acvariu a stat 2 saptamani in unul mai mic , provizoriu, cam cat unitatea centrala a unui calculator, nu puteam tine o coloana de apa mai mare de 5cm din lipsa de insulita "valabila".Pe post de uscat floseam un bolovan mare pe care se putea sui. Acolo iesea pe bolovan si parea ca ii place tare mult sa stea la lumina becului( unul de birou normal, combinat cu un Sun Glo, pozitionat la distanta indicata:). Acum pare ca nu se prea descurca in spatiul mare pe care il are, plus ca pare ca nu prea stie sa inoate( adica fata de broscutele din pet shop, de exemplu, innoata ca un bolovanas, da de cateva ori din labute,se misca haotic, sta la orizontala la supafata apei cateva secunde,cu labutele relaxate apoi se duce cu codita in jos la fund, de unde cauta disperata ceva de care sa se agate si sa iasa la suprafata). In acvariul nou coloana de ape e pe undeva pe la 15 cm. In rest pare sanatoasa( o sa verific asta lau nul din veterinarii recomandati de voi, cat de curand sper), manaca la fel ca inainte( meniu broscaresc cat mai cmplet) doarme in acelasi ritm. Nu se agita, nu face nimic iesit din comun. Poate aveti un sfat si pt. mine, va rog. Si inca ceva daca-mi ingaduiti :) Am rascolit Bucurestiul cautand o insulita speciala, asa ca in pozele de la "Inainte de a cumpara broscutele.." sau una plutitoare. Tot ce am gasit au fost de alea din plastic albe :( . Ne multumim cu aia pana gasim si competam cu bolovani si bucata de lemn. Poate mai stiti voi pe unde se gasesc insulite , eu nu mai stiu unde sa caut ( am fost in toate magazinele mari, in toate pet shopurile pe care le stiam si inca unele de care nu stiam, in obor , dar n am gasit nimic, toti vanzatorii mi au zis ca nu prea tin din ce caut eu su ca nu au mai comandat de mult ). Va multumesc ca ati avut rabdare sa citit textul asta lung :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2007, 08:44
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 17 Oct 2007, 19:28

In legatura cu iesitul pe insulita nu ai de ce sa-ti faci griji pentru ca in timp ea se va obisnui cu ea si va iesi atat cat va dori (cerceteaza terenul inca). Ai putea sa-i maresti temperatura apei pana pe la 28 de grade ... si cam atat in rest nu stiu cu ce as mai putea sa te ajut
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Monoceros » 17 Oct 2007, 21:59

Avand in vedere ca este micuta... este foarte posibil sa o deranjeze faptul ca temperatura aerului este prea aproape de temperatura apei si din cauza aceasta sa nu iasa pe insulita. De obicei, in orice mediu ambiant in care nu exista curenti de aer puternici sau o sursa de caldura artificiala / naturala care sa bata direct (la nivelul apei), temperatura apei este cu patru grade mai mica decat temperatura aerului... de aici poti intelege ca testoasa ar avea nevoie de o temperatura a aerului mai mare cu cel putin patru grade decat temperatura apei, pentru a avea confort. Cred ca cel mai bine ar fii sa instalezi un bec (sau daca ai deja... recomand unul mai puternic), care sa ridice temperatura aerului la 29-30 de grade, daca temperatura apei este de 25-26 de grade.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de alexandra_ » 02 Noi 2007, 13:46

Voiam sa va multumesc, sfatul lui Monoceros a functionat instant. Acum sta si se intinde la "soare" de mi-e mai mare dragul! :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2007, 08:44
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori