Broscuta la casa noua

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Broscuta la casa noua

de rorazvan » 15 Oct 2007, 21:44

Am primit acum cateva zile o broscuta de Florida, are 3-4 luni. Nu am mai avut pana acum broscute sau pesti, asa ca tot citesc materiale pe site-uri si postarile de pe forum si mai intreb pe la cunoscatori.

Am inteles "elementele de baza". Am observat la broscuta mea ca nu prea se urca pe insulite (am incercat mai multe variante, diverse pietre, cu rampa cat mai lina), dar in schimb sta destul de mult sa ia aer (presupun ca e normal). Este vreo problema? Daca dupa ce o aduc de la "plimbare" o depun pe insula fuge imediat in apa, foarte rar sta cateva secunde.

Uneori este foarte agitata si sta mai mult in partea dinspre geam, ceea ce din nou presupun a fi normal, cautand lumina. Sau poate fi alt motiv de agitatie? Iar cand iese la "plimbare" este foarte vioie, face niste sprinturi de ti-e mai mare dragul si este foarte curioasa! :)

Ce parere aveti despre bolurile din plastic? Un bol Oasi (diametru 34,5xh 9,5 cm) este bun, cel putin acum la inceput, pana incept sa ii adun accesorile necesare si sa ii incropesc ceva mai mare? Am vazut ca nivel coloanei de apa ar trebui sa fie de 2 ori lungimea ei si ma gandesc ca nu ar avea destul spatiu.


Stiu ca exista niste indicatii ideale, o sa incerc sa le urmez, dar treptat, pentru ca nu pot sa ii asigur totul dintr-o data, desi as vrea. Am urmarit-o mult zilele astea si probabil fiind la inceput (si eu ca proaspat detinator si ea in noua ei casa) sunt mai grijuliu decat ar trebui, dar vreau sa ii fie bine si sa se simta cat mai confortabil in noul camin. Daca imi puteti da niste sfaturi si sugestii, sunt foarte binevenite.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 11 Oct 2007, 09:10
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 15 Oct 2007, 22:02

Citeste topicul: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=12 ...si iti vei raspunde singur!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de rorazvan » 15 Oct 2007, 22:28

Mersi! :wink: Cam asta cautam.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 11 Oct 2007, 09:10
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori