Gasit țestoasă, rog ajutor

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Gasit țestoasă, rog ajutor

de Cătălin » 16 Iun 2022, 15:38

Salutare,

ieri am gasit o testoasa pe strada, o ocoleau masinile. Am bagat-o in curte, s-a tot plimbat pana a gasit un loc mai ferit, si acum sta acolo. Este o testoasa acvatica europeana, la prima vedere, aprox. 20 cm diametru. As dori un sfat, daca e indicat sa o eliberez intr-o zona lacustra/lunca de rau. Sau, mai bine, o pot oferi unui crescator. Cuiva care ii poate oferi un camin, care sa mai aiba si alte animale de genul.

Multumesc anticipat.

Catalin,

Zona Buzau/Focsanei
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 16 Iun 2022, 10:10

Re: Gasit țestoasă, rog ajutor

de Sheppard » 16 Iun 2022, 22:46

Salutare,

Inainte de toate, sa confirmam ca e Emys orbicularis - testoasa de apa europeana. Incarca te rog niste poze cu ea pe site-uri de genul imgur.com si posteaza linkul aici.

Daca este Emys, atunci da, obligatoriu eliberata, fiind specie protejata de lege (OUG 57/2007), iar detinerea ca animal de casa este ilegala.
In cazul acesta pot oferi sfaturi tintite privind eliberarea, fiind membru al asociatiei Wilderness Research and Conservation, unde avem program de reintroducere in natura pentru specia aceasta.

Multumesc anticipat pentru implicare!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Gasit țestoasă, rog ajutor

de Cătălin » 17 Iun 2022, 13:07

Salut,
Link:
https://imgur.com/a/7Zx1pc3

Scuze pentru poza, se bagase sub niste bidoane goale si n-am vrut sa o deranjez mai mult decat trebuie. Carapacea se vede insa.
Sunt 2 lacuri de agrement, in 2 parcuri din Buzau. Si mai sunt destule testoase asemanatoare acolo.
Daca considerati ca e in ordine, o pot lasa intr-unul din lacuri. Crang spre exemplu.
Sa fie sănătoasă.
Multumesc de reply.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 16 Iun 2022, 10:10

Re: Gasit țestoasă, rog ajutor

de Sheppard » 17 Iun 2022, 18:42

Da, este Emys orbicularis. Ideea este ca se elibereaza departe de localitati si sosele, in balti salbatice, cu vegetatie multa si cu putini pescari. Din apcate sunt abandonate destule astfel de testoase in parcurile din orase, unde ajung victime ale poluarii, testoaselor exotice, cainilor sau masinilor.

Prin urmare, daca exista posibilitatea de deplasare, recomand de prima intentie balta aceasta: https://www.google.com/maps/place/45%C2 ... 27.0996378

Ca optiune secundara, asta: https://www.google.com/maps/place/45%C2 ... d26.878756

Acuma stii mai bine zona si daca acele ape sunt ok. Dar de pe harta par locatii promitatoare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Gasit țestoasă, rog ajutor

de Cătălin » 17 Iun 2022, 21:07

Ok, am inteles. O sa merg maine si o sa aleg cel mai bun loc posibil.
O problema ar fi ca, in baltile din lunca raului (ex-balastiere sau altele), nu stiu daca traiesc testoase. Si ar fi probabil singura. Pe cand in parcurile din oraș, am vazut ca sunt. Intr-adevar, foarte posibil sa fie specii multiple, precum si alte pericole: caini, oameni prosti, etc.
Insa cum spuneam, maine ii voi alege un loc potrivit.
Multumesc pentru sfaturi, seara buna!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 16 Iun 2022, 10:10

Re: Gasit țestoasă, rog ajutor

de Cătălin » 18 Iun 2022, 12:27

Indicator introdus
https://maps.app.goo.gl/RiMoufmJrMfvURhcA

Noua locatie a testoasei (femela). Pentru cine doreste sa ii duca un partener, din aceeasi specie.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 16 Iun 2022, 10:10

Re: Gasit țestoasă, rog ajutor

de Sheppard » 19 Iun 2022, 18:07

Multumesc pentru implicare!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Gasit țestoasă, rog ajutor

de Cătălin » 19 Iun 2022, 20:17

Si altadata! Sunt un mare iubitor, al tuturor animalelor. Multumesc pentru sfaturi!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 16 Iun 2022, 10:10


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori