Pete carapace

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Pete carapace

de robertyou28 » 20 Mar 2022, 09:39

Buna ziua ,poate cineva sa îmi spună de la ce are broscute mea de 1 an petele astea pe carapace ?
Am incercat sa o dau și cu baneocin ,dar vad ca petele sunt la fel mulțumesc.


Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Aug 2021, 16:38

Re: Pete carapace

de robertyou28 » 21 Mar 2022, 11:20

robertyou28 scrie:Buna ziua ,poate cineva sa îmi spună de la ce are broscute mea in varsta de 1 an ,petele astea pe carapace ?
Am incercat sa o dau și cu baneocin ,dar vad ca petele sunt la fel mulțumesc.


Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Aug 2021, 16:38

Re: Pete carapace

de Sheppard » 24 Mar 2022, 15:28

Ce conditii are testoasa? Eventual pune o poza cu habitatul.

O poza cu toata testoasa ar ajuta si ea. Posibil sa fie vorba doar de naparlire. De cat timp sunt asa?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Pete carapace

de robertyou28 » 24 Mar 2022, 22:39

Sheppard scrie:Ce conditii are testoasa? Eventual pune o poza cu habitatul.

O poza cu toata testoasa ar ajuta si ea. Posibil sa fie vorba doar de naparlire. De cat timp sunt asa?


Are un acvariu mare de 1 m lungime ,cu o scara si un spatiu de uscat ,are filtru si incalzitor dar nu are lampa uv, nu am avut niciodată
Petele astea sunt sa zic de 1 2 luni ...

Imagine


Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Aug 2021, 16:38

Re: Pete carapace

de robertyou28 » 25 Mar 2022, 17:19

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Aug 2021, 16:38

Re: Pete carapace

de Sheppard » 25 Mar 2022, 18:15

Ar fi buna si o poza cu habitatul. Ce dimensiuni ai la acvariu (latime si inaltime)?

Becul/neonul UV este obligatoriu la interior (neexistand radiatie solara UVA si UVB). La fel si cel pentru incalzit. Altfel apar probleme serioase de dezvoltare, la metabolismul fosfo-calcic, probleme ale pielii si cum e cazul de fata, la naparlire. Posibil sa fie vorba de o naparlire deficitara cu un fung suprapus peste.

Las si linkul acesta aici: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

Eu as recomanda sa asiguri mai intai conditiile minime si apoi vazut cum evolueaza. Daca se extinde treaba si apar zone moi cu inflamatie, trebuie si consult veterinar pe exotice: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare

Daca sunt conditii bune, cu UVB,bec pentru incalzit si o zona de uscat suficient de mare si usor accesibila, cel mai probabil o sa naparleasca cum trebuie si o dispara zonele respective.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori